David Klimeš: Imunita padne. Chuť soudit snad také

13. července 2012, 07:53 - David Klimeš
13. července 2012, 07:53

Vlasta Parkanová vydána, doživotní imunita zákonodárců mele z posledního, nevábný příběh o 17 let trvající snaze omezit privilegium zákonodárců končí. Omyl. To je jen první zdání. Debata o vydání Parkanové jasně ukázala, že omezení samotné imunity není jediným problémem. Mnozí poslanci předvedli, že naprosto nechápou svoji roli v posuzování, zda kolegu či kolegyni vydat, nebo nevydat trestnímu řízení. A tohoto problému se schválením nejnovějšího návrhu na omezení imunity nijak nezbaví.

Omezení imunity na dobu výkonu mandátu totiž nijak nevyvrátí mýlku mnoha poslanců, že mandátové a imunitní výbory obou komor parlamentu mají suplovat nezávislé policejní vyšetřovatele a plénum zákonodárců pak nezávislý soud.

Přestože česká Poslanecká sněmovna již nemálo svých členů justici vydala, nikdy to nebylo srovnatelné se současnou kauzou exministryně obrany. Na rozdíl od mnoha jiných obviněných poslanců (naposledy Davida Ratha) nezvolila Parkanová obecnou obhajobu a útok proti zpolitizované policii a justici. Jen detailně upozornila na chyby policie a v podstatě nabídla poslancům roli soudců ve svém případu.

Pozoruhodný výkon předvedl Miroslav Kalousek. U jeho emotivního hájení kolegyně nejde o formu, ale o obsah. Nesmyslně srovnal dnešní imunitu zákonodárců s výdobytkem soudců na stálost jejich platů jako podmínky jejich nezávislosti. A dále imunitu vyložil ne jako ochranný prostředek před politickou zvůlí exekutivy, ale jako krytí před jakýmkoli obviněním i od apolitického policisty. Dále tento koncept „poslanec–soudce“ rozvinul Kalouskův kolega Stanislav Polčák. Z poslanců by rovnou udělal plnohodnotný soud, který by prý měl studovat detaily justičních kauz jiných politiků a ještě by požadoval povinné vyjadřování dozorujícího státního zástupce k případu před samotným hlasováním.


Čtěte také:

Kalousek: Jestli Parkanovou vydáte, můžeme imunitu rovnou zrušit

Poslanci po mnohahodinovém jednání vydali Parkanovou


Toto uvažování je pro imunitní systém parlamentu mnohem nebezpečnější než obyčejná politizace případu, jakou předvedl s grácií sobě vlastní Jiří Paroubek. Ten pochválil Kalouska, že takto se má poslanec bít za svou kolegyni, ať už je pravda jakákoli. I po pravděpodobném omezení imunity se budou jistě zákonodárci dál potýkat s žádostmi policie o vydání svých kolegů. A v té chvíli by jim mělo být po případu Parkanové jasné jedno: pokud nemám vážné indicie o politickém honu na poslance, musím ho ke stíhání vydat, i kdyby se policejní žádost zdála sebeslabší. Přehmat policie má napravit nezávislá justice, nikoli samozvaný soudní tribunál amatérských soudců ve sněmovně, kteří se budou probírat jednotlivými judikáty a vyslýchat dozorujícího státního zástupce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít