David Klimeš: Drahý čas k řeckému nadechnutí

23. srpna 2012, 10:22 - David Klimeš
23. srpna 2012, 10:22

Nejedu k vám pro další peníze, jen nás nechte nadechnout. S tímto poselstvím kočuje tento týden řecký premiér Antonis Samaras po evropských lídrech. A pravděpodobně nakonec bude vyslyšen. Za dodatečné úspory ve výši 11,5 miliardy eur dostane Řecko bonus v podobě dvou let na splácení závazků. Ale že to evropští lídři odkývají, ještě neznamená, že má Samaras pravdu. Jen jednu „řeckou lež“ nahrazuje druhou.

Stejně jako zjevně nefunguje čím dál hlasitější německé „spoř a spoření tvé tě vyléčí“, tak v žádném případě v současné situaci nemůže sám o sobě zafungovat Samarasův dvouletý time-out ve splácení závazků. Aby se Řecko zachránilo v eurozóně, bude potřeba ještě mnoho eur z kapes věřitelů.

Se vší úctou k eurolídrům Junckerovi, Merkelové a Hollandovi, oni tento týden nejsou v řecké tragédii tím nejzajímavějším. Na jejich hrozící prst a následnou sanaci řeckých dluhů jsme si už zvykli. Mnohem zajímavější dění se odehrává přímo v Řecku, kde se do křížku dostal bývalý řecký premiér Jorgos Papandreu a bývalý řecký vyslanec u Mezinárodního měnového fondu Panagiotis Rumeliotis. Ten obvinil Papandrea, že už od prvního bailoutu věděl, jak je celý plán záchrany nereálný. MMF prý už tehdy premiérovi radil, že bailout nemá mnoho smyslu bez okamžité restrukturalizace dluhu, s tak vysokým úrokem z eurozóny a s tak krátkou dobou na splácení. Hádka tak oprášila počáteční zásadní otázku, mezitím už poněkud zastřenou vším tím politickým intrikařením: Jaká záchrana je ještě pro Řecko možná?


Čtěte také:

Samaras: Řecko nepotřebuje další peníze, ale více času

Šéf Euroskupiny: Odchod Řecka není relevantní scénář


Samarasův dvouletý oddechový čas, který horizont splácení prodlužuje do roku 2016, mnoho neřeší. Ano, snaha o splácení už nebude tak absurdní. Podle stávajícího plánu by se Řecko mělo dostat v roce 2014 na tříprocentní deficit vůči HDP v podmínkách permanentní recese. To zjevně není možné. S dvouletým časovým bonusem by ale v roce 2014 snad mohlo Řecko alespoň růst o nějaká dvě procenta. Ale ani to už v současné situaci nebude stačit. Dva roky navíc, to je pořád jen ta stará rada měnového fondu z Papandreovy éry.

Dnes už jsme bohužel o kus dál, či lépe řečeno hlouběji. Dluh ve výši 166 procent HDP prostě splatit nelze. Desítky procent musejí pryč. Pokud nemá dojít na další tvrdou restrukturalizaci dluhu, jednou z nejelegantnějších cest by byl zpětný odkup řeckých dluhopisů z trhu přes euroval. Ten by se spokojil se zárukami v podobě majetku určeného k privatizaci. Řekové, jimž se do privatizace dosud moc nechtělo, by pak konečně museli s výprodejem eráru začít, aby peníz z prodeje mohl jít obratem do eurovalu.

Jistě je i mnoho jiných možností. Ale vždy skončíme u téhož: Samarasův čas k nadechnutí bude ještě pekelně drahý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít