David Klimeš: Gauckova prezidentská lekce

09. května 2014, 07:23 - David Klimeš
09. května 2014, 07:23

Po odjezdu německého prezidenta Joachima Gaucka z České republiky zpět do Německa se v Češích ještě více posílila jeho image toho, kdo chce za každou cenu překonat bolestnou minulost a nemá problém se třeba i o půlnoci omluvit za nacistická zvěrstva. Ale Gauck je zajímavý nejen svou úporností v napravování českoněmeckých vztahů. Gauck je příkladem i velmi efektivního, promyšleného a důstojného zastávání nejvyššího úřadu v zájmu země. Leckterý prezident včetně toho českého by se mohl učit.

Jestliže pastor Gauck v Češích vzbudil po opakovaných omluvách za minulost dojem, že prezidentuje stylem, kdo po něm kamenem, tak on jedině chlebem, tak to je velká mýlka. Gauck je bezpochyby nejsilnějším z posledních spolkových prezidentů. Před návštěvou Prahy byl Gauck například v Ankaře a nikdo jiný dosud tak nesetřel premiéra Turecka Recepa Erdogana, který pronásleduje oponenty a svévolně zavírá sociální sítě.

„Opravdu je nezbytné zakazovat Twitter nebo YouTube? Opravdu to posílí demokracii?“ ptal se Gauck na konci dubna v Turecku a rozlítil Erdogana. Pokud by chtěl, stejně mohl doběla rozpálit i českou reprezentaci. Stačilo se vrátit k české reakci na jeho první usmiřovací gesta, když se v červnu 2012 omluvil za nacistické masakry a v říjnu se dokonce poklonil v Lidicích.

Důležité a důležitější

Odpovědí mu byla absurdní protisudeťácká kampaň během prezidentských voleb, která Gauckovi jasně naznačila, že na české straně resentimenty stále žijí i v nejvyšších patrech politiky. Kdyby chtěl, jistě by nyní Zemanovi mohl říct svůj názor. Stejně tak by českému prezidentovi mohl dát lekci o základech parlamentní demokracie. V červenci 2013 Gauck dokonce Zemanovi během největších bojů o prezidentovu vládu bez parlamentní podpory řekl, že nemá „vytvářet druhou vládní moc“.

Nic z toho ale Gauck v Praze nevytáhl. Prezident velkého formátu se pozná totiž mimo jiné i podle toho, že dokáže rozlišit důležité a důležitější. V Turecku podle názoru prezidenta i kancléřství došla situace tak daleko, že bylo na čase se vyslovit k ohrožování demokracie. V Česku situace zjevně tak vážná podle Němců není. To by Zeman nemohl být podle Gaucka bojovníkem za svobodu a přesvědčeným Evropanem, ale spíše mocichtivým prezidentem, který neváhá hrát na sudeťáckou kartu.

V duchu své původní politiky tak Gauck mohl v Česku pokračovat v zahrabávání posledních historických příkopů mezi Čechy a Němci. Po omluvném dopisu a Lidicích nyní logicky došlo na Terezín. Tak doufejme, že se Gauck bude moci i nadále držet své dlouhodobé mise a nedonutíme ho k podobné kritice, jako se to stalo Turkům.


Čtěte také:

Gauck: Dějiny Česko-Německých vztahů byly dějinami utrpení

Gauck má nový úkol: Vrátit čest prezidentskému úřadu

Němci mají prezidenta. Hladce uspěl Gauck

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít