Daně za rok 2010: Kdy musíte v Česku platit daň z příjmu

24. února 2011, 09:43 - Petr Gola
24. února 2011, 09:43

Poplatníci daně z příjmu fyzických osob jsou uvedeni v § 2 zákona o dani z příjmu. Jde o občany pobývající na území Česka, jejichž příjem přesáhl zákonem stanovenou hranici.

Foto: Profimedia

Občané, kteří mají na území Česka bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí z Česka, tak ze zahraničí. Tito občané jsou tedy pro daňové účely daňovými rezidenty. Zde je nutno upozornit, že bydliště může být odlišné od trvalého bydliště, které má občan uvedeno v občanském průkazu. Pro daňové účely je rozhodující pojem bydliště, tedy místo, kde se občan skutečně zdržuje a kde má stálý byt.

Při pochybnostech o bydlišti mezi dvěmi státy se posuzuje i rodinný stav, tj. kde má občan manželku či děti. Jestliže nelze u občana jednoznačně říci, kde se trvale zdržuje, protože pobývá dlouhodobě v různých zemích, tak se tento občan považuje za daňového rezidenta státu, kde se zdržuje nejvíce.

Občané, kteří se v Česku obvykle zdržují alespoň 183 dní v roce, a to souvisle nebo v několika obdobích, mají tedy povinnost v Česku zdanit příjmy, který jim plynou z území Česka i ze zahraničí. Tento postup je obdobný ve většině vysplělých zemí světa.

Praktický příklad:

Podnikatel Šedý provozuje svoji podnikatelskou činnost nejenom v Česku, ale taky v Německu a Rakousku. Bydliště má pan Šedý ve Znojmě. Které příjmy podnikatele Šedého budou předmětem daně v Česku? Protože má pan Šedý bydliště v Česku, tak bude v Česku zdaňovat veškeré své příjmy z Česka, Německa i Rakouska. Protože má Česko s Německem a Rakouskem uzavřenu „Smlouvu o zamezení dvojího zdanění“, tak si pan Šedý v daňovém přiznání zohlední daně zaplacené v zahraničí. Tuto skutečnost musí pan Šedý doložit potvrzením o zaplacené dani v zahraničí.

Minispeciál: Jak na daně

Daně za rok 2011 - co všechno musíte zdanit Daně za rok 2011 - jak si snížit základ daně Daně za rok 2010 - Kdy musíte platit daň z příjmu **Smlouvy o zamezení dvojího zdanění** V uvedeném příkladu musí pan Šedý odvést daň z příjmu z Česka i zahraničí. Obdobná praxe je i u ostatních podnikatelů daňových rezidentů. V současné době má Česko s několika zeměmi uzavřené smlouvy o vyloučení dvojího zdanění. Aby občan neplatil daň ze stejného příjmu dvakrát (jednou v Česku a jednou v zahraničí), sníží se mu v Česku jeho daňová povinnost o daň zaplacenou v zahraničí. Zápočet zaplacené daně lze použít maximálně do výše vzniklé daňové povinnosti v Česku. Daň zaplacená v zahraničí musí být přitom prokázána potvrzením zahraničního finančního úřadu. V některých případech lze zaplacenou daň prokázat potvrzením plátce příjmů nebo depozitáře o sražení daně. Pro vyloučení dvojího zdanění se používají různé metody, závisí vždy na konkrétní smlouvě s danou zemí. **Praktický rádce** Daně si můžete lehce spočítat i díky naší [[http://www.profit.cz/kalkulacka.aspx|daňové kalkulačce - vyzkoušejte ji.

Finanční hranice pro podání daňového přiznání

Jestliže občan dosáhl během roku 2010 příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu dle zákona o dani z příjmu (ze závislé činnosti § 6, z podnikání § 7, z kapitálového majetku § 8, z pronájmu § 9, ostatní příjmy § 10), vyšší než 15 000 Kč, tak musí podat daňové přiznání.

Daňové přiznání jsou však povinny podat i OSVČ, jejichž příjmy nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazují daňovou ztrátu. Za zaměstnance zpracovává zpravidla roční zúčtování jejich zaměstnavatel. Zaměstnanci mohou mít mimo příjmy ze závislé činnosti jiné příjmy do 6 000 Kč a nemají povinnost podávat daňové přiznání.

V případě, že se jedná o příležitostou výdělečnou činnost, tak je hranice pro podání daňového přiznání příjem za rok 2010 nad 20 000 Kč. Jedná se o jakoukoliv příležitostou činnost, ke které nepotřebujeme živnostenský list nebo příjem ze zemědělské výroby, pokud nejsme hospodařícím rolníkem či příležitostný pronájem movitých věcí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít