CZFree. Net: Amatéři a nadšenci sobě

16. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
16. května 2005, 00:00

SDÍLENÍ SLUŽEB V Praze, Brně a Ostravě vznikají obrovské internetové sítě počítačových nadšenců. Kromě levného připojení sdílejí většinou nelegální kopie filmů, hudby a počítačových her. Seznamte se s CZFree. Net.

SDÍLENÍ SLUŽEB V Praze, Brně a Ostravě vznikají obrovské internetové sítě počítačových nadšenců. Kromě levného připojení sdílejí většinou nelegální kopie filmů, hudby a počítačových her. Seznamte se s CZFree.Net.

Kopie nejnovějších filmů, hudebních alb, počítačových her, ale i školních seminárních prací najdou na síti členové komunity sdružené kolem internetové sítě CZFree. Net. Tato lokální počítačová síť vytvořená v roce 2002 je takový český fenomén. V jejím rámci jsou počítače uživatelů propojeny právě bezdrátovým wi-fi. Hlavní centrum a nejvíc členů je v Praze, partnerské sítě ale existují už také v Ostravě i v Brně a přilehlých obcích.

LEVNÉ A RYCHLÉ

Ve světě slouží podobné lokální sousedské sítě především pro sdílení vnitřního obsahu a komunikaci uvnitř určité skupiny lidí. V Česku bylo hlavní myšlenkou zajistit zájemcům levnou a rychlou síť bez omezení objemu stažených dat. Stalo se tak v době, kdy neexistovalo žádné vysokorychlostní připojení ADSL ani možnost připojení přes kabelovou televizi. Tehdy fungovalo jedině vytáčené připojení přes telefonní linku - dial-up, ovšem stálo hodně peněz.

„Primárním cílem CZFree. Net bylo sdílení dat členů komunity, nikoliv jen připojování k internetu. To byla původně podružná věc, ze které se ale časem kvůli špatné situaci na trhu stala nutnost,“ vzpomíná současný správce internetového fóra CZ Free Net Miroslav Zajíc.

Proto tehdy několik nadšenců začalo postupně vytvářet bezdrátovou síť. Ta měla nejen propojit více počítačů dohromady, ale nabídnout i zdarma přístup k internetu, byť šlo o minimální rychlost 32 kbps. Z původních deseti připojených lidí se dnes CZFree. Net rozrostl na komunitu čítající přes 22 tisíc uživatelů zaregistrovaných na internetových stránkách sdružení. Miroslav Zajíc odhaduje, že více než třetina z nich je skutečně aktivních. Jen v Praze je připojena do sítě CZFree více než tisícovka domů.

Síť je rozdělena zhruba na 15 oblastí -cloudů, tedy spolků, které dohromady vytvářejí celou CZFree. Net. Uvnitř se pak mezi sebou připojují pomocí wi-fijednotliví členové komunity. Spolky se pak samy uvnitř organizují a občas pořádají i srazy. Jeden veliký „mezicloudový sraz“ dokonce už proběhl.

VČERA ZDARMA, DNES ZA PENÍZE

Byť má CZFree. Net ve jménu slovo „free“, tedy zdarma, není všechno v této síti gratis. Platí se právě za připojení k internetu, i když výrazně méně než u konkurence. Původně přitom byla základní rychlost 32 kbps zadarmo a platilo se jen při potřebě vyšší rychlosti. Dnes už to v CZFree. Net většinou takto nefunguje a pokud ano, tak jen pro potřebu občasného využití.

Poplatky se pohybují mezi 300 až 500 korunami. Kromě nižší ceny je další výhodou nulové omezení objemu stažených informací - oproti ADSL tedy neexistují datové limity. V praxi to funguje tak, že část lidí připojená k jednomu bodu se domluví a pak si pronajmou část internetové konektivity. Tu si pak mezi sebe rozdělí a z vybíraných poplatků ji uhradí.

Naopak zadarmo je samotné připojení do komunitní sítě a výměna dat uvnitř. K připojení je nutné pouze investovat do základní techniky. „Náklady se pohybují mezi 1500 až 3000 korunami podle zvolené techniky,“ říká Zajíc. V extrémním případě mohou být náklady dokonce nulové, stačí jen použít techniku stylem „co dům dal“. V této souvislosti zmiňuje jeden z odborníků na wi-fiPatrick Zandl konzervu na párky od Kosteleckých uzenin. Tu prý lze úspěšně použít namísto antény pro příjem wi-fisignálu. Prý je podstatné, že jde právě o Kostelecké uzeniny. Jiné konzervy totiž nemají správné rozměry.

Kromě výměny nejrůznějších dat, jako jsou zpravidla kradené kopie filmových trháků, počítačových programů a hudebních souborů, slouží taková síť i třeba k bezplatnému telefonování uvnitř komunity.

Slovo „free“ ale také znamená, že všechno v síti je všech a zároveň nikoho. Na technologii se totiž skládají všichni členové komunity. Síť je založena na filozofii „přispěj a použij“. Kdokoliv se tedy může na své náklady připojit, rozšířit tak síť a využívat společného fondu služeb. Zákonem, podle kterého by se měl každý v komunitě řídit, je Ústava CZFree a další nepsaná pravidla. Ta mimo jiné předpokládají, že pokud někdo využívá služeb CZFree, měl by umožnit připojení i dalším lidem. Ne všichni však taková ustanovení dodržují. Ti pak většinou bývají z komunity vyloučeni.

ÚSTAVA

Základní pravidlem sítě je:

* svobodná síť a její svobodné médium, které je tvořeno, provozováno a využíváno komunitou nezávislých, vzájemně propojených bodů Členové CZFree. Net:

* negarantují žádnou úroveň služby (používáš svobodnou síť na svůj vlastní risk)

* souhlasí, že vyřeší technické nebo tranzitní problémy s připojenými body

* souhlasí, že budou učit lokální uživatele filozofii, údržbě a použití sítě

* souhlasí, že svou činností nebudou omezovat, obtěžovat či ohrožovat ostatní členy svobodné sítě

* souhlasí, že budou k síti připojovat další členy, kteří o to mají zájem

Pramen: Výběr z Ústavy CZFree.Net

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Co čeká Radeony: GPU Navi má prý zvláštní jednotky pro AI, vynořil se další čip Vega
Google spustil nový webový chat. Nic neumí a bez mobilu stejně nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít