Data na CD nejsou nezničitelná

26. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. července 2004, 00:00

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

CD-ROMy zůstávají nejlepším zálohovacím médiem současnosti v poměru cena/výkon. Kompaktní disk však přesto nezaručuje, že data na něm uložená vydrží navždy.

* Kvalitní CD. V první řadě je důležité si pro vypalovaní vybrat kvalitní disk. Není třeba vybírat super značková média za desítky korun, ale také nejsou dobrou volbou disky za pouhých pět korun. Objevují se totiž názory, podpořené již několikaletými zkušenostmi, že levné disky po čase přestanou fungovat a data jsou nenávratně ztracena.

* Neškrábat. Důležitou zásadou je vyhnout se poškrábání disku. Ovšem nikoliv pouze té části s daty, ale i rubové strany s barevným potiskem. Ta je totiž mnohem důležitější. Odráží čtecí laser zpět a pokud je zničená - třeba protrhnutá nebo odřená - laser se neodráží a CD se nedá přečíst. Proto pokládejte disky datovou stranou dolů, kdy poškrábání zabrání malý výstupek na spodní straně disku. Pokud přece jen dojde k poškrábání, existují nejrůznější vosky, které dokáží rýhy zcela dokonale zahladit.

* Popisování. Poškrábání se vyhněte i při popisování disku. Nikdy nepište na datovou stranu (tu bez potisku). K popisování lícové strany si vyberte fix s měkkou špičkou. Ke koupi jsou i speciální popisovací fixy na CD za zhruba třicet korun.

* Nesahat. Na samotné disky nikdy nesahejte. Mastnota na datové straně totiž nedělá čtecímu laseru dobře. Stejně tak mu neprospívá ani špína na potištěné straně. Mastné otisky prstů mohou totiž rozpustit odrazovou vrstvu a zase bude problém se čtecím laserem.

* Mastnota. Mastnota na disku je vůbec horší než poškrábání. Berte proto disky zásadně za nepotištěný střed a okraje. Mastnotu z disku spolehlivě odstraníte vlažnou mýdlovou vodou. Nemyjte ale CD kruhovými pohyby, mohli byste na něm vytvořit kruhové rýhy, které „zblbnou“ čtecí zařízení. Stírejte prach a nečistoty od středu ke kraji.

* Čistá mechanika. V čistotě musí zůstat také mechanika. Pokud ji dlouho nepoužíváte, nechte v ní disk. Prach bude usedat na disk a ne do citlivých částí mechaniky. Jednou za čas je nutné mechaniku pořádně vyčistit od špíny. Kromě mechanických částí je nejdůležitější čočka laseru. Na tu platí obyčejná vata a líh, případně methanol.

* Sucho a tma. Pro prodloužení životnosti dat nebo hudby na CD je důležitý také způsob jejich uchování. Musí být uschovány v suchu a především ve tmě. Nikdy je nenechávejte na přímém slunci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít