Darování auta

12. listopadu 2007, 00:00 - Petr Kučera
12. listopadu 2007, 00:00

Podnikám jako fyzická osoba v oblasti strojírenství. Jelikož hodlám firmu utlumit (pracuji nyní pouze sám, protože spolupracovníci si našli nová zaměstnání), zůstaly mi na dvoře stát dva osobní automobily, které jsem zakoupil za „hotové“ a jsou vloženy do firmy. Tyto automobily (stáří dva a čtyři roky) hodlám darovat svým dcerám. Prosím o vyjádření, zda bude nutné nechat vyhotovit znalecké posudky a jaký poplatek (daň) budou platit z darů moje dcery?

Antonín Vaněk

Předpokládám, že oba osobní automobily jste měl zahrnuty v obchodním majetku poplatníka – fyzické osoby a uplatňoval jste daňové odpisy. V roce darování automobilů dceři pak budou automobily vyřazeny u poplatníka z obchodního majetku. U automobilu, který je dva roky starý, lze uplatnit ještě v roce vyřazení z obchodního majetku polovinu ročního odpisu, tento hmotný majetek bude mít ještě zůstatkovou hodnotu. Automobil starý čtyři roky je již daňově odepsán. Podle § 25 odst.1 písm. o) zákona o daních z příjmů nelze zůstatkovou cenu automobilu vyřazeného z obchodního majetku v důsledku darování uplatnit jako daňový výdaj u poplatníka.

Darování automobilu podléhá dani darovací podle zákona č. 357/1992 Sb. Poplatníkem daně je nabyvatel daru (dcera). Základem daně je cena majetku zjištěná podle zákona o oceňování majetku č. 151/1997 Sb., a to ke dni nabytí majetku. Majetek se podle tohoto zákona oceňuje obvyklou cenou, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění. Zákon nestanoví, že musí být k dispozici posudek znalce, ovšem pro účely sestavení daňového přiznání k dani darovací je to vhodné (zákon předepisuje, že součástí daňového přiznání je znalecký posudek, pouze jde-li o úplatný nebo bezúplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti).

Podle § 19 odst. 3 zákona č. 357/1992 Sb. je od daně darovací osvobozeno nabytí movitých věcí osobní potřeby u fyzických osob, jestliže tyto věci po dobu jednoho roku před nabytím nebyly součástí obchodního majetku dárce a zároveň pokud cena tohoto majetku nepřevyšuje u osob první skupiny (vztah otec-dcera) jeden milion korun. Počínaje rokem 2008 bude ale v souvislosti s vládní reformou u první a druhé skupiny limit pro osvobození od daně zrušen.

Z výše uvedeného vyplývá závěr:

– pokud dojde k darování automobilů dcerám v roce 2007 a od doby vyřazení z obchodního majetku dárce uplyne jeden rok, bude toto darování osvobozeno od daně darovací v případě, že hodnota daru nepřevýší částku jeden milion korun;

– pokud dojde k darování automobilů dcerám v roce 2008 a od doby vyřazení z obchodního majetku dárce uplyne jeden rok, bude toto darování osvobozeno od daně darovací i v případě, že hodnota daru převýší částku jeden milion korun;

– pokud však dojde k darování do jednoho roku po vyřazení automobilu z obchodního majetku dárce, podléhá darování jak v roce 2007, tak i v roce 2008 dani darovací. Do jednoho milionu korun by daň činila jedno procento, od jednoho do dvou milionů korun by činila 10 000 korun plus 1,3 procenta z částky přesahující jeden milion korun.

Ing. Ivan Macháček daňový poradce

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče