Další malá banka s oprátkou kolem krku

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů.

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.

Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů. Právní zástupce banky sice prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, média nicméně začala spekulovat o důsledcích rozsudku. Umana, která zprostředkovala podezřelé obchody v CS fondech, je v likvidaci a nemá prakticky žádný majetek. Tíže placení bude tedy na Plzeňské bance, jejíž aktiva ovšem činí jen něco přes miliardu korun. Předpovědi, že banka verdikt nepřežije, se začaly naplňovat hned následující den. Plzeňská banka v úterý uzavřela svou jedinou pobočku na náměstí Republiky v Plzni, oznámily všechny deníky. Tři týdny poté, co se zavřely pobočky ostravské Union banky, se krachu přiblížil další bankovní dům. Krize postihla jednu z posledních bank, která má českého majitele. Vlastníkem Plzeňské banky je zkrachovalá Agrobanka, která ohroženou banku sotva finančně podpoří, uvedla MF Dnes. Před budovou banky, v níž má zhruba tisíc klientů vklady za asi 170 milionů korun, panoval klid. Právo, MF Dnes a Lidové noviny zrekapitulovaly historii Plzeňské banky. Byla založena 21. prosince 1992, činnost pro klienty zahájila v říjnu 1993, v roce 1995 nabízela akcionářům odkup akcií v rámci tzv. třetí vlny privatizace, kterou organizovala nechvalně proslulá finanční skupina Motoinvest, v roce 1996 se jejím akcionářem stala Agrobanka, napsaly Lidové noviny. Právo uvedlo, že Plzeňská banka s vlastním kapitálem 1,069 miliardy korun je malou bankou s obchodním místem pouze v Plzni. Poskytovala však veškeré standardní služby. V roce 2002 měla 34 zaměstnanců. V posledních letech vykazovala nepřetržitě zisk, za první tři čtvrtletí loňského roku to bylo 8,6 milionu korun. V roce 2001 vykázala čistý zisk 8,1 milionu korun, o rok dříve 12,8 milionu korun. Centrální banka situaci v Plzeňské bance jen sleduje. „Zatím nemáme důvod zahajovat správní řízení o odnětí licence,“ řekla MF Dnes mluvčí ČNB Alice Frišaufová. Regulátor čeká, jak krizi vyřeší vedení Plzeňské banky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít