Article, show

David Klimeš: Hodnoťme EU stejně nudně jako Britové

25. července 2013, 09:04 - David Klimeš
25. července 2013, 09:04

Není to vůči novorozenému britskému monarchovi úplně fér, ale mohl si přece jen vybrat jiné datum narození. V šílenství kolem následníka neprávem zapadla zajímavá studie o pozitivech a negativech britského členství v EU, kterou si objednala londýnská vláda. Česko by se jí rozhodně mělo inspirovat.

Než se další roky utápět v neproduktivním politickém překřikování, zda je EU nový ráj na zemi, nebo nový Sovětský svaz, měli bychom české členství v EU zhodnotit podle britského vzoru. Hledání pro a proti v jednotlivých sektorech britské společnosti a ekonomiky je sice dlouhé a nudné čtení, ale jen tak se lze dobrat relevantního názoru.

V médiích se objevila zavádějící zkratka, že se závěr analýzy vyslovil pro udržení Britů v EU. Za prvé jde teprve o prvních šest zpráv z plánovaných dvaatřiceti. Teprve v dalších dojde na třaskavá témata, jako jsou evropský rozpočet či zemědělství. A pak právě rozkouskování zabraňuje touze po jednoduchém ano či ne. Zatím Britové jen vědí, že například jednotný trh výrazně pomohl třeba Vodafonu při expanzi do Čech. A naopak že bobtnající regulace jsou minusem.

O takto věcné a faktické debatě si v Česku můžeme zatím nechat jen zdát. Jako bychom se stále nevzpamatovali z někdejšího společenského konsenzu před vstupem do EU. ČSSD se zakonzervovala v eurohujerství evropských socialistů, ODS zase více či méně úspěšně bojuje s destruktivním odkazem Václava Klause.

Debata o EU vstupuje do veřejné sféry výhradně jako konflikt. Tu, když se sváří premiér s ministrem zahraničí, kdo z nich bude mít mocnějšího tajemníka pro evropské záležitosti, tu zase, když předseda vlády odstřelí unijní fiskální pakt, aniž by se předtím namáhal svůj krok zdůvodnit veřejnosti a partnerům.

Mnohem přínosnější by bylo právě pravidelné sektorové hodnocení nákladů a výnosů členství v Evropské unii. Ano, je to nuda držet v paměti všechna ta pro a proti u zahraniční politiky a pak hned přeskočit na kapitolu o daních.

První vlaštovka by tu ale přece jen byla – pravidelné vyhodnocování plnění maastrichtských kritérií od ministerstva financí a centrální banky dodává podobná relevantní fakta ohledně přijetí eura. Není důvod, proč podobně nehodnotit i klady a zápory pobytu Česka v EU například z pohledu byznysu, daní, ale třeba i rozvojové pomoci.

Otázkou však je, zda čeští politici něco takového vůbec chtějí. V Británii mají být zprávy podkladem pro kvalifikované rozhodnutí v možném budoucím referendu o setrvání v unii. To není český případ. Zde se politikům mnohem více hodí před veřejností šermovat zakázanou žárovkou na straně jedné a zateplovacím polystyrenem placeným z eurofondů na straně druhé. Ale to přece dohromady o kvalitách českého členství v EU neříká zhola nic.


Čtěte také:

Z unie je osmadvacítka. Přibyli Chorvaté

Ano, či ne bankovní unii EU?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít