Další bič na neplatiče

27. listopadu 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
27. listopadu 2006, 00:00

REGISTR EXEKUCÍPříští rok by měl začít fungovat registr exekucí. V současné době probíhají přípravy na spuštění zkušebního provozu. Zatím však není jasné, jaké informace a komu bude poskytovat.Ačkoliv jsou exekuce realitou již šestým rokem, jejich registr dosud chyběl.

REGISTR EXEKUCÍ Příští rok by měl začít fungovat registr exekucí. V současné době probíhají přípravy na spuštění zkušebního provozu. Zatím však není jasné, jaké informace a komu bude poskytovat.

Ačkoliv jsou exekuce realitou již šestým rokem, jejich registr dosud chyběl. Informace o tom, že exekuce probíhá, bylo možné zjistit u právnických osob pouze z obchodního rejstříku, u fyzických osob však žádná databáze k dispozici nebyla. Situace by se měla brzy změnit.

„Spuštění registru exekucí netrpělivě očekáváme, jelikož věříme, že se tím opět sníží rizika při podnikání,“ říká Zdeněk Honek, obchodní ředitel společnosti Creditinfo Solutions. Podle jeho slov by měl být zkušební provoz spuštěn do konce roku. „Vzhledem k zákonu o ochraně osobních údajů však zatím ještě není finálně dohodnuté, jaké informace a komu budou poskytovány,“ dodává.

Tiskový mluvčí Exekutorské komory Pavel Kočíš ovšem nechtěl otázku o spuštění zkušebního provozu registru nijak komentovat. Uvedl pouze, že „registr exekucí bude zprovozněn v průběhu příštího roku“.

ZŘEJMĚ I PRO VEŘEJNOST

Jaká bude role nově vzniklého registru? Podle Zdeňka Honka zásadní, a to zpřístupnit informace o neplatičích a předejít tím dalším škodám. Kdo všechno z něj bude mít užitek a kdo jej bude využívat? „V současné době se jedná o tom, aby vybraná část tohoto systému byla přístupná veřejnosti, a v plné verzi pak profesním skupinám, jako jsou exekutoři či státní orgány,“ vysvětluje Honek.

Zatím lze zjistit informace o exekuci z několika zdrojů, vždy se však vztahují k jednotlivé právnické nebo fyzické osobě. Exekuce jsou uvedeny na listu vlastnictví (u nemovitostí). Dále se exekuce zapisují i do obchodního rejstříku (u právnických osob). U fyzických osob bohužel nelze nalézt konkrétní data v žádné databázi. Tyto exekuce je tak schopen identifikovat pouze přidělený exekutor, soudce, dlužník a samozřejmě věřitel.

EXEKUCÍ PŘIBÝVÁ

V Česku v současnosti působí 120 exekutorů, postupně jich má být až 180. Podle vyjádření prezidenta Exekutorské komory Juraje Podkonického bude tento počet dostatečný. Počet nařízených exekucí by podle odhadu komory měl letos dosáhnout počtu 313 tisíc. Již loni stoupl počet nově nařízených exekucí o 74 procent na 270 500.

Příčinou vysokého nárůstu bylo podle Honka zvýšení exekucí u menších pohledávek, které mají lidé u městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů.

Registr exekucí se brzy zařadí mezi významné zdroje informací pro řízení rizika při poskytování úvěrových produktů. „V případě jeho zpřístupnění veřejnosti předpokládáme také jeho zařazení do veřejné databáze pro sledování rizikových informací a ekonomických vazeb, kterou naše společnost provozuje,“ říká Honek.

KDO, S KÝM, ZAČ?

Systém sledování vazeb je efektivní pro zobrazení vztahů a vazeb mezi společnostmi, statutárními zástupci a dalšími ekonomicky aktivními subjekty (živnostníky či správci konkurzní podstaty).

Umožňuje lépe řídit potenciální rizika firmy, která vznikají například při stanovování lhůt splatnosti faktur u nových partnerů. Systém sledování vazeb integruje 40 informačních zdrojů a umožní on-line rozkrýt pozadí každého ekonomicky aktivního subjektu nejen v České republice. V databázi jsou aktuální data o několika milionech živnostníků a sta tisících právnických osob. Umožní rychle zjistit, kdo je v pozadí potenciálního i stávajícího obchodního partnera.

POČET NAŘÍZENÝCH EXEKUCÍ

rok počet

2001 4302

2002 57 954

2003 132 469

2004 155 156

2005 270 480

2006*) 313 000

* Odhad za celý rok, k 30. září bylo nařízeno 229 303 exekucí. Pramen: Exekutorská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít