Daně za rok 2010: Časté otázky a odpovědi

14. března 2011, 07:38 - red
14. března 2011, 07:38

Připravili jsme patnáct častých otázek a odpovědí, které se týkají daňového přiznání za rok 2010.

Foto: Profimedia.cz

Jsem OSVČ a jsem na mateřské dovolené. Za rok 2010 jsou mé příjmy 10 100 Kč. Musím podávat daňové přiznání?

Jaká je základní sleva na dani na poplatníka?

Jak velkou slevu na dani na poplatníka mohu uplatnit, pokud jsem pracoval v roce 2010 pouze 3 měsíce?

Vlastní příjem vyživované manželky se uvádí hrubý nebo čistý (68000 Kč)?

Nastoupila jsem po rodičovské dovolené do práce na HPP od září do prosince. Zaměstnavatel mi uplatňoval slevu na dani. Může manžel uplatnit na mne slevu a za jaké období?

Započítává se pro uplatnění slevy na manželku do příjmu manželky rodičovský příspěvek?

V roce 2009 jsem do 30.6 byl v zaměstnaneckém poměru a od té doby jsem v evidenci úřadu práce. Bude se při daňovém zúčtování počítat sleva na dani na dítě za celý rok, nebo jen za odpracované měsíce?

20. května 2010 se mi narodilo dítě. Mohu slevu na dani na dítě uplatit i za květen?

Jak se zdaňuje prodej akcií?

Musí drobný investor vést daňovou evidenci nebo účetnictví?

Lze uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení za rok 2010, úvěr byl na stavbu domku a kolaudace je až v roce 2011, takže v roce 2010 jsme tam neměli trvalé bydliště?

Musím při zrušení životního pojištění v roce 2010 podat za roky 2001 - 2009 dodatečné přiznání nebo stačí řádné přiznání za rok 2010 s vyčíslením odpočtu 2001-2009 v ostatních příjmech v § 10?

Za rok 2010 jsem uhradil 15 600 korun za penzijní připojištění. Kolik si mohu uplatnit jako odpočet od základu daně?

Lze uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení za rok 2010, úvěr byl na stavbu domku a kolaudace je až v roce 2011, takže v roce 2010 jsme tam neměli trvalé bydliště?

Jaké jsou výdajové paušály pro daňové přiznání za rok 2010?

Jak často si mohu dát do výdajů mobilní telefon? Je omezen počet mobilních telefonů např. v období jednoho roku?

Připraveno ve spolupráci se serverem Danovedotazy.cz, kde si můžete přečíst další daňové otázky a odpovědi.

Minispeciál: Jak na daně

Daně za rok 2010 - Výdajový paušál, daňovou evidenci nebo účetnictví? Daně za rok 2011 - Co všechno musíte zdanit Daně za rok 2011 - Jak si snížit základ daně Daně za rok 2010 - Kdy musíte platit daň z příjmu Daně za rok 2010 - Slevy na dani a daňové zvýhodnění za děti Potřebujete pomoci s počítáním daní? K dispozici je vám i on-line cesta, jak si daně spočítat - daňová kalkulačka.

Jsem OSVČ a jsem na mateřské dovolené. Za rok 2010 jsou mé příjmy 10 100 Kč. Musím podávat daňové přiznání?

Odpověď:

Pokud vaše zdanitelné příjmy v roce 2010 nepřekročily částku 15 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte.

Zpět

Jaká je základní sleva na dani na poplatníka?

Odpověď:

Základní sleva na poplatníka činí 24 840 Kč.

Zpět

Jak velkou slevu na dani na poplatníka mohu uplatnit, pokud jsem pracoval v roce 2010 pouze 3 měsíce?

Odpověď:

Můžete si uplatnit celou
slevu ve výši 24 840 Kč.

Zpět

Vlastní příjem vyživované manželky se uvádí hrubý nebo čistý (68000 Kč)?

Odpověď:

Pro posuzování vlastního příjmu manželky se jedná o hrubý příjem.

Zpět

Nastoupila jsem po rodičovské dovolené do práce na HPP od září do prosince. Zaměstnavatel mi uplatňoval slevu na dani. Může manžel uplatnit na mne slevu a za jaké období?

Odpověď:

Pokud v zdaňovacím období nepřesáhl váš příjem částku 68 000 Kč, může manžel na vás uplatnit slevu na dani ve výši 24 840 Kč.

Zpět

Započítává se pro uplatnění slevy na manželku do příjmu manželky rodičovský příspěvek?

Odpověď:

Rodičovský příspěvek se do příjmu manželky nepočítá.

Zpět

V roce 2009 jsem do 30.6 byl v zaměstnaneckém poměru a od té doby jsem v evidenci úřadu práce. Bude se při daňovém zúčtování počítat sleva na dani na dítě za celý rok, nebo jen za odpracované měsíce?

Odpověď:

Pokud jste v evidenci ÚP, můžete bonus na dítě uplatnit za celý rok.

Zpět

20. května 2010 se mi narodilo dítě. Mohu slevu na dani na dítě uplatit i za květen?

Odpověď:

Pokud podmínky pro uplatnění slevy - bonusu trvají jen část roku, uplatní se 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky splněny nebo ve kterém se dítě narodilo. Takže si slevu můžete uplatnit i za květen.

Zpět

Jak se zdaňuje prodej akcií?

Odpověď:

Zdaňuje se jako „Ostatní příjem“ - dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test šest měsíců.

Zpět

Musí drobný investor vést daňovou evidenci nebo účetnictví?

Odpověď:

Drobní investoři investující svůj soukromý a již zdaněný kapitál nevedou účetnictví ani daňovou evidenci. Na druhé straně by měli být schopni doložit přinejmenším datum nákupu a prodeje konkrétních cenných papírů. Nepodceňujte přinejmenším evidenci změnových výpisů.

Zpět

Lze uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení za rok 2010, úvěr byl na stavbu domku a kolaudace je až v roce 2011, takže v roce 2010 jsme tam neměli trvalé bydliště.

Odpověď:

Odpočet úroků lze uplatnit.

Zpět

Musím při zrušení životního pojištění v roce 2010 podat za roky 2001 - 2009 dodatečné přiznání nebo stačí řádné přiznání za rok 2010 s vyčíslením odpočtu 2001-2009 v ostatních příjmech v § 10?

Odpověď:

Stačí zohlednit v roce 2010. Dodatečná přiznání do minulých let podávat nemusíte.

Zpět

Za rok 2010 jsem uhradil 15 600 korun za penzijní připojištění. Kolik si mohu uplatnit jako odpočet od základu daně?

Odpověď:

Ve vašem případě činí odčitatelná částka 9600 Kč. Od základu daně lze odečíst naspořenou částku nad 6 000 Kč ročně, a to až do 12 000 Kč. Maximální možný odpočet je tak uplatněn při pravidelné měsíční úložce 1 500 Kč (tj. 18 000 Kč za rok).

Zpět

Lze uplatnit slevu na dani ze zaplacených úroků ze stavebního spoření, pokud toto spoření je napsané na manželku a ona má nyní rodičovský příspěvek a nemá žádné příjmy?

Odpověď:

Pokud žijete s manželkou ve společné domácnosti, můžete si zaplacené úroky uplatnit.

Zpět

Jaké jsou výdajové paušály pro daňové přiznání za rok 2010?

Odpověď:

80% z příjmů ze živností řemeslných 60% z příjmů ze živností ostatních 40% z příjmů z ostatních příjmů

Zpět

Jak často si mohu dát do výdajů mobilní telefon? Je omezen počet mobilních telefonů např. v období jednoho roku?

Odpověď:

Mobilní telefon si můžete dát do nákladů, pokud jej používáte výlučně pro dosahování Vašich zdanitelných příjmů. Pokud jej používáte částečně i pro jiné hovory, můžete jej uplatnit pouze poměrně. Přitom na vyžádání jste povinna správci daně prokázat, že to tak je. „Rozumný” správce daně asi toto nebude vyžadovat, pokud „spotřeba” Vašich mobilních telefonů bude úměrná Vaší činnosti. Pokud dle jeho názoru bude „nadměrná”, budete tyto výdaje muset (asi velmi problematicky) prokazovat, a pokud se Vám to nepodaří, nebudou výdaje uznány. Žádný předpis, který by toto upravoval, není.

Zpět

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče