David Klimeš: Hollande udělal z Tobinovy daně frašku

03. srpna 2012, 08:16 - David Klimeš
03. srpna 2012, 08:16

Kdyby byl nobelista James Tobin naživu, jistě by horlivě protestoval proti tomu, aby se nová francouzská daň z finančních transakcí spojovala s jeho jménem. Záměrem amerického ekonoma kdysi bylo omezit obchody s cizími měnami minimální daní, která by odradila spekulanty. Francouzský prezident François Hollande však stvořil něco úplně odlišného.

Opravdová Tobinova daň by okamžitě podnítila investory k opuštění pařížské burzy a přesunu třeba někam do Beneluxu. Jenže Hollandeho zákon je natolik děravý, že postačí svou investici skrýt do trochu exotičtějších finančních produktů a jede se dál. Spekulantům tedy nezatopí. Naopak. Prospěje jim.

V celoevropské debatě o zavedení transakční daně někde převažuje zápal politika, jinde odpor ekonoma. První chce trestat spekulanty, druhý upozorňuje především na tragické důsledky podobné transakční daně ve Švédsku, která v osmdesátých letech uvrhla stockholmskou burzu do stavu klinické smrti.

Ve Francii však politika hraje jednoznačně prim. Až je to někdy směšné. Už Hollandův předchůdce Nicolas Sarkozy vyhlásil jako předvolební trhák, že jako první věrozvěst nového spravedlivějšího světa financí zavede ve Francii Tobinovu daň na vše, co se ve světě financí hýbe – od akcií přes dluhopisy až po deriváty. Později se ale chytil za nos a prohlásil, že za státní dluhopisy se samozřejmě nic navíc platit nebude.

Po výměně stráží v Elysejském paláci dostala věc ještě komičtější rozměr. Hollande se chtěl předvést jako dvojnásob zavilý nepřítel proradného světa financí, a tak Sarkozyho daň 0,1 procenta z hodnoty transakce zdvojnásobil. Zároveň nechal v zákoně tolik děr a nejasností, že je norma v podstatě zcela nesmyslná.

Daň se bude platit především z nákupu akcií 109 největších francouzských firem. To je dramatické omezení, na kterém budou tratit ti „dobří“ investoři se svými několika akciemi Pernodu Ricard nebo Vivendi. Ti „špatní“, tedy spekulanti s opcemi, warranty, certifikáty, turby a kdovíčím ještě, dani uniknou. Navíc se daň údajně mířená proti spekulantům neplatí, pokud akcii koupíte i prodáte v týž den. Jak to vysvětlit? Že by se Hollande během svačiny bavíval spekulacemi na akcie francouzských bank?


Čtěte také:

Hollande uklízí ve státní správě, každý rok škrtne 13 tisíc míst

David Klimeš: James Tobin se obrací v hrobě

Británie hrozí zablokováním zavedení daně z finančních transakcí


Pařížskou burzu tedy nejspíš nečeká osud té stockholmské. To je jistě dobře. Daň, která se nejvíce podobá britskému kolkovnému, pouze zkasíruje držitele akcií nejbohatších francouzských firem, vyžene pár Francouzů na zahraniční burzy a z mnoha dalších udělá z donucení spekulanty s exotickými finančními produkty.

Hollande tak může být vlastně spokojen – burza přežije a do eráru připlují nezanedbatelné stovky milionů eur. Ale jen ať nikde neříká, že zavedl jako první v EU Tobinovu daň. Jeho perverzní daň totiž popírá vše, o co se Tobin kdy snažil.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít