Daně přes internet: Možnosti se brzy rozšíří

27. února 2006, 00:00 - (ina)
27. února 2006, 00:00

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka.

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY

Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka. Podnikatelé by na internetu měli mít možnost získat osobní daňový účet, na kterém by se dozvěděli vše potřebné a komunikovali přes něj s finančním úřadem. Podmínkou bude vlastnictví takzvaného kvalifikovaného certifikátu.

Daňový portál bude totiž rozdělen do dvou částí - veřejné a personifikované. Ve veřejné části bude možné získat veřejně přístupné aplikace, jako je například elektronické podání daňového přiznání, a pak veřejně přístupné informace z daňové správy. V „soukromé“ části bude možné využívat služby směrované již ke konkrétní firmě jako plátci daně, a to v rámci elektronického daňového účtu, který si bude moci firma v rámci portálu zřídit.

V druhé polovině letošního roku a v roce 2007 plánuje ministr Sobotka další služby. Přes portál bude mít firma k dispozici osobní daňový kalendář, kde najde například informace o termínech pro splnění daňových povinností, o stanovených lhůtách a podobně. V rámci elektronického podávání daňových přiznání prostřednictvím portálu bude možné najít i data z předchozího zdaňovacího období. Vyplňování daňového přiznání tak prý bude jednodušší a přehlednější, neboť bude stačit provést pouze kontrolu a některé informace a údaje upravit.

Zatímco pro fyzické osoby zůstane elektronické podání daní jen možností, pro firmy s určitou velikostí obratu by to podle Sobotky mělo být do několika let povinností. Součástí reforem bude i přebudování daňové správy státu, která má získat novou strukturu a větší nezávislost na ministerstvu financí. Vzniknout mají speciální útvary pro správu a kontrolu firem ve finančních institucích, energetice, zemědělství a dalších odvětvích. Speciální berní úřad by měly mít i největší firmy v zemi, což Sobotka potvrdil v nedávném rozhovoru pro Profit.

Berní úředníci by se podle Sobotkových slibů měli těšit na vyšší platy. Ministr plánuje na finanční úřady dostat více vysokoškoláků, zkvalitnit jejich činnost a vzhledem k náročnosti práce i zvyšovat jejich příjmy. Celkový počet pracovníků berních úřadů by se podle něj zvyšovat neměl. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít