David Klimeš: Eurofederalista? Možná, ale chladný

12. března 2013, 07:05 - David Klimeš
12. března 2013, 07:05

Jedna zbytečná diplomatická ostuda skončí. Nový prezident Miloš Zeman vyhlásil, že podepíše zřízení záchranného fondu ESM. České ano naši republiku nyní k ničemu nezavazuje. Proto se souhlasem neměli problém ani jinak euroskeptičtí Britové. Zemanův první krok na evropské šachovnici tedy může na první pohled potvrzovat jeho letité vykreslování sebe sama jako přesvědčeného eurofederalisty. Ale ono to nakonec bude asi složitější.

O aktuálních názorech prezidenta na roli reprezentanta země v zahraničí mnoho nevíme. Krom obecně deklarovaného eurofederalismu se v kampani předvedl především jako národovec. A v inauguračním projevu na zahraniční politiku nezbyla ani řádka. Můžeme jen hádat z předchozích výroků a profilu lidí, které si bere na Hrad.

Pravým opakem Klause je Zeman výhradně v otázkách evropské bezpečnosti, případně reprezentace evropské politiky. Jestliže ze společné euroarmády a silného evropského ministra zahraničí jdou na bývalého prezidenta mdloby, ten současný tleská. V ekonomických otázkách je však Zeman stejným pragmatikem, koneckonců k ESM vyslovil pouze „pochybovačné ano“. Ač společnou měnu podporuje, Česko k ní podle něj nepřistoupí dřív než za pět let. Tedy žádný eurohujerský spurt do klubu, jaký nyní předvádějí třeba Lotyši.

Zeman je také pro co největší kontrolní pravomoci EU v oblasti bankovní regulace nebo auditu národních rozpočtů, ovšem ve skutečnosti chce pro ČNB primát v bankovním dohledu a národní rozpočty mají i podle něj schvalovat čeští poslanci, nikoli bruselští eurokomisaři. U hojně debatovaného fiskálního paktu je nový prezident pro, ale až po vstupu Česka do eurozóny. Shrnuto: když si odmyslíme silnou eurofederalistickou rétoriku, Zemanův pragmatický přístup k unii a eurozóně je prakticky totožný s většinovým názorem v centrální bance i ve vládě.

To však neznamená, že z malých jisker drobných názorových rozdílů v otázkách zahraniční politiky nemůže vzejít pořádný požár. Pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není dobrou zprávou, že Zemanovi bude řídit hradní zahraniční odbor diplomat Hynek Kmoníček.

Když Schwarzenberg čistil Černínský palác od lidí ČSSD, poslal Kmoníčka co nejdál s ironickým komentářem, že mu dal „rovnou celý kontinent“, tedy Austrálii. Někdejší Kavanův muž se nyní ve velkém vrací a Schwarzenberg s ním bude muset najít společnou řeč, pokud má zájem na slušných vztazích se svým vítězným rivalem z prezidentské volby.

Podaří se? To se možná brzy uvidí. Třeba až TOP 09 bude zase chtít co nejrychlejší schválení fiskálního paktu. Euroskeptici budou proti. A eurofederalista Zeman překvapivě asi také.


Čtěte také:

Klaus: Euroval považuji za zrůdnou věc, nepodepíšu jej

Zeman chce podporovat zahraniční obchod

Kdo se Zemanem? Otazníků je víc než dost


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít