Daňová politika: Po 17 letech změna

11. července 2008, 14:22 - Lukáš Novotný
11. července 2008, 14:22

Ministerstvo financí chce od roku 2010 zavést jednodušší daňový systém

Když se 1. ledna 1993 rozdělila československá federace, vstoupila u nás zároveň v platnost nová daňová soustava. Byla rozepsána na deseti tisících stranách textu a přinášela poměrně zásadní změny. Kvůli téměř stovce novel se objem daňových předpisů zvýšil do současnosti na více než čtyřnásobek a jejich složitost narostla. Ministerstvo financí (MF) proto předložilo letos v dubnu k veřejné diskusi návrh reformy daňového systému, který by chtělo uvést do života od ledna 2010. S materiálem se měli koncem června možnost seznámit zástupci byznysmenů na šestnáctém setkání EURO Business Breakfast, kterého se v Kaiserštejnském paláci v Praze zúčastnil ministr financí Miroslav Kalousek se svým náměstkem Peterem Chrenkem.

Sloučit, propustit

Cílem navrhované reformy je dle Kalouska snížení administrativní zátěže pro poplatníky a státní správu. „Tedy za nynější peníze, aby bylo více muziky,“ zjednodušuje ministr. A jak toho chce dosáhnout? Za prvé reformou legislativy, tedy zcela novým zákonem o dani z příjmů. Ten by měl být ani ne poloviční, co se týče tloušťky, než je dosavadní norma. Dalším opatřením je zrychlení a zprůhlednění daňového procesu. To by měl umožnit nový daňový řád. S tím je ministerstvo financí v nejpokročilejším stadiu. Třetí změna bude spočívat v reformě institucí neboli ve sloučení daňové a celní správy a později i ve sloučení výběru daní, sociálního a zdravotního pojištění. Kalouskův úřad v předloze nehovoří o konkrétních sazbách. Ty by si mohly měnit jednotlivé vlády dle politického zaměření.
Návrh by měl zjednodušit i odepisování majetku. Prioritou bude podpora vědy, výzkumu a vzdělávání. Novinkou je takzvaný přírůstkový odpis. „Budete-li investovat do vědy a výzkumu více než předešlý rok, pak si budete moci z přírůstku odepsat více než onu investici,“ upřesnil ministr.
Dalším novým nápadem je, že až bude sjednocen základ pro výpočet daně z příjmu, mohla by se z jejího výnosu financovat penzijní reforma. Dle Kalouska lze diskutovat i o tom, zda nezapojit do financování i nepřímé daně, ideálně daň z přidané hodnoty (DPH).
A co na to manažeři a podnikatelé? Návrh vesměs vítají, ale dodávají, že je nutné s reformami pokračovat. Exministr financí Jiří Rusnok, který je nyní poradcem ING pro Českou a Slovenskou republiku, považuje novinky za pokrok, pokud se je podaří uvést do života. Upozornil, že ČR sice není z hlediska daní nepřátelským prostředím, potíž je ale v kvalitě daňové správy. „Nemělo by se váhat se spojením institucí, nic tomu nebrání,“ tvrdí Rusnok. „Okamžitě by se tři až čtyři tisíce lidí staly nadbytečnými,“ vypočítal.
Poněkud skeptičtější názor vyjádřil prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář. „Ambice na jednoduchý zákon o dani z příjmů je krásná, ale marná,“ domnívá se na základě zkušeností z okolních zemí. „Trend směřuje ke složitosti.“

Populární daňové výjimky

Právě daňoví poradci patřili mezi nejaktivnější aktéry veřejné diskuse k návrhům reformy. Jejich příspěvky se většinou týkaly drobných odborných detailů. Náměstek ministra financí Peter Chrenko si postěžoval, že debata zaostala za jeho očekáváním a že se jí nezúčastnily politické strany. Zklamal ho rovněž nulový ohlas na rušení daňových výjimek. Dokonce se prý objevily náměty na jejich rozšíření. Bývalý ministr financí federální vlády Jan Klak, za jehož působení se na přelomu let 1992 a 1993 zaváděl nový daňový systém, upozornil na to, že pro zjednodušení by bylo dobré mít pouze jednu sazbu daně z přidané hodnoty, a nikoli základní a sníženou, jak je tomu nyní. Kalousek s ním sice souhlasí, ale za současné politické konstelace považuje tuto variantu za neprůchodnou.
Během prázdnin chce MF odeslat věcné záměry zákonů k připomínkovému řízení. „Proběhne politická diskuse na úrovni vlády, poté zpracujeme legislativní podobu,“ nastínil Kalousek. „A dopadne-li to dobře, platnost bude od 1. ledna 2010, v případě daňového řádu o rok dříve.“

BOX:
Přehled navrhovaných změn
1) Jediná daň - sloučení daní a odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
2) Všechny odvody na jednom úřadě - sloučení daňové a celní správy a následně sloučení výběru daní, sociálního a zdravotního pojištění.
3) Nahrazení současného zákona o správě daní a poplatků novým daňovým řádem.
4) Zrušení daně dědické a darovací.
5) Firmy nebudou platit daně z dividend, fyzické osoby ano.
6) Reforma finančních úřadů - velké firmy budou mít na starosti speciální odbory.
7) Ministerstvo financí chce seškrtat co nejvíce daňových výjimek

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít