David Klimeš: Francouzská touha – udanit se k smrti

26. února 2013, 08:16 - David Klimeš
26. února 2013, 08:16

Vzpomínáte na všelijaké nápady, jak dát do latě ekonomiky zemí EU? Díky Francii nyní zjistíme, zda všechny ty evropské „semestry“, „sixpacky“, „twopacky“ a „fiskální kompakty“ vůbec k něčemu jsou.

O víkendu francouzský prezident François Hollande prohlásil, že už žádná další úsporná opatření neplánuje, a země tudíž výrazně překročí plánovaný deficit. Problémem není ani tak samotné nesplnění slíbeného cíle; zpomalení, až zastavení ekonomického růstu ve Francii nikdo nemůže popřít. Problémem je, že Francie kromě zvyšování daní prakticky s žádnými reformami ani nezačala. Jestliže Hollande Francouzům oznamuje, že už trpěli hodně, tak zapomíná dodat, že trpěli neskonale méně než takřka všechny ostatní státy eurozóny podstupující nemilosrdnou fiskální konsolidaci.

Brusel nyní zvažuje, zda povolit Francii roční odklad pro splnění rozpočtového cíle. Souhlas je na místě. Ale musí být doplněn tvrdými podmínkami, které lze jednoduše shrnout do jedné věty: Začněte už něco dělat.

Každý asi pochopí, že se socialista Hollande nemohl stát přes noc fiskálním jestřábem. Také mu po zvolení prezidentem nikdo moc nevyčítal volební dárečky od opětovného snížení věku pro odchod do důchodu po zastropování cen paliv. Ani zvyšování daní nepřekvapilo, byť 75procentní daň z příjmu pro bohaté byla populistickou šíleností. Ale Hollande už asi půl roku nedělá nic a žije v iluzi, že si zvyšováním daní koupil čas.

Nyní je jasné, že oddechový čas jen promarnil. Ekonomice reálně hrozí recese a místo pobídek k podnikání Hollande jen daní a daní. A to je chyba. I kdyby v Elysejském paláci seděl komunista, musí vědět, že veřejné výdaje nesmějí tvořit 56 procent ročního HDP. Hollande ale místo zmenšení státu najímá ke dvěma milionům státních zaměstnanců dalších 70 tisíc učitelů a policistů, které už ale nemá kdo živit. A trestuhodně odsouvaná reforma trhu práce žene nezaměstnanost k výšinám nevídaným už celé dekády.

Přitom na podzim přišel levici blízký průmyslník Louis Gallois se smysluplným plánem snížit zásadně během dvou let náklady na práci a odpovídajícím způsobem snížit výdaje státu. Ač si od Galloise studii objednala sama vláda, prakticky ji zahodila do koše. Přerod Hollanda ve francouzského Gerharda Schrödera, který kdysi, ač levičák, odvážně reformoval německý trh práce, se nekoná. Místo toho už francouzský tisk oznamuje, že se Hollandova administrativa chystá příští rok opět zdvihat daně.

Evropská komise může reagovat jediným způsobem: Ano, snižujte deficit pomaleji. Ale chceme vidět do roka a do dne pružnější pracovní trh, menší podíl veřejných výdajů na HDP a snížení nákladů na práci. Vaší touze udanit se k smrti nemůžeme jen přihlížet.


Čtěte také:

Francie letos šetřit nebude, nechá to na příští rok

David Klimeš: Rovný a rovnější

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít