Další malá banka s oprátkou kolem krku

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů.

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v pondělí 10. března, že Plzeňská banka a společnost Umana musí vytunelovaným CS fondům zaplatit odškodnění, které i s úroky dosáhne dvou a půl miliardy korun.

Plzeňská banka, která se o majetek fondů starala, neohlásila podezřelé okolnosti transakce, při níž v březnu 1997 zmizel v zahraničí celý majetek fondů. Právní zástupce banky sice prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, média nicméně začala spekulovat o důsledcích rozsudku. Umana, která zprostředkovala podezřelé obchody v CS fondech, je v likvidaci a nemá prakticky žádný majetek. Tíže placení bude tedy na Plzeňské bance, jejíž aktiva ovšem činí jen něco přes miliardu korun. Předpovědi, že banka verdikt nepřežije, se začaly naplňovat hned následující den. Plzeňská banka v úterý uzavřela svou jedinou pobočku na náměstí Republiky v Plzni, oznámily všechny deníky. Tři týdny poté, co se zavřely pobočky ostravské Union banky, se krachu přiblížil další bankovní dům. Krize postihla jednu z posledních bank, která má českého majitele. Vlastníkem Plzeňské banky je zkrachovalá Agrobanka, která ohroženou banku sotva finančně podpoří, uvedla MF Dnes. Před budovou banky, v níž má zhruba tisíc klientů vklady za asi 170 milionů korun, panoval klid. Právo, MF Dnes a Lidové noviny zrekapitulovaly historii Plzeňské banky. Byla založena 21. prosince 1992, činnost pro klienty zahájila v říjnu 1993, v roce 1995 nabízela akcionářům odkup akcií v rámci tzv. třetí vlny privatizace, kterou organizovala nechvalně proslulá finanční skupina Motoinvest, v roce 1996 se jejím akcionářem stala Agrobanka, napsaly Lidové noviny. Právo uvedlo, že Plzeňská banka s vlastním kapitálem 1,069 miliardy korun je malou bankou s obchodním místem pouze v Plzni. Poskytovala však veškeré standardní služby. V roce 2002 měla 34 zaměstnanců. V posledních letech vykazovala nepřetržitě zisk, za první tři čtvrtletí loňského roku to bylo 8,6 milionu korun. V roce 2001 vykázala čistý zisk 8,1 milionu korun, o rok dříve 12,8 milionu korun. Centrální banka situaci v Plzeňské bance jen sleduje. „Zatím nemáme důvod zahajovat správní řízení o odnětí licence,“ řekla MF Dnes mluvčí ČNB Alice Frišaufová. Regulátor čeká, jak krizi vyřeší vedení Plzeňské banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít