Data na CD nejsou nezničitelná

26. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. července 2004, 00:00

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

CD-ROMy zůstávají nejlepším zálohovacím médiem současnosti v poměru cena/výkon. Kompaktní disk však přesto nezaručuje, že data na něm uložená vydrží navždy.

* Kvalitní CD. V první řadě je důležité si pro vypalovaní vybrat kvalitní disk. Není třeba vybírat super značková média za desítky korun, ale také nejsou dobrou volbou disky za pouhých pět korun. Objevují se totiž názory, podpořené již několikaletými zkušenostmi, že levné disky po čase přestanou fungovat a data jsou nenávratně ztracena.

* Neškrábat. Důležitou zásadou je vyhnout se poškrábání disku. Ovšem nikoliv pouze té části s daty, ale i rubové strany s barevným potiskem. Ta je totiž mnohem důležitější. Odráží čtecí laser zpět a pokud je zničená - třeba protrhnutá nebo odřená - laser se neodráží a CD se nedá přečíst. Proto pokládejte disky datovou stranou dolů, kdy poškrábání zabrání malý výstupek na spodní straně disku. Pokud přece jen dojde k poškrábání, existují nejrůznější vosky, které dokáží rýhy zcela dokonale zahladit.

* Popisování. Poškrábání se vyhněte i při popisování disku. Nikdy nepište na datovou stranu (tu bez potisku). K popisování lícové strany si vyberte fix s měkkou špičkou. Ke koupi jsou i speciální popisovací fixy na CD za zhruba třicet korun.

* Nesahat. Na samotné disky nikdy nesahejte. Mastnota na datové straně totiž nedělá čtecímu laseru dobře. Stejně tak mu neprospívá ani špína na potištěné straně. Mastné otisky prstů mohou totiž rozpustit odrazovou vrstvu a zase bude problém se čtecím laserem.

* Mastnota. Mastnota na disku je vůbec horší než poškrábání. Berte proto disky zásadně za nepotištěný střed a okraje. Mastnotu z disku spolehlivě odstraníte vlažnou mýdlovou vodou. Nemyjte ale CD kruhovými pohyby, mohli byste na něm vytvořit kruhové rýhy, které „zblbnou“ čtecí zařízení. Stírejte prach a nečistoty od středu ke kraji.

* Čistá mechanika. V čistotě musí zůstat také mechanika. Pokud ji dlouho nepoužíváte, nechte v ní disk. Prach bude usedat na disk a ne do citlivých částí mechaniky. Jednou za čas je nutné mechaniku pořádně vyčistit od špíny. Kromě mechanických částí je nejdůležitější čočka laseru. Na tu platí obyčejná vata a líh, případně methanol.

* Sucho a tma. Pro prodloužení životnosti dat nebo hudby na CD je důležitý také způsob jejich uchování. Musí být uschovány v suchu a především ve tmě. Nikdy je nenechávejte na přímém slunci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít