David Klimeš: Eurofederalista? Možná, ale chladný

12. března 2013, 07:05 - David Klimeš
12. března 2013, 07:05

Jedna zbytečná diplomatická ostuda skončí. Nový prezident Miloš Zeman vyhlásil, že podepíše zřízení záchranného fondu ESM. České ano naši republiku nyní k ničemu nezavazuje. Proto se souhlasem neměli problém ani jinak euroskeptičtí Britové. Zemanův první krok na evropské šachovnici tedy může na první pohled potvrzovat jeho letité vykreslování sebe sama jako přesvědčeného eurofederalisty. Ale ono to nakonec bude asi složitější.

O aktuálních názorech prezidenta na roli reprezentanta země v zahraničí mnoho nevíme. Krom obecně deklarovaného eurofederalismu se v kampani předvedl především jako národovec. A v inauguračním projevu na zahraniční politiku nezbyla ani řádka. Můžeme jen hádat z předchozích výroků a profilu lidí, které si bere na Hrad.

Pravým opakem Klause je Zeman výhradně v otázkách evropské bezpečnosti, případně reprezentace evropské politiky. Jestliže ze společné euroarmády a silného evropského ministra zahraničí jdou na bývalého prezidenta mdloby, ten současný tleská. V ekonomických otázkách je však Zeman stejným pragmatikem, koneckonců k ESM vyslovil pouze „pochybovačné ano“. Ač společnou měnu podporuje, Česko k ní podle něj nepřistoupí dřív než za pět let. Tedy žádný eurohujerský spurt do klubu, jaký nyní předvádějí třeba Lotyši.

Zeman je také pro co největší kontrolní pravomoci EU v oblasti bankovní regulace nebo auditu národních rozpočtů, ovšem ve skutečnosti chce pro ČNB primát v bankovním dohledu a národní rozpočty mají i podle něj schvalovat čeští poslanci, nikoli bruselští eurokomisaři. U hojně debatovaného fiskálního paktu je nový prezident pro, ale až po vstupu Česka do eurozóny. Shrnuto: když si odmyslíme silnou eurofederalistickou rétoriku, Zemanův pragmatický přístup k unii a eurozóně je prakticky totožný s většinovým názorem v centrální bance i ve vládě.

To však neznamená, že z malých jisker drobných názorových rozdílů v otázkách zahraniční politiky nemůže vzejít pořádný požár. Pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není dobrou zprávou, že Zemanovi bude řídit hradní zahraniční odbor diplomat Hynek Kmoníček.

Když Schwarzenberg čistil Černínský palác od lidí ČSSD, poslal Kmoníčka co nejdál s ironickým komentářem, že mu dal „rovnou celý kontinent“, tedy Austrálii. Někdejší Kavanův muž se nyní ve velkém vrací a Schwarzenberg s ním bude muset najít společnou řeč, pokud má zájem na slušných vztazích se svým vítězným rivalem z prezidentské volby.

Podaří se? To se možná brzy uvidí. Třeba až TOP 09 bude zase chtít co nejrychlejší schválení fiskálního paktu. Euroskeptici budou proti. A eurofederalista Zeman překvapivě asi také.


Čtěte také:

Klaus: Euroval považuji za zrůdnou věc, nepodepíšu jej

Zeman chce podporovat zahraniční obchod

Kdo se Zemanem? Otazníků je víc než dost


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít