David Klimeš: Hodnoťme EU stejně nudně jako Britové

25. července 2013, 09:04 - David Klimeš
25. července 2013, 09:04

Není to vůči novorozenému britskému monarchovi úplně fér, ale mohl si přece jen vybrat jiné datum narození. V šílenství kolem následníka neprávem zapadla zajímavá studie o pozitivech a negativech britského členství v EU, kterou si objednala londýnská vláda. Česko by se jí rozhodně mělo inspirovat.

Než se další roky utápět v neproduktivním politickém překřikování, zda je EU nový ráj na zemi, nebo nový Sovětský svaz, měli bychom české členství v EU zhodnotit podle britského vzoru. Hledání pro a proti v jednotlivých sektorech britské společnosti a ekonomiky je sice dlouhé a nudné čtení, ale jen tak se lze dobrat relevantního názoru.

V médiích se objevila zavádějící zkratka, že se závěr analýzy vyslovil pro udržení Britů v EU. Za prvé jde teprve o prvních šest zpráv z plánovaných dvaatřiceti. Teprve v dalších dojde na třaskavá témata, jako jsou evropský rozpočet či zemědělství. A pak právě rozkouskování zabraňuje touze po jednoduchém ano či ne. Zatím Britové jen vědí, že například jednotný trh výrazně pomohl třeba Vodafonu při expanzi do Čech. A naopak že bobtnající regulace jsou minusem.

O takto věcné a faktické debatě si v Česku můžeme zatím nechat jen zdát. Jako bychom se stále nevzpamatovali z někdejšího společenského konsenzu před vstupem do EU. ČSSD se zakonzervovala v eurohujerství evropských socialistů, ODS zase více či méně úspěšně bojuje s destruktivním odkazem Václava Klause.

Debata o EU vstupuje do veřejné sféry výhradně jako konflikt. Tu, když se sváří premiér s ministrem zahraničí, kdo z nich bude mít mocnějšího tajemníka pro evropské záležitosti, tu zase, když předseda vlády odstřelí unijní fiskální pakt, aniž by se předtím namáhal svůj krok zdůvodnit veřejnosti a partnerům.

Mnohem přínosnější by bylo právě pravidelné sektorové hodnocení nákladů a výnosů členství v Evropské unii. Ano, je to nuda držet v paměti všechna ta pro a proti u zahraniční politiky a pak hned přeskočit na kapitolu o daních.

První vlaštovka by tu ale přece jen byla – pravidelné vyhodnocování plnění maastrichtských kritérií od ministerstva financí a centrální banky dodává podobná relevantní fakta ohledně přijetí eura. Není důvod, proč podobně nehodnotit i klady a zápory pobytu Česka v EU například z pohledu byznysu, daní, ale třeba i rozvojové pomoci.

Otázkou však je, zda čeští politici něco takového vůbec chtějí. V Británii mají být zprávy podkladem pro kvalifikované rozhodnutí v možném budoucím referendu o setrvání v unii. To není český případ. Zde se politikům mnohem více hodí před veřejností šermovat zakázanou žárovkou na straně jedné a zateplovacím polystyrenem placeným z eurofondů na straně druhé. Ale to přece dohromady o kvalitách českého členství v EU neříká zhola nic.


Čtěte také:

Z unie je osmadvacítka. Přibyli Chorvaté

Ano, či ne bankovní unii EU?

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít