Daňový cirkus

28. května 2012, 12:28 - Pavel Páral
28. května 2012, 12:28

Není větší peklo než stále sledovat záhadné změny v daňových zákonech

Na nepochopitelné tance vládní koalice kolem daní není zrovna dvakrát lákavý pohled. Je celkem chvályhodné, že ministr financí Miroslav Kalousek usiluje o zachování daňové kvóty, která mimochodem není nijak dramaticky odlišná od daňové kvóty obdobně vyspělých zemí v Evropě.
Pak je ale mnoho věcí poměrně zásadně nechvályhodných. Především je problém, že celá politická diskuse o daních se odehrává značně chaoticky a působí silně nedůvěryhodně. První dohoda o základní dvacetiprocentní sazbě DPH s maličkým počtem výjimek vydržela jen pár dní, než se Věci veřejné rozhodly, že je to pro ně vlastně nepřijatelné. Nová dohoda o sjednocení sazeb na 17,5 procenta ve dvou krocích platila o něco déle, než Miroslav Kalousek přišel s myšlenkou, že by to místo 17,5 mohlo být devatenáct procent, což VV nejprve připustily, pak zase zavrhly a pak podmínily zavedením druhé sazby daně z příjmu pro zaměstnance s vysokými platy. Obě zbývající strany to nejprve odmítly s odvoláním na platnou koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády, načež Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že by se o nějaké zvýšené progresi v příjmové dani dalo diskutovat. Třeba na časově omezenou dobu. Co se bude odehrávat v následujících hodinách a dnech, čert ví. A možná ani on ne.
Proto by možná bylo namístě připomenout, že lidé i firmy od nové daňové legislativy očekávají především to, že bude jednoduchá, srozumitelná a vydrží delší čas, protože není větší peklo než stále sledovat záhadné změny v daňových zákonech a žít ve stresu, co že to náš daňový poradce zase přehlédl.
Řekněme si jasně, že jedna sazba DPH je v pořádku. Zabraňuje daňovým podvodům, dobře se vybírá a každý jí rozumí. Její výše je věc politické dohody a otevřeně řečeno i výdajových potřeb státního rozpočtu. Zde lze totiž získat hodně peněz.
Pokud jde o daňovou progresi v podobě odstupňované výše sazeb, je to praxe užívaná v naprosté většině zemí, a přestože je to z ekonomického hlediska špatně, je to jistě možné řešení. Jeho význam není fiskální, protože výnos se zvýší zcela minimálně. Z hlediska nějaké daňové spravedlnosti je to také těžko zdůvodnitelné. I přes rovnou daň je český daňový a odvodový systém silně přerozdělující ve směru od bohatých k chudým. Především kvůli velmi vysokým stropům na pojistné a poměrně dost adresným sociálním dávkám. Tenhle požadavek Věcí veřejných má zřejmě demonstrovat voličům, že právě tato strana má svůj vliv na vládní politiku a liberálně konzervativní směřování vlády dokážou populističtí véčkaři korigovat významně směrem doleva. A především bychom asi měli začít uvažovat – v případě obecné politické potřeby potrestat bohaté – o zvýšení v Česku extrémně nízkých majetkových daní, především daně z nemovitosti. Ta se mimochodem také vybírá velmi dobře a její výnos není závislý na průběhu hospodářského cyklu.
Pokud jde o další možné daňové úpravy, jistě lze nějak rozumně danit hazard a bude to v pořádku, neboť není důvod, aby z této země bylo Las Vegas Evropy a daňový poplatník z toho nic neměl.
Nápady na další přitvrzení spotřební daně, například podle návrhu Leoše Hegera, aby kuřáci připlatili do zdravotnické kasy, nejsou moc rozumné a Miroslav Kalousek, stejně jako premiér Nečas je rozhodně odmítají. Možná by ale bylo dobré, aby pochopení, že výše spotřebních daní má své limity, za nimiž klesá výběr, vztáhli i na svá dřívější rozhodnutí. Mimořádně vysoká spotřební daň na pohonné hmoty vedla k poklesu výběru, protože zejména velcí dopravci začali tankovat v cizině. A je snad konečně načase, aby tahle daň trochu klesla a dopravci se konečně vrátili k českým pumpám.
Každopádně k tomu, aby vláda začala vypadat jako sbor racionálních reformátorů, kteří to mají v hlavě srovnané, by bylo dobré konečně si vyjasnit pozice uvnitř koalice ke všem typům daní. Konzistentní návrh úprav potom představit jako celek a argumentovat pro něj jedním hlasem. Pokračovat nadále v tomhle chaotickém a myšlenky prostém kličkování prostě nemá valný význam a pro výsledek nebude ve veřejnosti možné získat podporu, která by zaručila, že daňový systém přežije alespoň jedny další volby.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít