Daně přes internet: Možnosti se brzy rozšíří

27. února 2006, 00:00 - (ina)
27. února 2006, 00:00

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka.

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY

Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka. Podnikatelé by na internetu měli mít možnost získat osobní daňový účet, na kterém by se dozvěděli vše potřebné a komunikovali přes něj s finančním úřadem. Podmínkou bude vlastnictví takzvaného kvalifikovaného certifikátu.

Daňový portál bude totiž rozdělen do dvou částí - veřejné a personifikované. Ve veřejné části bude možné získat veřejně přístupné aplikace, jako je například elektronické podání daňového přiznání, a pak veřejně přístupné informace z daňové správy. V „soukromé“ části bude možné využívat služby směrované již ke konkrétní firmě jako plátci daně, a to v rámci elektronického daňového účtu, který si bude moci firma v rámci portálu zřídit.

V druhé polovině letošního roku a v roce 2007 plánuje ministr Sobotka další služby. Přes portál bude mít firma k dispozici osobní daňový kalendář, kde najde například informace o termínech pro splnění daňových povinností, o stanovených lhůtách a podobně. V rámci elektronického podávání daňových přiznání prostřednictvím portálu bude možné najít i data z předchozího zdaňovacího období. Vyplňování daňového přiznání tak prý bude jednodušší a přehlednější, neboť bude stačit provést pouze kontrolu a některé informace a údaje upravit.

Zatímco pro fyzické osoby zůstane elektronické podání daní jen možností, pro firmy s určitou velikostí obratu by to podle Sobotky mělo být do několika let povinností. Součástí reforem bude i přebudování daňové správy státu, která má získat novou strukturu a větší nezávislost na ministerstvu financí. Vzniknout mají speciální útvary pro správu a kontrolu firem ve finančních institucích, energetice, zemědělství a dalších odvětvích. Speciální berní úřad by měly mít i největší firmy v zemi, což Sobotka potvrdil v nedávném rozhovoru pro Profit.

Berní úředníci by se podle Sobotkových slibů měli těšit na vyšší platy. Ministr plánuje na finanční úřady dostat více vysokoškoláků, zkvalitnit jejich činnost a vzhledem k náročnosti práce i zvyšovat jejich příjmy. Celkový počet pracovníků berních úřadů by se podle něj zvyšovat neměl. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít