Daňová amnestie pomůže i nepoctivým

22. dubna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
22. dubna 2003, 00:00

Stát se snaží pomoci obětem podvodníJeště po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát. Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních.

Stát se snaží pomoci obětem podvodní

Ještě po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát.

Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních. Dodnes musí podnikatelé řešit jejich materiální i finanční následky. Vláda minulý týden schválila novelizaci programu Rekonstrukce, který má pomoci především malým a středním podnikům. Protože existují pochybnosti, zda je to v souladu se zákonem, nebude napříště poskytována podpora velkým podnikům, to znamená nad pět set zaměstnanců. Ostatně do dnešního dne z velkých podniků zažádal o podporu pouze jeden podnik. Podle podmínek schválených vládou by měla být rozšířena podpora v poskytování úvěrů na deset milionů korun s úrokovou sazbou ve výši dvě procenta a s maximální dobou splatnosti šest let. Půjčky v rámci programu Rekonstrukce realizuje tak jako u ostatních programů na podporu malého a středního podnikání Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to na základě schválených podkladů dodaných poškozenými podnikateli. Na zvýhodněné úvěry nevzniká tedy nárok automaticky, ale požadavek musí být nejprve schválen bankou.

Stát dal miliony na úroky

Za loňský rok rozdělil stát podnikatelům 9,1 milionu korun a letos již 14,2 milionu na příspěvcích k úrokům. V loňském roce rovněž vystavil záruky na poskytnuté úvěry ve výši 102,6 milionu korun. Vedle novelizovaného programu Rekonstrukce navíc existuje program Obnova, na nějž mohou podnikatelé získat od 250 tisíc do milionu korun. Zvýšení pomoci podnikatelům, s nímž přišla vláda, vítá podle svých slov i opoziční ODS. Podle poslance rozpočtového výboru Martina Kocourka jde o krok správným směrem. Právě jeho strana iniciovala v parlamentu přijetí zákona, kterým se zvýšila nezdanitelná částka z darovací daně z pěti na deset procent u podniků a z deseti na dvacet procent u fyzických osob. Zlepšení finančních podmínek pro poskytnutí úvěru vítají i podnikatelé. Podle předsedy Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy je ale problémem příliš náročná administrativa, která je se žádostí o zvýhodněný úvěr kvůli povodním spojena. „Někteří podnikatelé raději o podporu nežádají, protože se jim ani vzhledem k náročnosti papírování nevyplatí,“ tvrdí Danda.

Daňová amnestie

Pomoci podnikatelům, ale nejenom těm, kteří byli postiženi povodněmi, by měl i záměr ministerstva financí. To hodlá odpustit penále těm osobám, které uhradí daňové nedoplatky z let 1993-2001 do konce července letošního roku. I když se vzhledem k časovému vymezení možnost prominout penále týká pouze období první vlny povodní, která zasáhla Moravu a východní Čechy v roce 1997, může se dotknout i těch podnikatelů, kteří byli postiženi o pět let později. Finanční úřady mají totiž od MF doporučení, aby se k postiženým podnikatelům chovaly benevolentněji. Celkově se odhaduje částka, která vznikla na nedoplatcích vinou povodní, na 4,5 miliardy korun. Zákon přesně nestanoví, za jakých podmínek mohou finanční úřady odpustit penále a úroky z prodlení, takže není možné prominout sankční poplatky ze zákona. Finanční úřady ale mohou penále a úroky prominout na základě doporučení MF a znalostí konkrétního případu. Dlužná částka, kterou mohou samy odpustit, je limitována výší 300 tisíc korun ročně. Od této částky výše již o odpuštění penále rozhodují finanční ředitelství, případně komise MF. Podle náměstkyně ministra financí Ivonny Legierské se chystá změna příslušné vyhlášky, která by umožnila finančním úřadům odpustit penále až do dvojnásobné výše, tedy až šest set tisíc korun. „Mnozí podnikatelé říkají, že by dlužnou částku rádi zaplatili, ale že by je položily úroky a penále. Právě jim se snažíme vyjít vstříc,“ říká náměstkyně Legierská. Podle ní rovněž nejde o nějaké plošné řešení, neboť finanční úřady budou nakonec stejně postupovat případ od případu. Opozice a představitelé podnikatelů se však staví k iniciativě MF zdrženlivě až odmítavě. Poslanec Kocourek sice vítá, že se chce MF vypořádat s daňovými nedoplatky, dodává však „jak k tomu přijdou ti, kteří daň řádně a včas zaplatili?“ Stejně se ptá i představitel podnikatelů Danda. „Každý podnikatel má přece možnost požádat o odklad splacení daně. Plošnému řešení daňových nedoplatků ale příliš nerozumím a nepřipadá mi ani korektní vůči poctivým podnikatelům. Představte si dva podnikatele. Jeden zaplatí, byť s problémy, druhý místo daní investuje, a kvůli tomu ten, co zaplatil, zkrachuje. A teď tomu co nezaplatil stát ještě jeho dluh odpustil,“ kroutí hlavou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít