CzechTrade testuje chytrou analýzu trhů

05. ledna 2011, 13:24 - Tomáš Stingl
05. ledna 2011, 13:24

Ve které zemi má váš výrobek největší šanci na úspěch? To by měl na základě podrobnějších statistických dat než dříve umět vytipovat systém, který v současnosti testuje proexportní agentura CzechTrade. Pokud se systém osvědčí, mohl by se stát další součástí veřejné podpory exportérům.

Foto: Linet

Česká firma, která vyrábí například mikroskopy, chce zkusit své zboží vyvážet. Rozhodne se vydat do Asie. Požádá o pomoc proexportní agenturu CzechTrade, jež na základě podrobných statistických dat vytipuje, které asijské země jsou právě pro vývoz mikroskopů nejvhodnější, například kvůli očekávané poptávce či díky malé konkurenci. Tak má – zjednodušeně řečeno – vypadat využití nového systému, který v současnosti CzechTrade testuje.

Screening zahraničních trhů již nějakou dobu vývozcům nabízíme. Nový systém, který v současnosti zkoušíme, ale vychází ještě z daleko podrobnějších statistických dat,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechTrade Ivan Jukl. Obrovská databáze čísel má zahrnovat statistiky o 287 zemích za sedm předešlých let. Mezi zdroje údajů patří statistiky OSN a Eurostatu. Pouhé stažení údajů o jediné zemi do systému trvá den.

Vývozce získá komplexní pomoc. Díky objemné databázi mu CzechTrade pomůže detailně vytipovat perspektivní trhy a prostřednictvím svých zahraničních kanceláří mu pomůže na tyto trhy i vstoupit.

Proexportní agentura už zkusila v rámci testu zmapovat například šance v různých státech pro společnost Linet, která je předním českým vývozcem nemocničních lůžek. Testovací fáze ukázala, že důležité je správně interpretovat data. Například to, zda velký růst dovozu určitého výrobku do země znamená, že po něm bude poptávka i v budoucnosti, nebo naopak že se už příslušný trh pomalu nasycuje. Při vyhodnocení čísel je potřeba brát v úvahu také to, že způsob vedení statistik se v mnoha zemích liší, takže je náročné čísla sjednotit.

Vedle pomoci jednotlivým vývozcům by mohla nová hlubší analýza trhů být základem i pro celkovou státní strategii zahraničního obchodu. „CzechTrade odvedl na tomto systému velmi dobrou práci. Mohl by být dobrým zdrojem informací i pro budoucí rozhodování státu,“ potvrzuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

CzechTrade zatím obhospodařuje systém prostřednictvím stávajících zaměstnanců. „Například v Brazílii má státní útvar, který pracuje s podobným systémem, na 20 lidí. Tito analytici pak pomáhají vybrat třeba to, ve kterých zemích bude mít Brazílie oficiální zastoupení na veletrzích,“ dodává Ivan Jukl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít