David Klimeš: Důchodový pilíř, který nic nepodepře

19. července 2012, 07:47 - David Klimeš
19. července 2012, 07:47

Včera padla poslední překážka pro zavedení vládní důchodové reformy. Poslanci opravili potřebné zákony a až doputují na konec legislativního procesu, nic už nebude bránit vzniku druhého pilíře důchodového systému: spoření do soukromých penzijních fondů. Až dosud stálo za to nešťastnou podobu druhého pilíře kritizovat. Nyní, po schválení reformy, je to už ale k ničemu. Teď má spíše smysl přemýšlet, zda vůbec lze najít někoho, komu se druhý pilíř vyplatí.

Rovnou můžeme pominout ty, jichž by v druhém pilíři bylo zapotřebí nejvíce – ty chudší. Čechům s příjmem nějakých 16 tisíc prostě je a bude lépe ve státním. U Čechů s průměrnými příjmy by to snad mělo být lepší. Proč se tedy v červnovém výzkumu STEM jen tři procenta z nich vyjádřila, že do druhého pilíře vstoupí? Starší ročníky totiž neláká vidina nepříliš vysokého zhodnocení. Ženy se zase dožívají vyššího věku a často se jim vyplatí pobírat sice nižší penzi z průběžného systému, ale zato dlouho.Takže kdo zbývá? Muži. Dvacátníci, třicátníci. Tedy přesně ti, kteří zatím na důchod příliš nemyslí.

Ani boháči nevezmou fondy útokem. Mají sice motivaci vyvést tři procenta pojištění z eráru do svého, ale na této cestě ční mnoho překážek. Vstoupit do druhého pilíře znamená spolehnout se na politiky, že nebudou měnit pravidla v průběhu hry. Tomu je ale těžké věřit. Na sousedním Slovensku například nyní levice fondové spoření těžce přidusila, u nás by ČSSD fondy nejraději zrušila nebo alespoň fakticky přeměnila na penzijní připojištění. Dalším problémem jsou poplatky. Zatímco poplatek za zhodnocení se úměrně snižuje, když fondy nevydělávají, poplatek za správu je fixní. To je další důvod zůstat mimo.


Čtěte také:

Druhý pilíř penzí může začít platit od nového roku

Studie: Dnešní třicátníky čeká důchod 6500 korun


Velkou pobídkou pro vstup do soukromých fondů mohlo být čerpání důchodů. Vedle doživotní výplaty nyní bude možné čerpat i důchod s tříletou pozůstalostní platbou nebo si nechat důchod vyplácet po 20 let. Žalostně zde ale chybí možnost si po odchodu do důchodu alespoň část peněz, třeba třetinu, vybrat najednou. To by bezpochyby radikálně zvýšilo poptávku po fondech.

Ani ostřížím pohledem tedy není lehké jehlu v kupce najít. Jistou šanci má reforma u mladých mužů, ale i ty bude odrazovat prostý fakt, že vstupem do fondů si doživotně zvyšují pojistný odvod o dvě procenta mzdy. Pokud vláda zvažuje nějakou propagační kampaň počátkem příštího roku, kdy má většina Čechů jedinou možnost se do fondů zapojit, těžko jí radit. Buď může nadšeně doporučovat fondy všem, i když se reálně nevyplatí ani polovině populace. Nebo může být upřímná a lidi od své vlastní reformy odrazovat. To by ovšem bylo sice upřímné, ale poněkud trapné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít