Daňový únik v mezích zákona

17. prosince 2009, 11:35 - Mgr. Rudolf Marek
17. prosince 2009, 11:35

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost. Sotva se celní správa začala s větší efektivitou zabývat tabákem na vykuřování skleníků, objevily se na trhu krabice olbřímích doutníků Gullivers firmy CZ Tabák, které obsahovaly řezaný tabák v něčem, co se podobalo voskovanému papíru. Cena 49 korun za krabičku. Spotřební daň je přitom 1280 korun za kilogram řezaného tabáku, který není upraven ve formě doutníku, zatímco za doutník je daň stanovena na 1,15 koruny. Jedna ze čtyř možných definic doutníku podle českého práva ale říká, že výrobek musí obsahovat tabákovou náplň s krycím listem v barvě doutníku z rekonstituovaného tabáku, což je tabákový prach, který se rozmočí ve vodě, spojí celulózou, případně jinými lepidly, a vyrobí se tak cosi jako tabákový papír, do něhož se „doutník“ zabalí. K celkovému zdanění je třeba navíc přičíst DPH z ceny výrobku. Celní správa však nepřistoupila na tvrzení výrobce, že se jedná o doutníky, a prodej bezmála čtvrtmetrových trubek s tabákem zatrhla. Její rozhodnutí později potvrdila i Evropská komise. V tomto případě to bylo poměrně snadné, protože podle zákona musí být vázacím listem doutníku, který drží tabák pohromadě, tabákový list. Nemluvě o tom, že výrobek ve formě, v jaké se prodával, ani nebylo možné vykouřit.
Ale nebyli bychom v Česku, aby se nenašla cestička. Firma Olve CZ letos začala z Maďarska dovážet řezaný tabák v ruličkách pod značkami Hunor (za 49 korun) a Kotva (za 39 korun) s popisem, že se jedná o doutníky. Už na první pohled skutečný doutník vypadá jinak.
A teď začíná daňová matematika: jak jsme uvedli, spotřební daň na jeden doutník činí v Česku 1,15 koruny za kus, což v případě Kotvy činí 5,75 koruny za krabičku s pěti „doutníky“. Pokud by tato hloupá právní úprava v daňovém řádu nebyla, vypočítala by se daň podle váhy tabáku, který je zdaňován 1280 korunami za kilogram, což v případě Kotvy činí 38,40 koruny za krabičku, a to je bez 60 haléřů nynější konečná cena tohoto výrobku. Aniž se věnujeme DPH, musela by krabička pak na pultech stát nejméně dvojnásobek. Ale importér Olve CZ se může smát. Najít v této inovaci něco protizákonného bude zřejmě nemožné.
Velké tabákové firmy, které na daních odvádějí miliardy, se sice bouří, ale řeči o jejich lobbování ve sněmovně dostávají trhlinu. Lídři trhu si totiž přejí, aby i v doutnících byl tabák zdaňován podle váhy, stejně jako ministerstvo financí, leč poslanci mají očividně jiné zájmy. Svědčí o tom i desetimiliardový pokles ve výběru spotřební daně z tabákových výrobků, který je nechává v naprostém legislativním klidu. Jednodušší je daně těm, kteří je platí, ještě zvýšit.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít