Další malá banka s oprátkou kolem krku

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů.

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.

Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů. Právní zástupce banky sice prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, média nicméně začala spekulovat o důsledcích rozsudku. Umana, která zprostředkovala podezřelé obchody v CS fondech, je v likvidaci a nemá prakticky žádný majetek. Tíže placení bude tedy na Plzeňské bance, jejíž aktiva ovšem činí jen něco přes miliardu korun. Předpovědi, že banka verdikt nepřežije, se začaly naplňovat hned následující den. Plzeňská banka v úterý uzavřela svou jedinou pobočku na náměstí Republiky v Plzni, oznámily všechny deníky. Tři týdny poté, co se zavřely pobočky ostravské Union banky, se krachu přiblížil další bankovní dům. Krize postihla jednu z posledních bank, která má českého majitele. Vlastníkem Plzeňské banky je zkrachovalá Agrobanka, která ohroženou banku sotva finančně podpoří, uvedla MF Dnes. Před budovou banky, v níž má zhruba tisíc klientů vklady za asi 170 milionů korun, panoval klid. Právo, MF Dnes a Lidové noviny zrekapitulovaly historii Plzeňské banky. Byla založena 21. prosince 1992, činnost pro klienty zahájila v říjnu 1993, v roce 1995 nabízela akcionářům odkup akcií v rámci tzv. třetí vlny privatizace, kterou organizovala nechvalně proslulá finanční skupina Motoinvest, v roce 1996 se jejím akcionářem stala Agrobanka, napsaly Lidové noviny. Právo uvedlo, že Plzeňská banka s vlastním kapitálem 1,069 miliardy korun je malou bankou s obchodním místem pouze v Plzni. Poskytovala však veškeré standardní služby. V roce 2002 měla 34 zaměstnanců. V posledních letech vykazovala nepřetržitě zisk, za první tři čtvrtletí loňského roku to bylo 8,6 milionu korun. V roce 2001 vykázala čistý zisk 8,1 milionu korun, o rok dříve 12,8 milionu korun. Centrální banka situaci v Plzeňské bance jen sleduje. „Zatím nemáme důvod zahajovat správní řízení o odnětí licence,“ řekla MF Dnes mluvčí ČNB Alice Frišaufová. Regulátor čeká, jak krizi vyřeší vedení Plzeňské banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít