Daň z kravat nebude

01. května 2008, 20:08 - (red)
01. května 2008, 20:08

Kapitola 126

Maďarské peklo * Týdeník Despekt * Kulínského létající cirkus

Maďarské peklo

Maďarská socialisticko-liberální vláda, která za posledních šest let přivedla zemi na pokraj krize a jejíž vlak se řítí do propasti, rozhodla nezavést daň z kravat a z motýlků ve výši 0,8 procenta. Nicméně vládní návrh na zdanění nábytku, obleků, kostýmů, koberců či dokonce internetu parlament dál projednává.
Zdanění těchto a mnoha dalších výrobků vymyslelo ministerstvo kultury, jemuž do Národního kulturního fondu chybějí peníze. Například u takzvané daně z kanape bylo jako důvod uvedeno, že v nábytku se odráží kulturní obsah a design. Výrobci nábytku protestují a tvrdí, že zdůvodnění dalšího zdanění jejich výrobků je vybájené, ve skutečnosti jde o zvýšení příjmů do státní kasy.
Maďarští socialisti a liberálové před dvěma lety slibovali voličům daňový ráj, místo toho se občané ocitli v daňovém pekle.

Týdeník Despekt

Když před necelým rokem vyšel týdeník Respekt v nové grafické podobě, chytal čtenáře na velký kritický článek o společnosti ČEZ. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k článku vydal samostatnou tiskovou zprávu, v níž uváděl na pravou míru několik desítek chyb a nepřesností, které se v článku objevily.
Letos v polovině dubna přišel Respekt opět se zásadním článkem o největší české společnosti a jejím propojení na české politiky. Článek Miliony pro Topolánkovy muže „odhaluje“ skrytou politickou korupci, kterou se management společnosti ČEZ údajně kupuje přízeň současného kabinetu. Materiál sepsal nový energetický expert v redakci Respektu Jaroslav Spurný. Mluvčí elektrárenského gigantu Ladislav Kříž opět k textu připsal mnoho komentářů a poznámek, zpřesňujících či vyvracejících mnoho tvrzení a obvinění autora.
O kvalitě textu i novináře svědčí například následující pasáž: „…Ukazují, jakou cestou se dnes možná ubírá korupce vlivných lidí prostřednictvím ČEZ. Zasvěcenci o ní vědí už roky, ale na otázku jak, odpovídají pouze obecně: přes placenou reklamu, předražováním některých služeb - jako například zauhlováním elektráren nebo třeba provizemi za nákup elektráren v zahraničí (podle kuloárních řečí tak ČEZ vyplatil třeba za nákup elektrárny v Černé Hoře na provizi údajně tři miliardy korun). Jenže důkazy chybějí.“
K čemuž Kříž doplnil: „Důkazy chybějí celkem logicky - ČEZ totiž v Černé Hoře žádnou elektrárnu nekoupil.“

Kulínského létající cirkus

Soud: Bohumile Kulínský, byl jste shledán vinným v případě 49 zneužitých nezletilých dívek. Máte co říci před vynesením rozsudku?
BK: Ano. Je mi to velmi, velmi líto.
Soud: Velmi líto!?
BK: Ano. Je mi velmi líto, že jste všichni museli mařit tolik svého drahocenného času posloucháním těch nechutných věcí. Je mi velmi líto, a dovolte mi říci osobní „promiňte“ všem policistům za ty hodiny práce. Někdo už někdy musí říci, jak těžká a někdy hodně nebezpečná je to práce - a můžete být ujištěni, že kdyby nikdo jiný, tak já to velice uznávám. Taktéž hluboce lituji, že jsem žalobci připravil takové těžké chvíle.
Žalobce: Ne, ne, ne - jen konám svou práci.
BK: Je to od vás velmi laskavé, ale já přesto vím… Žalobce: Ne, ne - měli jsme tu již horší případy.
BK: Ovšem obzvlášť musím pochválit obžalovací řeč! Nádhera! Ta kompozice! Argumentace! Přednes!
Žalobce: Děkuji.
BK: Ne, nikoli, já děkuji vám! To byl požitek vás sledovat v akci! Nikdy jsem nic podobného neměl příležitost… Žalobce: No dobře, nyní jste měl.
BK: Co mě ovšem velice trápí a je nesmírně politováníhodné, že ctihodní soudci museli kvůli mně trávit zde tyto počasím tak obzvlášť výtečné dny!
Soud: To nic, museli bychom sem jít tak jako tak.
BK: Den za dnem sem přicházeli od svých rodinných krbů, od svých blízkých, kvůli mému chování… Soud: Ne, nikoli, byly to velmi zajímavé chvíle.
BK: Ale museli jste mít mnohem zajímavější případy, třeba vraždy… Soud: Ne, ne, moc jsme si to užili. To vůbec nebyly zmařené chvíle. Znamenité to bylo!
BK: Jsem dojat (smrká). Jsem pohnut k slzám. Nyní tedy slavný soude, nezbývá, než abych byl co nejexemplárněji potrestán.
Soud: Ano, i ne. Když vezmeme v potaz… hudební přínos… proslavení republiky po světě… BK: Slavný soude, ale nikoli v mém případě! Musíte mi dát doživotí!
Soud: Ne. Ne. Ne.
BK: Deset let tedy zaslouženě!
Soud: Ne. Ne. Ne. Devvv… pěttt… rok!
BK: Rok? Ne, to by bylo trapné! O tom nechci slyšet! Dejte mi pět let!
Soud: Dobře, tři roky!
BK jednohlasně s obhájcem: Děkujeme, slavný soude!
Soud vítězoslavně: Ale podmínečně!
Všichni povstávají, berou se kolem pasu, ti nad zákonem ty ještě pod zákonem, a za všeobecného veselí zpívají znělku pěveckého souboru Kulišáček, Kulišák.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít