David Klimeš: Bureš je Babišův nejmenší problém

05. listopadu 2013, 08:27 - David Klimeš
05. listopadu 2013, 08:27

Faktický vítěz voleb Andrej Babiš je stále velká neznámá. Má na to, aby vstoupil do vlády? Nedostal by se do zásadního střetu zájmů? Má za sebou vůbec státotvornou stranu? Největším problémem se ale nyní zdá lustrační osvědčení pro agenta Bureše. Ano, lustrace jsou důležitým pilířem polistopadové demokracie. Ale proti hlavním problémům s těžko se rodící vládou dvou rozhádaných sociálních demokracií, ANO a lidovců jde s prominutím o prkotinu.

Andrej Babiš nechtěně vyvolal potřebnou debatu o tom, zda ministr vůbec potřebuje ke své funkci čisté lustrační osvědčení. Lustrace jsou jistě nezpochybnitelnou součástí českého práva a v devadesátých letech odvedly velký kus dobré práce. Mnoha vydíratelným lidem z klientské sítě minulého režimu se tak podařilo zabránit ve vstupu do státní správy nově vytvářené demokracie. Později se však několikrát vynořila otázka, zda už lustrace neopustit. Jeden příklad za všechny: co zmohly lustrace s komunistickým pohlavárem Miroslavem Šloufem, kterého premiér Miloš Zeman nemohl v roce 1998 udělat šéfem Úřadu vlády, a tak byl nakonec se zcela stejným vlivem a pravomocemi šéfem premiérových poradců?

I kdyby Babiš soud na Slovensku prohrál a k čisté lustraci se nedostal, nikdo nemůže myslet vážně obavu, že by se miliardář najednou stal loutkou několika někdejších slovenských důstojníků StB. Babišův problém s komunistickou tajnou policií je už „jen“ morální, ne faktický. Kauza Babišovy lustrace by se proto neměla stát záminkou pro rozbroje při vyjednávání o vládě. Babiš by neměl být ministrem především kvůli hrozícím střetům zájmů, ne kvůli někdejšímu špionování pro komunistický režim. Větším problémem je přece případný Babišův vliv na Finanční analytický útvar pod rezortem financí či případné protežování firemních zájmů na ministerstvech zemědělství či obchodu.

Pro pravděpodobného premiéra Bohuslava Sobotku je proto Babiš obtížně řešitelný rébus. Jeho podporu potřebuje, střet zájmů a lustrace ho však předem vylučují z budoucí ministerské ekipy. Pragmatik Sobotka asi nakonec zvolí strategii garance vládního místa pro Babiše do vynesení rozsudku na Slovensku. Koneckonců by to nebyl první ministr, jemuž by premiér držel židli ve Strakově akademii. Vzpomeňme na Jiřího Čunka. Ale i kdyby pak Babiš získal čisté lustrační osvědčení, vedení rezortu financí či zemědělství by se stejně ujmout neměl. Jak z toho ven?

Pokud se hnutí ANO rozhodne vstoupit do vlády, Sobotka by měl Babišovi nejprve nabídnout post vicepremiéra pro ekonomické záležitosti – už i takové jsme měli. Babiš je se svým volebním výsledkem natolik silný, že by nemuselo jít jen o loutkový post. A zároveň by si premiér Sobotka mohl oddychnout, že z důležitých ministerstev nebudou pouhé politické divize Agrofertu.


Čtěte také:

Průzkum: Babiš dokázal oslovit podnikatele a dřívější nevoliče

Jak to má Babiš s lustračním osvědčením? Nejspíš ho čeká pozitivní

Vygeneruj si nové hnutí podle receptu Babiše! Zabere sluníčkový název

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít