Article, show

Data na CD nejsou nezničitelná

26. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. července 2004, 00:00

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

CD-ROMy zůstávají nejlepším zálohovacím médiem současnosti v poměru cena/výkon. Kompaktní disk však přesto nezaručuje, že data na něm uložená vydrží navždy.

* Kvalitní CD. V první řadě je důležité si pro vypalovaní vybrat kvalitní disk. Není třeba vybírat super značková média za desítky korun, ale také nejsou dobrou volbou disky za pouhých pět korun. Objevují se totiž názory, podpořené již několikaletými zkušenostmi, že levné disky po čase přestanou fungovat a data jsou nenávratně ztracena.

* Neškrábat. Důležitou zásadou je vyhnout se poškrábání disku. Ovšem nikoliv pouze té části s daty, ale i rubové strany s barevným potiskem. Ta je totiž mnohem důležitější. Odráží čtecí laser zpět a pokud je zničená - třeba protrhnutá nebo odřená - laser se neodráží a CD se nedá přečíst. Proto pokládejte disky datovou stranou dolů, kdy poškrábání zabrání malý výstupek na spodní straně disku. Pokud přece jen dojde k poškrábání, existují nejrůznější vosky, které dokáží rýhy zcela dokonale zahladit.

* Popisování. Poškrábání se vyhněte i při popisování disku. Nikdy nepište na datovou stranu (tu bez potisku). K popisování lícové strany si vyberte fix s měkkou špičkou. Ke koupi jsou i speciální popisovací fixy na CD za zhruba třicet korun.

* Nesahat. Na samotné disky nikdy nesahejte. Mastnota na datové straně totiž nedělá čtecímu laseru dobře. Stejně tak mu neprospívá ani špína na potištěné straně. Mastné otisky prstů mohou totiž rozpustit odrazovou vrstvu a zase bude problém se čtecím laserem.

* Mastnota. Mastnota na disku je vůbec horší než poškrábání. Berte proto disky zásadně za nepotištěný střed a okraje. Mastnotu z disku spolehlivě odstraníte vlažnou mýdlovou vodou. Nemyjte ale CD kruhovými pohyby, mohli byste na něm vytvořit kruhové rýhy, které „zblbnou“ čtecí zařízení. Stírejte prach a nečistoty od středu ke kraji.

* Čistá mechanika. V čistotě musí zůstat také mechanika. Pokud ji dlouho nepoužíváte, nechte v ní disk. Prach bude usedat na disk a ne do citlivých částí mechaniky. Jednou za čas je nutné mechaniku pořádně vyčistit od špíny. Kromě mechanických částí je nejdůležitější čočka laseru. Na tu platí obyčejná vata a líh, případně methanol.

* Sucho a tma. Pro prodloužení životnosti dat nebo hudby na CD je důležitý také způsob jejich uchování. Musí být uschovány v suchu a především ve tmě. Nikdy je nenechávejte na přímém slunci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít