Data – nejlepší navigace k zákazníkům

24. května 2012, 17:07 - redakce
24. května 2012, 17:07

Kvalitní údaje jsou zásadní podmínkou k účinné marketingové strategii

Spolu s digitalizací dokumentů přichází i zavádění nových sofistikovaných nástrojů pro shromažďování široké škály dat. Možnosti jejich sběru se rok od roku rozšiřují a zároveň se zvyšují i požadavky na jejich využití. V dnešních společnostech skoro každé oddělení využívá nějaké služby Business Intelligence, které pracují se sběrem dat, jejich čištěním a následným využitím při řízení společnosti.

Nové kanály

Například marketingová oddělení českých bank ještě před několika lety k oslovování zákazníků využívala primárně plošné reklamy a direct mailové nabídky, přiložené k výpisům z účtu, posílané poštou. Dnes už se ale každá z bank snaží oslovovat klienty lépe – přesněji a efektivněji. Cílenými kampaněmi, levnějšími elektronickými kanály, pomocí dnes hojně využívaného internetového bankovnictví, případně mobilních telefonů. Začínají se rozhlížet i po světě sociálních sítí a aplikací pro chytré telefony a tablety. Nové kanály jim můžou uspořit značné náklady a přitom oslovit širokou škálu zákazníků, kteří už na nabídky formou běžných dopisů neslyší a oslovování telefonisty call centra je otravuje. Jejich zákazníci navíc stále znatelněji projevují vůli sami si určit, kdy budou s bankou komunikovat.
Nemysleme si ale, že doba dopisů ve schránkách je už za námi. Stále je to jeden z velmi úspěšně využívaných kanálů, postupně však začíná být více nahrazován elektronickými kanály a do budoucna bude tento trend stále výraznější. Začíná se obracet dřívější přístup k plánování kampaní, vycházející z produktů – vymyslet nový produkt a následně ho prodat co největšímu množství zákazníků. Marketingoví pracovníci se dnes zabývají nejprve analýzami potřeb zákazníků a pak teprve se jim snaží vymyslet nejvhodnější konkrétní nabídku.

Největší bohatství

Banky, které tento přístup ještě nezvolily, se potýkají s vysokým procentem odchodů svých klientů. Protože i původně velice konzervativní čeští klienti se rychle naučili v případě nespokojenosti banku bez většího váhání vyměnit. Banky to vnímají a musí na to reagovat. Nové přístupy mění kompletně pracovní náplň marketingu a jeho potřeby. Klasický postup – obstarání dat, příprava podkladů z jednotlivých oddělení, ruční prioritizace nabídky, sbírání odpovědi z jednotlivých kanálů, konsolidace… – už nevyhovuje vzhledem k délce procesu (řádově týdny).
Kvalitní marketingová strategie dnes vyžaduje pro řízení kampaní sofistikovaný nástroje, který umožní ročně generování stovek až tisíců malých a dobře cílených kampaní na základě chování a stavu zákazníků (změna zaměstnání, příjmů, bydliště atd.). Tyto nástroje se při vytváření kampaní zabývají celým procesem od plánování rozpočtu, přes tvorbu samotných kampaní, optimalizaci nejvhodnější nabídky a monitoringu aktuálního vývoje, až po celkové vyhodnocení úspěšnosti. Lidem v marketingu odpadá rutinní práce a otevírá se prostor pro tvůrčí činnost a vymýšlení nových strategií s lepšími nabídkami pro jejich klienty. V neposlední řadě s požadavky na lépe cílené kampaně velice úzce souvisí potřeba kvalitních dat. Bez nich žádná společnost ani její marketingoví kouzelníci nemůžou své zákazníky dostatečně poznat a nabídnout jim nejvhodnější produkty a řešení. Data jsou největším bohatstvím! Kdo se je naučí správně a chytře využívat, získá výraznou konkurenční výhodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít