Další obrovská díra v zákoně?

27. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
27. března 2006, 00:00

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách. V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách.

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách.

V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách. Ten po podpisu prezidenta začne platit zřejmě od července. Zákon však podle zjištění Profitu obsahuje chybu, která může některé uchazeče vyřadit z boje o zakázku.

Jde o významnou změnu, jež se týká uchazečů, kteří ve snaze „pojistit si šanci na úspěch“ podají jak vlastní nabídku, tak se zároveň jako subdodavatelé chtějí účastnit nabídky jiné. Nový zákon tyto praktiky zakazuje pod sankcí vyřazení nabídek, ve kterých se takto sporný dodavatel a zároveň subdodavatel vyskytuje.

Naprosto tragický dopad tohoto ustanovení lze ukázat na následujícím příkladu: V zakázce na dodávku papíru chce uspět společnost PapírnaABC, která dodá část ze své produkce a část od subdodavatele -PapírXYZ. Výrobní kapacity PapírnyABC totiž nestačí pokrýt plnění nabídky a společnost PapírXYZ je jejím standardním obchodním partnerem. Společnost PapírXYZ je tedy bez svého vědomí zařazena do nabídky subdodavatele, což samozřejmě zákon dovoluje.

Na druhé straně společnost PapírXYZ má takové výrobní kapacity, že je schopna zajistit všechen papír sama, a proto sama podává nabídku, aniž by věděla, že totéž činí také PapírnaABC. Nastává tak situace, kdy PapírXYZ je zároveň dodavatelem i subdodavatelem. Podle zákona zadavatel zakázky musí v takovém případě všechny nabídky, ve kterých se vyskytne PapírXYZ, vyřadit.

Kromě výše uvedené situace může být citovaný paragraf zneužíván ke konkurenčnímu boji. Teoreticky není problém označit v nabídce všechny hlavní konkurenty jako subdodavatele, následkem čehož musejí být všechny takovéto nabídky vyřazeny.

**NÁZOR ODBORNÍKA

„Záměr zákonodárce byl zjevně správný, leč textace a konkrétní úprava je, mírně řečeno, nedokonalá a dává prostor nepoctivým soutěžitelům. Situaci by měla urychleně vyřešit novela,“ potvrzuje právník Daniel Šimáně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít