David Klimeš: Euro hledá generála do měnové války

12. února 2013, 09:00 - David Klimeš
12. února 2013, 09:00

Když je příležitost k oslabení eura, není francouzského prezidenta, který by se o to nepokusil. Minulý týden François Hollande vyzval k cílování střednědobého směnného kurzu eura. Němci se podle očekávání ohradili, že intervence na devizových trzích budou jen přes jejich mrtvolu, a německý člen Výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen včera Francouzům jasně vzkázal, že „jádro problému leží v každé zemi, ne ve směnném kurzu“.

Tradiční franko-německý boj o „správnou“ sílu společné měny se nyní odehrává ve zcela nových podmínkách. Skoro na všech světových stranách od hranic Evropy se mluví o doutnající měnové válce. A pokud skutečně propukne naplno, eurolídři spolu s ECB by měli přesně vědět, co je pro společnou měnu nejlepší. Což nyní zjevně nevědí.

Když v roce 2007 Hollandův předchůdce Nicolas Sarkozy útočil na ECB a bral se za slabší euro, odehrála se jen tradiční debata partnerů, kteří se nikdy neshodnou. Francie a jižní státy potřebovaly slabší euro, aby mohly vyvážet alespoň s nějakou marží. Němci se svými produkty s vyšší přidanou hodnotou si mohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny a německý establishment ohledně eura už celou dekádu přísahá na nízkoinflační otisk silné marky.

Jenže nyní nejsme před krizí, ale po krizi. Co vlády mohly utratit, už zjevně utratily a na mnoha frontách se šikuje ke konkurenčním devalvacím měn. Japonsko pod novým vedením zvýšilo inflační cíl a odhodlalo se k neomezenému výkupu vládních dluhopisů. V USA se věnují svému neustálému rozřeďování peněžní zásoby, kterému eufemisticky říkají kvantitativní uvolňování, a čínská vláda léta manipuluje měnou, aby zvýhodnila export. Proti tomu všemu je objem výkupu dluhopisů bankrotujícího evropského jihu ze strany ECB ničím.

I kdyby se ale eurolídři na Hollandovu výzvu sešli a začali se motat ECB do její práce, žádný pravý kurz vůči dolaru stejně nedají dohromady. Co je výhodné pro Němce s historickými obchodními přebytky, to logicky nemůže být výhodné pro Francouze, jejichž podíl na světovém obchodu z 6,5 procenta v roce 1990 klesl k dnešku na méně než polovinu. A co je výhodné pro Finy, je zcela nemyslitelné pro Řeky. Tak členitá měnová unie se prostě k vhodnému jednotnému kurzovému výhledu nedobere.

Než se pokoušet intervencemi bojovat s větrnými mlýny, eurolídři i jejich partneři ve světě by si raději měli vzpomenout na summit G20 z roku 2010. Tam se slavně zavázali, že přestanou manipulovat měnami. Co je podepsáno, má platit. A právě proexportní Evropa to má nejhlasitěji připomínat a vynucovat. To je totiž jediná dlouhodobě správná cesta, která eurozónu uchrání před hledáním generála do bitvy o euro.


Čtěte také:

Hollande: Eurozóna by měla společně určit, jaký chce kurz eura

Rovnost, svornost, chudoba

Já, prezident Francouzské republiky


Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít