Daň z nemovitostí zatím zůstává

22. dubna 2003, 00:00 - Andrea Cerqueirová
22. dubna 2003, 00:00

ODS nadále usiluje o její zrušení, ČSSD ji chce zvýšit Pravice je pro zrušení daně z nemovitostí. Levice, spolu s KDU-ČSL, zastává názor diametrálně odlišný, ČSSD by daň z nemovitostí dokonce ještě zvýšila. ODS pro svůj zamítnutý sněmovní návrh našla podporu pouze u části US-DEU.

ODS nadále usiluje o její zrušení, ČSSD ji chce zvýšit

Pravice je pro zrušení daně z nemovitostí. Levice, spolu s KDU-ČSL, zastává názor diametrálně odlišný, ČSSD by daň z nemovitostí dokonce ještě zvýšila. ODS pro svůj zamítnutý sněmovní návrh našla podporu pouze u části US-DEU.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého je hlavním argumentem hovořícím pro zrušení daně z nemovitostí skutečnost, že je demotivující. „Pokud člověk zdárně zdanil příjmy, pokud platí DPH za pořízení majetku, nejen nemovitého, ale jakéhokoliv jiného, není správné, aby byl postihován zvláštní daní za to, že se rozhodl své příjmy věnovat na věci dlouhodobého charakteru.“ Dodává, že tak dochází k trojnásobnému zdanění - nejprve příjmů, následně při samotné stavbě a v konečné fázi, když už dům stojí. ČSSD však namítá, že k vícenásobnému zdanění dochází také při běžných nákupech prostřednictvím DPH a spotřebních daní. Tlustý kontruje, že u domů je potřeba dalších nákladů na opravy a údržbu a jejich hodnota bohužel automaticky neroste.

Nesystémové řešení?

Člen rozpočtového výboru Miloslav Vlček (ČSSD) se domnívá, že zrušení daně by bylo nesystémovým řešením. „Tato jediná daň by byla absolutně vytržena z celého kontextu. Sociálnědemokratická vláda naproti tomu připravuje na druhé pololetí tohoto roku celý systémový balík novelizací daňových zákonů, ke kterým se přikláním.“ Jeho poslanecký a stranický kolega Michal Kraus jej doplňuje: „Ve srovnání s EU jsou majetkové daně u nás asi třikrát nižší.“ Nejsilnější vládní strana tím obhajuje jejich zvýšení i v ČR. Poslanec David Šeich (ODS) by takový krok považoval za nespravedlivý. Nesouhlasí ani s daní z nemovitostí v současné výši. „Postihuje především drobnější vlastníky, jelikož vlastnictví nemovitostí a pozemků ve větším rozsahu zpravidla umožňuje nějaký jiný sekundární výnos z těchto majetků. Tento výnos je také zdaněn nějakým jiným způsobem,“ říká. Podle jeho názoru by přijetí návrhu nejsilnější opoziční strany bylo startem ke zrušení například daně z převodu nemovitostí, což by uvítal. Ta podle něj totiž také nespravedlivě a selektivně postihuje zejména transfer jen některých majetků.

Jaký by byl dopad na státní rozpočet?

Miloslav Vlček by se po zrušení daně z nemovitostí obával dopadu na státní rozpočet. „Činil by asi čtyři miliardy sedm set tisíc korun. A to navzdory skutečnosti, že daň z nemovitostí je de facto příjmem obcí. Problém je v tom, že by se navýšila kvóta na DPH.“ Vlastimil Tlustý naopak považuje zmíněný dopad na statní rozpočet za únosný. „Jak můžeme zjistit ve státním závěrečném účtu za rok 2001, za tento rok vynesla daň z nemovitostí 4,57 miliardy korun, což reprezentuje 0,76 procenta ze všech daňových příjmů.“ Jelikož je daň příjmem obcí, ODS je pro to, aby obecní rozpočty byly po zrušení daně kompenzovány vyšším podílem na daních z příjmů a DPH. Podle Tlustého by stát prostě musel šetřit v rozpočtu, například na úřednících. Při existenci daně z nemovitostí je tomu podle něj právě naopak. „Správu majetkových daní, to znamená dohled nad jejich výběrem, provádí značná úřednická mašinérie. Jinými slovy: dost podstatnou část takto vybraných daní spotřebují jenom úředníci na to, že existují a dohlížejí na jejich výběr,“ říká. Poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) se domnívá, že kompenzace, které ODS navrhuje, by menším obcím ztracené peníze nevrátily. Ztotožňuje se s ním i vláda - podle jejího stanoviska by při zrušení daně 92 procenta obcí vykázala úbytek příjmů. Obdobný názor zastávají také komunisté. Jejich poslanec Jaroslav Gongol považuje návrh ODS za líbivý. „Takové konstrukce návrhů budou samozřejmě kladně vnímány veřejností, ale ve svých důsledcích by znamenaly pokles příjmů veřejných financí.“ ODS však svou snahu nevzdává a návrh nepodala naposledy - zrušení daně z nemovitostí je jednou z priorit jejího ekonomického programu. David Šeich se dokonce odvolává na Listinu základních práv a svobod: „Ta každému zaručuje právo vlastnit majetek a právo majetek nabývat a pozbývat. Tak je to v Ústavě ČR garantováno. Domnívám se proto, že by toto nemělo být postihováno a dále zdaňováno.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít