Datové schránky zvládnou e-fakturaci

03. dubna 2009, 00:00 - Jan Němec
03. dubna 2009, 00:00

Původní nelibost k zavádění datových schránek pomalu ustupuje. Mnoho podniků bezpečnost a pohodlnost systému zaujala natolik, že nyní prostřednictvím Hospodářské komory žádají o možnost komerčního využití schránek i pro komunikaci přímo mezi firmami.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Spuštění informačního systému datových schránek, sloužících k elektronické komunikaci mezi firmami a úřady i mezi úředníky navzájem, se kvapem blíží. Ostrý start, který od základů změní fungování všech úřadů i některých firem, je naplánovaný na začátek července. Už v posledních červnových dnech ale mohou manažeři firem očekávat údajně poslední listovní zásilku od úřadů. Ministerstvo vnitra v ní pošle přístupové údaje k datovým schránkám. Pak už bude veškerá komunikace probíhat čistě elektronicky.

Používání datových schránek bude povinné pro všechny firmy zapsané v obchodním rejstříku a orgány veřejné moci. V první vlně, která potrvá do konce září 2009, tak ministerstvo podle odhadů zřídí postupně přes deset tisíc úředních a téměř půl milionu firemních datových schránek. Ještě před tím ale proběhne rozsáhlá informační kampaň, zastřešovaná Hospodářskou komorou, a testovací provoz schránek. Jejich fungování přes webové rozhraní si budou moci lidé vyzkoušet už během června.

Přes schránky si chtějí „dopisovat“ i firmy

Podle původních záměrů ministerstva vnitra měl informační systém datových schránek sloužit pouze pro komunikaci úřadů s firmami a fyzickými osobami a pro komunikaci úředníků navzájem. Novinka však některé podniky zaujala natolik, že se začaly zajímat o možnost využití schránek i pro komunikaci mezi sebou. „Hospodářská komora na základě mnoha dotazů firem projevila zájem i o komerční využití datových schránek,“ potvrzuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Proto podle něj ministerstvo připravilo novelu zákona o datových schránkách, která by takové využití umožňovala.

Prozatím ale není jasné, kdy a za jakých podmínek to bude. „Je potřeba dořešit technologickou stránku věci i financování, tedy kolik a kdo by za komerční využívání schránek platil,“ vysvětluje Zdeněk Zajíček. Jen spuštění systému v původní podobě letos v červenci bude podle něj vyžadovat zřízení zhruba půl milionu datových schránek během relativně krátké doby. „První reálný termín zahájení komerčního využívání odhadujeme nejdříve na červenec příštího roku,“ upřesňuje Zdeněk Zajíček.

PŘÍLOHY DO DESETI MEGABAJTŮ

Prostřednictvím datových schránek bude možné zasílat úřadům dokumenty, a to jak původně elektronické, tak konvertované z papírové podoby. Ministerstvo vnitra vypracovalo vyhlášku, v níž stanovuje pravidla pro tyto přílohy. Jako povolené navrhuje formáty PDF, TIF a PNG, a to především kvůli jejich snadnému elektronickému zpracování a archivaci. Zakázáno bude naopak přikládat potenciálně nebezpečné přílohy, typicky spustitelné soubory. Vyhláška stanovuje i maximální velikost přílohy. Ta nesmí přesáhnout deset megabajtů. Větší přílohy, jako jsou naskenované mapy nebo mnohasetstránkové dokumentace, bude muset uživatel rozdělit do několika datových zpráv.

Jedna výjimka by však mohla přijít přece jen dříve. Ministerstvo financí totiž společně s předními českými vývojáři firemních ekonomických programů schválilo minulý týden jednotný standard ISDOC pro elektronickou fakturaci v Česku. A kvůli většímu rozšíření e-fakturace projevilo zároveň zájem o to, aby si elektronické faktury mohly firmy posílat prostřednictvím datových schránek. „Není jisté, jestli se všechno stihne. E-fakturace mezi firmami přes datové schránky by ale mohla začít fungovat už od prvního ledna 2010,“ odhaduje Zajíček.

Platit budou jen úřady

Zatímco ceny za komerční využití datových schránek ministerstvo vnitra teprve projednává, o platbách za odeslání datových zpráv v nekomerčním provozu už rozhodnutí padlo. A pro podnikatele je potěšitelné. Za odeslání datové zprávy na úřad totiž firmy ani fyzické osoby na rozdíl od doporučeného dopisu nebudou platit ani korunu. Poplatky za odesílání zpráv zůstanou pouze na straně úřadů. „Stát na sebe bere veškeré náklady spojené se zřízením i komunikací prostřednictvím datových schránek. Proto bude u firem i lidí odeslání zadarmo,“ tvrdí Zdeněk Zajíček. Vysvětluje to zejména tím, že používání datových schránek je pro firmy ze zákona povinné.

Zpočátku mají být ceny odstupňovány podle celkového objemu datových zpráv, které daný úřad odešle. Čím více jich bude, tím méně zaplatí za odeslání jedné zprávy. I tak jsou ale ceny nižší než u listovní zásilky doručené do vlastních rukou. Ta dnes vyjde zhruba na třicet korun. Za odeslání jedné datové zprávy ale zaplatí úřad minimálně deset a maximálně osmnáct korun. „Do budoucna bychom rádi, aby se cena sjednotila na deseti korunách za datovou zprávu,“ konstatuje Zdeněk Zajíček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít