Daňová amnestie pomůže i nepoctivým

22. dubna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
22. dubna 2003, 00:00

Stát se snaží pomoci obětem podvodníJeště po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát. Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních.

Stát se snaží pomoci obětem podvodní

Ještě po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát.

Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních. Dodnes musí podnikatelé řešit jejich materiální i finanční následky. Vláda minulý týden schválila novelizaci programu Rekonstrukce, který má pomoci především malým a středním podnikům. Protože existují pochybnosti, zda je to v souladu se zákonem, nebude napříště poskytována podpora velkým podnikům, to znamená nad pět set zaměstnanců. Ostatně do dnešního dne z velkých podniků zažádal o podporu pouze jeden podnik. Podle podmínek schválených vládou by měla být rozšířena podpora v poskytování úvěrů na deset milionů korun s úrokovou sazbou ve výši dvě procenta a s maximální dobou splatnosti šest let. Půjčky v rámci programu Rekonstrukce realizuje tak jako u ostatních programů na podporu malého a středního podnikání Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to na základě schválených podkladů dodaných poškozenými podnikateli. Na zvýhodněné úvěry nevzniká tedy nárok automaticky, ale požadavek musí být nejprve schválen bankou.

Stát dal miliony na úroky

Za loňský rok rozdělil stát podnikatelům 9,1 milionu korun a letos již 14,2 milionu na příspěvcích k úrokům. V loňském roce rovněž vystavil záruky na poskytnuté úvěry ve výši 102,6 milionu korun. Vedle novelizovaného programu Rekonstrukce navíc existuje program Obnova, na nějž mohou podnikatelé získat od 250 tisíc do milionu korun. Zvýšení pomoci podnikatelům, s nímž přišla vláda, vítá podle svých slov i opoziční ODS. Podle poslance rozpočtového výboru Martina Kocourka jde o krok správným směrem. Právě jeho strana iniciovala v parlamentu přijetí zákona, kterým se zvýšila nezdanitelná částka z darovací daně z pěti na deset procent u podniků a z deseti na dvacet procent u fyzických osob. Zlepšení finančních podmínek pro poskytnutí úvěru vítají i podnikatelé. Podle předsedy Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy je ale problémem příliš náročná administrativa, která je se žádostí o zvýhodněný úvěr kvůli povodním spojena. „Někteří podnikatelé raději o podporu nežádají, protože se jim ani vzhledem k náročnosti papírování nevyplatí,“ tvrdí Danda.

Daňová amnestie

Pomoci podnikatelům, ale nejenom těm, kteří byli postiženi povodněmi, by měl i záměr ministerstva financí. To hodlá odpustit penále těm osobám, které uhradí daňové nedoplatky z let 1993-2001 do konce července letošního roku. I když se vzhledem k časovému vymezení možnost prominout penále týká pouze období první vlny povodní, která zasáhla Moravu a východní Čechy v roce 1997, může se dotknout i těch podnikatelů, kteří byli postiženi o pět let později. Finanční úřady mají totiž od MF doporučení, aby se k postiženým podnikatelům chovaly benevolentněji. Celkově se odhaduje částka, která vznikla na nedoplatcích vinou povodní, na 4,5 miliardy korun. Zákon přesně nestanoví, za jakých podmínek mohou finanční úřady odpustit penále a úroky z prodlení, takže není možné prominout sankční poplatky ze zákona. Finanční úřady ale mohou penále a úroky prominout na základě doporučení MF a znalostí konkrétního případu. Dlužná částka, kterou mohou samy odpustit, je limitována výší 300 tisíc korun ročně. Od této částky výše již o odpuštění penále rozhodují finanční ředitelství, případně komise MF. Podle náměstkyně ministra financí Ivonny Legierské se chystá změna příslušné vyhlášky, která by umožnila finančním úřadům odpustit penále až do dvojnásobné výše, tedy až šest set tisíc korun. „Mnozí podnikatelé říkají, že by dlužnou částku rádi zaplatili, ale že by je položily úroky a penále. Právě jim se snažíme vyjít vstříc,“ říká náměstkyně Legierská. Podle ní rovněž nejde o nějaké plošné řešení, neboť finanční úřady budou nakonec stejně postupovat případ od případu. Opozice a představitelé podnikatelů se však staví k iniciativě MF zdrženlivě až odmítavě. Poslanec Kocourek sice vítá, že se chce MF vypořádat s daňovými nedoplatky, dodává však „jak k tomu přijdou ti, kteří daň řádně a včas zaplatili?“ Stejně se ptá i představitel podnikatelů Danda. „Každý podnikatel má přece možnost požádat o odklad splacení daně. Plošnému řešení daňových nedoplatků ale příliš nerozumím a nepřipadá mi ani korektní vůči poctivým podnikatelům. Představte si dva podnikatele. Jeden zaplatí, byť s problémy, druhý místo daní investuje, a kvůli tomu ten, co zaplatil, zkrachuje. A teď tomu co nezaplatil stát ještě jeho dluh odpustil,“ kroutí hlavou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít