Daňový únik v mezích zákona

17. prosince 2009, 11:35 - Mgr. Rudolf Marek
17. prosince 2009, 11:35

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost

Vynálezci způsobů obcházení výběru daní mají v Česku světlou budoucnost. Sotva se celní správa začala s větší efektivitou zabývat tabákem na vykuřování skleníků, objevily se na trhu krabice olbřímích doutníků Gullivers firmy CZ Tabák, které obsahovaly řezaný tabák v něčem, co se podobalo voskovanému papíru. Cena 49 korun za krabičku. Spotřební daň je přitom 1280 korun za kilogram řezaného tabáku, který není upraven ve formě doutníku, zatímco za doutník je daň stanovena na 1,15 koruny. Jedna ze čtyř možných definic doutníku podle českého práva ale říká, že výrobek musí obsahovat tabákovou náplň s krycím listem v barvě doutníku z rekonstituovaného tabáku, což je tabákový prach, který se rozmočí ve vodě, spojí celulózou, případně jinými lepidly, a vyrobí se tak cosi jako tabákový papír, do něhož se „doutník“ zabalí. K celkovému zdanění je třeba navíc přičíst DPH z ceny výrobku. Celní správa však nepřistoupila na tvrzení výrobce, že se jedná o doutníky, a prodej bezmála čtvrtmetrových trubek s tabákem zatrhla. Její rozhodnutí později potvrdila i Evropská komise. V tomto případě to bylo poměrně snadné, protože podle zákona musí být vázacím listem doutníku, který drží tabák pohromadě, tabákový list. Nemluvě o tom, že výrobek ve formě, v jaké se prodával, ani nebylo možné vykouřit.
Ale nebyli bychom v Česku, aby se nenašla cestička. Firma Olve CZ letos začala z Maďarska dovážet řezaný tabák v ruličkách pod značkami Hunor (za 49 korun) a Kotva (za 39 korun) s popisem, že se jedná o doutníky. Už na první pohled skutečný doutník vypadá jinak.
A teď začíná daňová matematika: jak jsme uvedli, spotřební daň na jeden doutník činí v Česku 1,15 koruny za kus, což v případě Kotvy činí 5,75 koruny za krabičku s pěti „doutníky“. Pokud by tato hloupá právní úprava v daňovém řádu nebyla, vypočítala by se daň podle váhy tabáku, který je zdaňován 1280 korunami za kilogram, což v případě Kotvy činí 38,40 koruny za krabičku, a to je bez 60 haléřů nynější konečná cena tohoto výrobku. Aniž se věnujeme DPH, musela by krabička pak na pultech stát nejméně dvojnásobek. Ale importér Olve CZ se může smát. Najít v této inovaci něco protizákonného bude zřejmě nemožné.
Velké tabákové firmy, které na daních odvádějí miliardy, se sice bouří, ale řeči o jejich lobbování ve sněmovně dostávají trhlinu. Lídři trhu si totiž přejí, aby i v doutnících byl tabák zdaňován podle váhy, stejně jako ministerstvo financí, leč poslanci mají očividně jiné zájmy. Svědčí o tom i desetimiliardový pokles ve výběru spotřební daně z tabákových výrobků, který je nechává v naprostém legislativním klidu. Jednodušší je daně těm, kteří je platí, ještě zvýšit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít