David Klimeš: Imunita padne. Chuť soudit snad také

13. července 2012, 07:53 - David Klimeš
13. července 2012, 07:53

Vlasta Parkanová vydána, doživotní imunita zákonodárců mele z posledního, nevábný příběh o 17 let trvající snaze omezit privilegium zákonodárců končí. Omyl. To je jen první zdání. Debata o vydání Parkanové jasně ukázala, že omezení samotné imunity není jediným problémem. Mnozí poslanci předvedli, že naprosto nechápou svoji roli v posuzování, zda kolegu či kolegyni vydat, nebo nevydat trestnímu řízení. A tohoto problému se schválením nejnovějšího návrhu na omezení imunity nijak nezbaví.

Omezení imunity na dobu výkonu mandátu totiž nijak nevyvrátí mýlku mnoha poslanců, že mandátové a imunitní výbory obou komor parlamentu mají suplovat nezávislé policejní vyšetřovatele a plénum zákonodárců pak nezávislý soud.

Přestože česká Poslanecká sněmovna již nemálo svých členů justici vydala, nikdy to nebylo srovnatelné se současnou kauzou exministryně obrany. Na rozdíl od mnoha jiných obviněných poslanců (naposledy Davida Ratha) nezvolila Parkanová obecnou obhajobu a útok proti zpolitizované policii a justici. Jen detailně upozornila na chyby policie a v podstatě nabídla poslancům roli soudců ve svém případu.

Pozoruhodný výkon předvedl Miroslav Kalousek. U jeho emotivního hájení kolegyně nejde o formu, ale o obsah. Nesmyslně srovnal dnešní imunitu zákonodárců s výdobytkem soudců na stálost jejich platů jako podmínky jejich nezávislosti. A dále imunitu vyložil ne jako ochranný prostředek před politickou zvůlí exekutivy, ale jako krytí před jakýmkoli obviněním i od apolitického policisty. Dále tento koncept „poslanec–soudce“ rozvinul Kalouskův kolega Stanislav Polčák. Z poslanců by rovnou udělal plnohodnotný soud, který by prý měl studovat detaily justičních kauz jiných politiků a ještě by požadoval povinné vyjadřování dozorujícího státního zástupce k případu před samotným hlasováním.


Čtěte také:

Kalousek: Jestli Parkanovou vydáte, můžeme imunitu rovnou zrušit

Poslanci po mnohahodinovém jednání vydali Parkanovou


Toto uvažování je pro imunitní systém parlamentu mnohem nebezpečnější než obyčejná politizace případu, jakou předvedl s grácií sobě vlastní Jiří Paroubek. Ten pochválil Kalouska, že takto se má poslanec bít za svou kolegyni, ať už je pravda jakákoli. I po pravděpodobném omezení imunity se budou jistě zákonodárci dál potýkat s žádostmi policie o vydání svých kolegů. A v té chvíli by jim mělo být po případu Parkanové jasné jedno: pokud nemám vážné indicie o politickém honu na poslance, musím ho ke stíhání vydat, i kdyby se policejní žádost zdála sebeslabší. Přehmat policie má napravit nezávislá justice, nikoli samozvaný soudní tribunál amatérských soudců ve sněmovně, kteří se budou probírat jednotlivými judikáty a vyslýchat dozorujícího státního zástupce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít