Daň z příjmu při prodeji bytu

03. září 2007, 00:00 - Potůčková
03. září 2007, 00:00

Chci koupit nový byt v osobním vlastnictví a následně prodat svůj byt v osobním vlastnictví, kde mám bydliště kratší než dva roky. Lze pak příjem z prodeje hodnotit jako obstarání bytových potřeb podle zákona o daních z příjmů? Bohužel, v uvedeném případě nelze příjem z prodeje vašeho bytu považovat za příjem osvobozený podle § 4 odst.

Chci koupit nový byt v osobním vlastnictví a následně prodat svůj byt v osobním vlastnictví, kde mám bydliště kratší než dva roky. Lze pak příjem z prodeje hodnotit jako obstarání bytových potřeb podle zákona o daních z příjmů?

Bohužel, v uvedeném případě nelze příjem z prodeje vašeho bytu považovat za příjem osvobozený podle § 4 odst. 1 písm. u) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Uvedené ustanovení se týká situace, kdy je uvolňován byt, který je ve vlastnictví někoho jiného, a vy k němu máte pouze právo užívání.

Vámi popisovaná transakce by byla považována za běžný nákup a prodej nemovitého majetku, kdy by se postupovalo podle § 10 uvedeného zákona. Nešlo by tedy o osvobození příjmů, ale měla byste možnost proti příjmům z prodeje svého bytu uplatnit jako daňově uznatelné například výdaje na pořízení prodávaného bytu, výdaje na opravy a technické zhodnocení.

Pokud byste chtěla svůj byt prodat a nárokovat osvobození podle § 4 zákona (odst. 1 písm. a), bylo by nutné, abyste v daném bytě měla bydliště alespoň dva roky před prodejem.

Mgr. Michal Sailer daňový konzultant APOGEO Tax

Mohlo by vás zajímat

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Adam Hazdra: Třetina lidí je v práci nespokojených

Hry pro příležitostné hráče