David Klimeš: Jen 300 milionů za sKarty? Kéž by

09. dubna 2013, 09:20 - David Klimeš
09. dubna 2013, 09:20

Jedno řešení špatné a druhé špatné. Tak si vyberte. Buď kritizované sociální karty ve středu na zasedání vlády přežijí, jak chce TOP 09 a jejich ministryně práce Ludmila Müllerová. Pak bude stát dále vydávat nepopulární předražené plastové karty, které většině příjemců dávek budou sloužit jako pouhé identifikační průkazky.

Anebo se tedy sKarty zruší, jak chce ODS a předseda vlády Petr Nečas. Pak nám z krku spadne jeden byrokratický šlendrián, abychom si vzápětí zavěsili na krk soudní spor o náhradu škody s dodavatelem karet.

O první variantě se toho napsalo více než dost – od buzerace hendikepovaných přes pochybný účinek na zneužívače dávek až po spornou privatizaci státní agendy do soukromých rukou. Ale co ta druhá varianta? Opravdu by v tom stát „zahučel“ jen za 300 milionů, které v případě zrušení projektu požaduje Česká spořitelna? Těžko.

Pokud dojde na spor o náhradu škody mezi státem a spořitelnou, bankovnímu domu nebude vůbec co vyčítat. Samotný tendr na provozování karet nemělo ministerstvo práce nikdy vypsat, ale nyní už smlouva platí. Spořitelna má záruku, že sociální dávky mají v maximální míře až do roku 2024 plynout přes její kartu.

Generální ředitel banky Pavel Kysilka loni v listopadu dokonce nabídl Nečasovi maximální ústupek, a sice že karta nebude povinně platební. Premiér si tehdy pochvaloval, jak je spořitelna vstřícná. Doba však bohužel pokročila a ze sociální karty se stalo jedno z hlavních bojišť mezi ODS a TOP 09. A spořitelna už na něm hraje jen druhé housle.

Nyní je čas na malé počty. Kysilka prohlásil, že bude v případě rušení karty chtít 300 milionů, ale to mluvil jen o vložených nákladech. Ministryně ovšem v neděli prohlásila, že spořitelna jistě nedostane ani takovou částku. Aby se nakonec politici ve své aroganci nepřepočítali. Banka šla v dobré víře do byznysu a velmi pravděpodobně si nebude nárokovat jen vložený kapitál. Akcionáři by Kysilkovi zle vyčinili, kdyby nevyčíslil také ušlý zisk.

Kysilka sázel ve svém byznys plánu na provize od obchodníků. I přesto, že si drtivá většina lidí dávku hned přepošle na svůj osobní účet, pořád jich spousta mohla kartou platit a do deseti let chtěla spořitelna na provizích vydělávat. To chce nyní stát přes platný smluvní vztah spořitelně zatrhnout. Je velmi pravděpodobné, že soud na něco takového může snadno hledět jako na zmařenou investici.

V této chvíli se proto člověku skoro chce Českou spořitelnu nemilosrdně vyzvat: Jen to státu pěkně spočítejte, ať už si politici příště žádný takový šlendrián nedovolí. Taková výzva se však samozřejmě v půlce věty zadrhne v hrdle, protože každému dojde, že čím větší náhradu škody si spořitelna prosadí, tím hlouběji do kapes nebudou sahat zodpovědní politici, ale úplně všichni daňoví poplatníci.


Čtěte také:

Premiér: Za problémy s dávkami je zodpovědná ministryně Müllerová

Müllerová dál brání sKarty. Vláda je ve středu chce zrušit

Banky se sítí nebojí, brzdí je korporátní kolečko


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít