Daňová amnestie pomůže i nepoctivým

22. dubna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
22. dubna 2003, 00:00

Stát se snaží pomoci obětem podvodníJeště po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát. Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních.

Stát se snaží pomoci obětem podvodní

Ještě po více než půl roce nejsou vyřešeny škody, které napáchaly podnikatelům i ostatním občanům loňské povodně. Alespoň částečně by měl těmto poškozeným pomoci i stát.

Na desítky miliard se odhadují škody po loňských povodních. Dodnes musí podnikatelé řešit jejich materiální i finanční následky. Vláda minulý týden schválila novelizaci programu Rekonstrukce, který má pomoci především malým a středním podnikům. Protože existují pochybnosti, zda je to v souladu se zákonem, nebude napříště poskytována podpora velkým podnikům, to znamená nad pět set zaměstnanců. Ostatně do dnešního dne z velkých podniků zažádal o podporu pouze jeden podnik. Podle podmínek schválených vládou by měla být rozšířena podpora v poskytování úvěrů na deset milionů korun s úrokovou sazbou ve výši dvě procenta a s maximální dobou splatnosti šest let. Půjčky v rámci programu Rekonstrukce realizuje tak jako u ostatních programů na podporu malého a středního podnikání Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to na základě schválených podkladů dodaných poškozenými podnikateli. Na zvýhodněné úvěry nevzniká tedy nárok automaticky, ale požadavek musí být nejprve schválen bankou.

Stát dal miliony na úroky

Za loňský rok rozdělil stát podnikatelům 9,1 milionu korun a letos již 14,2 milionu na příspěvcích k úrokům. V loňském roce rovněž vystavil záruky na poskytnuté úvěry ve výši 102,6 milionu korun. Vedle novelizovaného programu Rekonstrukce navíc existuje program Obnova, na nějž mohou podnikatelé získat od 250 tisíc do milionu korun. Zvýšení pomoci podnikatelům, s nímž přišla vláda, vítá podle svých slov i opoziční ODS. Podle poslance rozpočtového výboru Martina Kocourka jde o krok správným směrem. Právě jeho strana iniciovala v parlamentu přijetí zákona, kterým se zvýšila nezdanitelná částka z darovací daně z pěti na deset procent u podniků a z deseti na dvacet procent u fyzických osob. Zlepšení finančních podmínek pro poskytnutí úvěru vítají i podnikatelé. Podle předsedy Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy je ale problémem příliš náročná administrativa, která je se žádostí o zvýhodněný úvěr kvůli povodním spojena. „Někteří podnikatelé raději o podporu nežádají, protože se jim ani vzhledem k náročnosti papírování nevyplatí,“ tvrdí Danda.

Daňová amnestie

Pomoci podnikatelům, ale nejenom těm, kteří byli postiženi povodněmi, by měl i záměr ministerstva financí. To hodlá odpustit penále těm osobám, které uhradí daňové nedoplatky z let 1993-2001 do konce července letošního roku. I když se vzhledem k časovému vymezení možnost prominout penále týká pouze období první vlny povodní, která zasáhla Moravu a východní Čechy v roce 1997, může se dotknout i těch podnikatelů, kteří byli postiženi o pět let později. Finanční úřady mají totiž od MF doporučení, aby se k postiženým podnikatelům chovaly benevolentněji. Celkově se odhaduje částka, která vznikla na nedoplatcích vinou povodní, na 4,5 miliardy korun. Zákon přesně nestanoví, za jakých podmínek mohou finanční úřady odpustit penále a úroky z prodlení, takže není možné prominout sankční poplatky ze zákona. Finanční úřady ale mohou penále a úroky prominout na základě doporučení MF a znalostí konkrétního případu. Dlužná částka, kterou mohou samy odpustit, je limitována výší 300 tisíc korun ročně. Od této částky výše již o odpuštění penále rozhodují finanční ředitelství, případně komise MF. Podle náměstkyně ministra financí Ivonny Legierské se chystá změna příslušné vyhlášky, která by umožnila finančním úřadům odpustit penále až do dvojnásobné výše, tedy až šest set tisíc korun. „Mnozí podnikatelé říkají, že by dlužnou částku rádi zaplatili, ale že by je položily úroky a penále. Právě jim se snažíme vyjít vstříc,“ říká náměstkyně Legierská. Podle ní rovněž nejde o nějaké plošné řešení, neboť finanční úřady budou nakonec stejně postupovat případ od případu. Opozice a představitelé podnikatelů se však staví k iniciativě MF zdrženlivě až odmítavě. Poslanec Kocourek sice vítá, že se chce MF vypořádat s daňovými nedoplatky, dodává však „jak k tomu přijdou ti, kteří daň řádně a včas zaplatili?“ Stejně se ptá i představitel podnikatelů Danda. „Každý podnikatel má přece možnost požádat o odklad splacení daně. Plošnému řešení daňových nedoplatků ale příliš nerozumím a nepřipadá mi ani korektní vůči poctivým podnikatelům. Představte si dva podnikatele. Jeden zaplatí, byť s problémy, druhý místo daní investuje, a kvůli tomu ten, co zaplatil, zkrachuje. A teď tomu co nezaplatil stát ještě jeho dluh odpustil,“ kroutí hlavou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít