Další plynová krize na obzoru, Ukrajina nemá peníze

03. listopadu 2009, 02:40 - Karel Toman, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
03. listopadu 2009, 02:40

Plynová krize z letošního ledna může v nové topné sezóně udeřit už tento měsíc - v listopadu.

Autor: Jakub Stadler

Ukrajina totiž porušila podmínky mezinárodního úvěru, kterým měla 7. listopadu splatit Gazpromu říjnový účet za ruský plyn. A sama na splátky nemá peníze.

Ruský premiér Vladimír Putin už proto volal svému protějšku Frederiku Reinfeldtovi do Švédska, které právě předsedá EU. Upozornil jej, že problémy s dodávkami ruského plynu přes Ukrajinu se mohou opakovat. Zároveň dnes vyzval Evropskou unii, ať Ukrajině na splátku půjčí.

„Dejte jim alespoň miliardu. Proč být chamtivý? Oni (EU) mají peníze, tak proč jich trochu neuvolní?,“ prohlásil Putin.

Podle odborníků nehrozí, že by české domácnosti kvůli tomu v listopadu mrzly. I kdyby totiž došlo na nejhorší a Ukrajina nezaplatila, Gazprom nejspíš ve vlastním zájmu zemi „obejde“, a bude Evropě dodávat plyn přes Bělorusko a Polsko.

„Není leden, není mínus deset,“ vysvětluje navíc expert na energetiku Vladimír Štěpán z analytické společnosti ENA, že spotřeba plynu není tak vysoko jako při lednových teplotách hluboko pod nulou. Riziko problémů s dodávkami plynu do českých domácností to prozatím ještě víc snižuje.

Buď půjčka, nebo mráz

Přesto hrozí, že se kvůli neochotě Ukrajiny dostát podmínkám úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie (EU) v regionu výrazné „ochladí.“ Křehká a pracně udržovaná stabilizace ekonomického propadu země může totiž bez dalšího úvěru úplně zamrznout a postihnout i okolní země.

„Zatímco zástupci MMF se obávají, že ekonomický propad Ukrajiny by mohl zkazit křehké oživení v Evropě, Ukrajina se zároveň ukázala jako testovací pole integrity úvěrových pravidel MMF,“ naznačuje agentura Reuters rozcestí, na kterém teď věřitel i dlužník stojí.

O co jde? Ukrajina má kvůli hospodářské krizi velmi vážné ekonomické potíže. Tahouni ekonomiky - ocelářský a chemický průmysl - jakoby v této páté nejlidnatější zemi Evropy zmizeli z mapy. Zemi se nedostává peněz na placení jejich závazků a Ukrajina proto musela vyhledat pomoc MMF.

Krizi přivolali rozhádaní politici

Jednu půjčku od MMF ve výši 3,3 miliardy dolarů už ukrajinský Naftogaz na splátky plynu z Ruska a obnovu zastaralé plynárenské infrastruktury dostal. Dalších 1,7 miliardy dolarů na stejné účely má dostat teď. Podle Putina dluží Ukrajina ruskému Gazpromu celkem 28 miliard dolarů.

Další úvěr Ukrajině ale MMF a Evropská unie podmínily tím, že tamní vláda musí začít tvrdě šetřit. Varovaly proto Ukrajinské politiky před přijetím navrhovaného zákona na zvýšení minimální mzdy a důchodů o 20 procent, který by ještě zvýšil už tak obří díru v rozpočtu.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít