Další hůl na neplatiče

20. března 2006, 00:00 - (jn)
20. března 2006, 00:00

REGISTR DLUŽNÍKŮ Pro neplatiče byl letošní první leden pomyslným klackem hozeným pod nohy. Dva registry dlužníků si totiž navzájem zpřístupnily některá data.

REGISTR DLUŽNÍKŮ Pro neplatiče byl letošní první leden pomyslným klackem hozeným pod nohy. Dva registry dlužníků si totiž navzájem zpřístupnily některá data.

Propojení bankovního a nebankovního registru je ve svém důsledku dobrou zprávou i pro klienty finančních institucí. Jednak se nejspíš zrychlí proces schvalování půjček a leasingů, jednak u spořádaných platičů mohou klesnout úrokové sazby, protože budou pro peněžní domy bezpečnější. I přes značný pokrok si však oba registry ponechávají určitá tabu a nejedná se tedy o jejich dokonalé propojení.

Bankovní registr obsahuje informace o historii klienta vůči bankám nebo stavebním spořitelnám, nebankovní pak shromažďuje podobné údaje ze splátkových a leasingových společností bez bankovní licence. Do registrů však neposkytují údaje zcela všechny instituce.

Jednotný registr v podstatě suplují systémy, které umožňují zpracovávat data z různých informačních zdrojů, tedy nejen z registrů, ale i z databází ministerstva vnitra a podobně.

NEZÁVISLÉ REGISTRY Kromě nástrojů, které si vyvinuly samotné banky, jsou na českém trhu systémy nezávislých dodavatelů jako například Credit Bureau systém (CBS) od společnosti SinTe. U dodavatelů, kteří nejsou nijak spojeni s provozováním konkrétního registru, je výhoda, že trvale nabízejí jednotný přístup ke všem validním a důvěryhodným databázím a tím dosahují efektu jakési virtuální společné evidence. Vedle stávajících registrů zaměřených zejména na informace o fyzických a právnických osobách SinTe do CBS nově propojila veřejně dostupné služby k ověření rizika spojeného s úvěry a leasingy na dopravní techniku. „Tou je například služba ověřování odcizených vozidel ministerstvem vnitra nebo naše vlastní služba kontroly financování ojetého vozu jinou leasingovou společností. Díky tomu mohou leasingové společnosti získat prostřednictvím CBS nejen informace o klientovi, ale mohou si prověřit i zástavu respektive předmět financování, v tomto případě například ojetý vůz,“ říká ředitel společnosti SinTe Jan Denemark. VYSVĚDČENÍ PRO KLIENTY**

Podle jeho slov je hlavním přínosem pro uživatele rychlé a efektivní ohodnocení rizika spojeného s různými stránkami daného financování. Kromě toho, že tento systém pracuje v reálném čase, dokáže rozkrýt i ekonomické vazby klienta s jinými subjekty a vyhodnotit tak například riziko, že by mohl být „vytunelován“ a tudíž by ztratil schopnost dostát svým závazkům. Výstupem je pak oznámkování potenciálního klienta (škála odpovídá ratingu užívanému ratingovými agenturami). Při použití podobného systému, jako je CBS, se tak žadatel o leasingové financování ocitne téměř v podvlékačkách a jen těžko zakryje hříchy, které jsou při rozhodování o poskytnutí leasingu či půjčky klíčové.

V současné době začínají informace o neplatičích poskytovat také další „netradiční“ věřitelé, jako mobilní operátoři. Tito nedávno vstoupili do databáze neplatičů Solus. A do budoucna můžeme očekávat zapojení do uvedených registrů také u telekomunikačních a energetických společností. Pokud by k tomu došlo, pak by se past uzavřela. Opoždění splátek za elektřinu by mohlo znamenat, že se přiklapnou dveře k autu na leasing.

Na všem „špatném“ je vždy i něco dobrého. Podle zahraničních zkušeností se u spotřebitelských úvěrů „čistých“ klientů snížila úroková míra až o čtyři procentní body. O více než deset procent se zvýšilo i množství akceptovaných úvěrů. Dokonce je celosvětově statisticky prokázán vliv existence úvěrových registrů na růst hrubého domácího produktu. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít