Daňový únik v mezích zákona

17. prosince 2009, 11:35 - Mgr. Rudolf Marek
17. prosince 2009, 11:35

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost. Sotva se celní správa začala s větší efektivitou zabývat tabákem na vykuřování skleníků, objevily se na trhu krabice olbřímích doutníků Gullivers firmy CZ Tabák, které obsahovaly řezaný tabák v něčem, co se podobalo voskovanému papíru. Cena 49 korun za krabičku. Spotřební daň je přitom 1280 korun za kilogram řezaného tabáku, který není upraven ve formě doutníku, zatímco za doutník je daň stanovena na 1,15 koruny. Jedna ze čtyř možných definic doutníku podle českého práva ale říká, že výrobek musí obsahovat tabákovou náplň s krycím listem v barvě doutníku z rekonstituovaného tabáku, což je tabákový prach, který se rozmočí ve vodě, spojí celulózou, případně jinými lepidly, a vyrobí se tak cosi jako tabákový papír, do něhož se „doutník“ zabalí. K celkovému zdanění je třeba navíc přičíst DPH z ceny výrobku. Celní správa však nepřistoupila na tvrzení výrobce, že se jedná o doutníky, a prodej bezmála čtvrtmetrových trubek s tabákem zatrhla. Její rozhodnutí později potvrdila i Evropská komise. V tomto případě to bylo poměrně snadné, protože podle zákona musí být vázacím listem doutníku, který drží tabák pohromadě, tabákový list. Nemluvě o tom, že výrobek ve formě, v jaké se prodával, ani nebylo možné vykouřit.
Ale nebyli bychom v Česku, aby se nenašla cestička. Firma Olve CZ letos začala z Maďarska dovážet řezaný tabák v ruličkách pod značkami Hunor (za 49 korun) a Kotva (za 39 korun) s popisem, že se jedná o doutníky. Už na první pohled skutečný doutník vypadá jinak.
A teď začíná daňová matematika: jak jsme uvedli, spotřební daň na jeden doutník činí v Česku 1,15 koruny za kus, což v případě Kotvy činí 5,75 koruny za krabičku s pěti „doutníky“. Pokud by tato hloupá právní úprava v daňovém řádu nebyla, vypočítala by se daň podle váhy tabáku, který je zdaňován 1280 korunami za kilogram, což v případě Kotvy činí 38,40 koruny za krabičku, a to je bez 60 haléřů nynější konečná cena tohoto výrobku. Aniž se věnujeme DPH, musela by krabička pak na pultech stát nejméně dvojnásobek. Ale importér Olve CZ se může smát. Najít v této inovaci něco protizákonného bude zřejmě nemožné.
Velké tabákové firmy, které na daních odvádějí miliardy, se sice bouří, ale řeči o jejich lobbování ve sněmovně dostávají trhlinu. Lídři trhu si totiž přejí, aby i v doutnících byl tabák zdaňován podle váhy, stejně jako ministerstvo financí, leč poslanci mají očividně jiné zájmy. Svědčí o tom i desetimiliardový pokles ve výběru spotřební daně z tabákových výrobků, který je nechává v naprostém legislativním klidu. Jednodušší je daně těm, kteří je platí, ještě zvýšit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít