Daně přes internet: Možnosti se brzy rozšíří

27. února 2006, 00:00 - (ina)
27. února 2006, 00:00

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka.

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY

Většinu daňových povinností a problémů by firmy mohly začít postupně řešit internetovou komunikací s finančním úřadem. V polovině roku totiž zřejmě začne fungovat daňový portál, který ji má umožnit. Slibuje to ministr financí Bohuslav Sobotka. Podnikatelé by na internetu měli mít možnost získat osobní daňový účet, na kterém by se dozvěděli vše potřebné a komunikovali přes něj s finančním úřadem. Podmínkou bude vlastnictví takzvaného kvalifikovaného certifikátu.

Daňový portál bude totiž rozdělen do dvou částí - veřejné a personifikované. Ve veřejné části bude možné získat veřejně přístupné aplikace, jako je například elektronické podání daňového přiznání, a pak veřejně přístupné informace z daňové správy. V „soukromé“ části bude možné využívat služby směrované již ke konkrétní firmě jako plátci daně, a to v rámci elektronického daňového účtu, který si bude moci firma v rámci portálu zřídit.

V druhé polovině letošního roku a v roce 2007 plánuje ministr Sobotka další služby. Přes portál bude mít firma k dispozici osobní daňový kalendář, kde najde například informace o termínech pro splnění daňových povinností, o stanovených lhůtách a podobně. V rámci elektronického podávání daňových přiznání prostřednictvím portálu bude možné najít i data z předchozího zdaňovacího období. Vyplňování daňového přiznání tak prý bude jednodušší a přehlednější, neboť bude stačit provést pouze kontrolu a některé informace a údaje upravit.

Zatímco pro fyzické osoby zůstane elektronické podání daní jen možností, pro firmy s určitou velikostí obratu by to podle Sobotky mělo být do několika let povinností. Součástí reforem bude i přebudování daňové správy státu, která má získat novou strukturu a větší nezávislost na ministerstvu financí. Vzniknout mají speciální útvary pro správu a kontrolu firem ve finančních institucích, energetice, zemědělství a dalších odvětvích. Speciální berní úřad by měly mít i největší firmy v zemi, což Sobotka potvrdil v nedávném rozhovoru pro Profit.

Berní úředníci by se podle Sobotkových slibů měli těšit na vyšší platy. Ministr plánuje na finanční úřady dostat více vysokoškoláků, zkvalitnit jejich činnost a vzhledem k náročnosti práce i zvyšovat jejich příjmy. Celkový počet pracovníků berních úřadů by se podle něj zvyšovat neměl. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít