David Klimeš: Je čas na pauzu od spořicích dluhopisů

23. května 2013, 10:06 - David Klimeš
23. května 2013, 10:06

I počtvrté ministr financí Miroslav Kalousek se státními spořicími dluhopisy uspěl. Chtěl jich občanům vnutit za 20 miliard korun, za jeden týden dostal objednávky v objemu 19,9 miliardy. Silná poptávka ale ještě ani zdaleka neznamená, že Kalouskův projekt lze už brát jen jako rutinu, kdy ministerstvo financí dvakrát ročně vydá další dluhopisy domácnostem a na Vánoce dokonce převázané mašličkou.

Že se má státní dluh upisovat v malém i doma, na tom se shodnou nyní snad už všechny politické stany: více zdrojů financování, větší komfort pro dluhovou službu. Ale nesmí se tak dít za jakoukoli cenu. Rozdíl mezi státní půjčkou na pět let v aukci a půjčkou prostřednictvím drobného střadatele je nyní asi dvě procenta. A ty bohužel platíme všichni.

Každý daňový poplatník tak fakticky dotuje pár vybraných investorů a na platbách za distribuci vyvolené banky. Ministerstvo financí argumentuje tím, že se výnosy na trhu mohou rychle změnit. To jistě, ale pokud přijde čas vyšších úroků, stoupnou i výnosy srovnatelných finančních produktů a ministerstvo u nových emisí zase bude muset přihodit něco navíc. Pokud to neudělá, drobní investoři se s velkou pravděpodobností opět vrátí k likvidnějším finančním produktům. Ministr Kalousek navíc rád zdůrazňuje, že se jedná i o diverzifikaci dluhového portfolia. To je obecně pravda.

Ale v detailu to už tak jasné není. Co reálně může změnit asi desetinová držba dluhu v rukou domácností? Mnoho ne. Největší držbu státního dluhu v Evropské unii mají domácnosti na Maltě (30 procent) a v Itálii (16 procent). Dokážou se ale snad tyto státy refinacovat z peněz svých občanů, aby mohly ohrnout nos nad neúprosným trhem? Ne. Když by se i Česko ocitlo v úzkých, je pravděpodobné, že ani zde by financování dluhu domácnosti nijak výrazně neovlivnily.

Jakkoli se navíc o dluhopisech mluví jako o „dluhopisech domácnostem“, mezi investory jsou přece i cizinci, šikovní spekulanti, kteří si na výhodnou investici půjčili, či velké právnické osoby jako církve a nejrůznější neziskové organizace. Všechny tyto subjekty chtějí vydělat, ne zachraňovat Česko.

Kalousek jistě zaslouží uznání, že celý projekt po letech plánování a mluvení fakticky rozjel. Ale zároveň to neznamená, že je nutné domácnostem cpát státní dluh za jakoukoli cenu. V této chvíli jsou spořicí dluhopisy velmi drahým Kalouskovým koníčkem, u kterého zatím ani netušíme, zda ho budou financovat opravdu domácnosti, nebo spíše nejrůznější právnické osoby.

Projektu státních spořicích dluhopisů by proto neškodil oddech, vyhodnocení dosavadních zkušeností a teprve poté případný rozjezd další emise. Pokud možno pro stát levnější a s jasněji definovanými investory.


Čtěte také:

Investiční hit. Spořících dluhopisů se již objednalo za 20 miliard

Spořicí dluhopisy jen do pátku: termín pro objednávky byl zkrácen

Čím hůře, tím lépe: příjem domácností vzrostl na 28 670 korun. Přesto ušetřily


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít