Další obrovská díra v zákoně?

27. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
27. března 2006, 00:00

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách. V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách.

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách.

V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách. Ten po podpisu prezidenta začne platit zřejmě od července. Zákon však podle zjištění Profitu obsahuje chybu, která může některé uchazeče vyřadit z boje o zakázku.

Jde o významnou změnu, jež se týká uchazečů, kteří ve snaze „pojistit si šanci na úspěch“ podají jak vlastní nabídku, tak se zároveň jako subdodavatelé chtějí účastnit nabídky jiné. Nový zákon tyto praktiky zakazuje pod sankcí vyřazení nabídek, ve kterých se takto sporný dodavatel a zároveň subdodavatel vyskytuje.

Naprosto tragický dopad tohoto ustanovení lze ukázat na následujícím příkladu: V zakázce na dodávku papíru chce uspět společnost PapírnaABC, která dodá část ze své produkce a část od subdodavatele -PapírXYZ. Výrobní kapacity PapírnyABC totiž nestačí pokrýt plnění nabídky a společnost PapírXYZ je jejím standardním obchodním partnerem. Společnost PapírXYZ je tedy bez svého vědomí zařazena do nabídky subdodavatele, což samozřejmě zákon dovoluje.

Na druhé straně společnost PapírXYZ má takové výrobní kapacity, že je schopna zajistit všechen papír sama, a proto sama podává nabídku, aniž by věděla, že totéž činí také PapírnaABC. Nastává tak situace, kdy PapírXYZ je zároveň dodavatelem i subdodavatelem. Podle zákona zadavatel zakázky musí v takovém případě všechny nabídky, ve kterých se vyskytne PapírXYZ, vyřadit.

Kromě výše uvedené situace může být citovaný paragraf zneužíván ke konkurenčnímu boji. Teoreticky není problém označit v nabídce všechny hlavní konkurenty jako subdodavatele, následkem čehož musejí být všechny takovéto nabídky vyřazeny.

**NÁZOR ODBORNÍKA

„Záměr zákonodárce byl zjevně správný, leč textace a konkrétní úprava je, mírně řečeno, nedokonalá a dává prostor nepoctivým soutěžitelům. Situaci by měla urychleně vyřešit novela,“ potvrzuje právník Daniel Šimáně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít