Dárek vdovy Clicquotové

10. července 2008, 13:27 - Martin Mašek
10. července 2008, 13:27

Krátké zprávy

Víno
Dárek vdovy Clicquotové
Rok 1772 zdánlivě nebyl ničím příliš významný. V českých zemích je opět hladomor, v Rusku povstání, které vede Jemeljan Pugačov. Rakousku nadále vládne Marie Terezie, Francii Ludvík XV., Anglii Jiří III. a Prusku Fridrich II. Veliký. A přece se datum zapíše mezi ta významná, a to díky jakémusi Philippu Clicquotovi, který začal vyrábět šampaňské. Tomu ovšem náležitou pověst pomohla získat až po jeho smrti vdova Nicole-Barbe. A to takovou, že se po ní dokonce jmenuje Veuve Clicquot, když veuve francouzsky značí vdova. Veuve Clicquot se v roce 1814 začalo vyvážet do Ruska, kde již byl Pugačev dávno poražen a kam před ním zamířila i Napoleonova vojska. Z Ruska se věhlas vdovina šampaňského šířil do dalších evropských zemí, v nichž se brzy stalo oblíbeným nápojem evropské šlechty a smetánky. V současnosti je Veuve Clicquot ve světě druhou nejprodávanější značkou šampaňského vína.
Výrobce letos přišel se zajímavou novinkou, sadou luxusního šampaňského Veuve Cluiquot Brut Yellow Label se dvěma skleničkami v cestovním isotermickém balení. V isotermické cestovní kabele víno vydrží řádně vychlazené dvě hodiny, a to i v letním vedru. Martin Mašek

A zase crocsy To, že crocsy budou v módě i toto léto, jsme již psali. A aby to nebyla nuda, vymyslela firma Crocs tři nové modely. Vzor Tikali má dva nastavitelné kožené pásky a jeho základ tvoří patentovaný antibakteriální materiál Croslite. Tikali se dělá v khaki, zelené, modré, černé a oranžové barvě. Model Baya vychází z klasických crocsek Cayman a charakterizuje ho nepřehlédnutelný perforovaný nápis CROCS. Vedle střízlivějších barev, jako zelené, béžové a modré, je k dostání také v růžovém, červeném a oranžovém provedení. Také vzor Yukon je tvarem podobný Caymanu, ovšem materiál croslite doplňuje kůže na zadním pásku a v horní části. Ta je prodyšná díky ventilačním otvorům, které doplňují klasické dírky na spodní části. Yukony jsou k mání v hnědé, zelené, černé a béžové variantě. Popisky:
Tikali
Baya
Yukon

Mladí sochaři v Karlíně
Dvakrát nevstoupíš do téže řeky je název výstavy prací studentů atelieru Sochařství II Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Třináct ukázek figurální tvorby a instalací je umístěno v interiéru Danube House a exteriérech River City Prague na Rohanském ostrově. „Při projektování našich staveb se snažíme nejen o kvalitu a energetickou úspornost, ale klademe důraz také na kvalitní design. Proto spolupráci s mladými umělci vítáme a vidíme v ní přínos nejen pro uměleckou obec, ale zejména pro obyvatele a návštěvníky River City Prague,“ odpovídá ředitel správcovské společnosti Europolis Petr Urbánek, proč umožnila mladým sochařům vystavovat v jejích prostorách. Výstava bude instalována do konce září. Popisek:
Jiří Němec: Krok do neznáma

Popisek
V samém středu Prahy, na náměstí Republiky, je instalováno dvaadevadesát velkoformátových fotografií. Jsou dílem uznávaného francouzského fotografa přírody Yana Arthuse-Bertranda a jeho kolegů. Výstava Alive, která má upozornit na otázky spojené s trvale udržitelným rozvojem, bude otevřena do 5. října. Jejím hlavním partnerem je švýcarská firma poskytující privátní bankovnictví Lombard Odier Darier Hentsch & Cie, založená již roku 1796.

Popisek
Tyto a další francouzské lahůdky nabízí 14. července trh na Kampě u příležitosti nejvýznamnějšího francouzského svátku, výročí dobytí Bastily v roce 1789. Na pódiu pod širým nebem vystoupí šansoniér Mathieu Vermeulen, známý svými chytlavými nostalgickými baladami, a jazzové duo Richard Galliano a Michel Portal.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít