Další malá banka s oprátkou kolem krku

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů.

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.

Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů. Právní zástupce banky sice prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, média nicméně začala spekulovat o důsledcích rozsudku. Umana, která zprostředkovala podezřelé obchody v CS fondech, je v likvidaci a nemá prakticky žádný majetek. Tíže placení bude tedy na Plzeňské bance, jejíž aktiva ovšem činí jen něco přes miliardu korun. Předpovědi, že banka verdikt nepřežije, se začaly naplňovat hned následující den. Plzeňská banka v úterý uzavřela svou jedinou pobočku na náměstí Republiky v Plzni, oznámily všechny deníky. Tři týdny poté, co se zavřely pobočky ostravské Union banky, se krachu přiblížil další bankovní dům. Krize postihla jednu z posledních bank, která má českého majitele. Vlastníkem Plzeňské banky je zkrachovalá Agrobanka, která ohroženou banku sotva finančně podpoří, uvedla MF Dnes. Před budovou banky, v níž má zhruba tisíc klientů vklady za asi 170 milionů korun, panoval klid. Právo, MF Dnes a Lidové noviny zrekapitulovaly historii Plzeňské banky. Byla založena 21. prosince 1992, činnost pro klienty zahájila v říjnu 1993, v roce 1995 nabízela akcionářům odkup akcií v rámci tzv. třetí vlny privatizace, kterou organizovala nechvalně proslulá finanční skupina Motoinvest, v roce 1996 se jejím akcionářem stala Agrobanka, napsaly Lidové noviny. Právo uvedlo, že Plzeňská banka s vlastním kapitálem 1,069 miliardy korun je malou bankou s obchodním místem pouze v Plzni. Poskytovala však veškeré standardní služby. V roce 2002 měla 34 zaměstnanců. V posledních letech vykazovala nepřetržitě zisk, za první tři čtvrtletí loňského roku to bylo 8,6 milionu korun. V roce 2001 vykázala čistý zisk 8,1 milionu korun, o rok dříve 12,8 milionu korun. Centrální banka situaci v Plzeňské bance jen sleduje. „Zatím nemáme důvod zahajovat správní řízení o odnětí licence,“ řekla MF Dnes mluvčí ČNB Alice Frišaufová. Regulátor čeká, jak krizi vyřeší vedení Plzeňské banky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít