CzechTrade testuje chytrou analýzu trhů

05. ledna 2011, 13:24 - Tomáš Stingl
05. ledna 2011, 13:24

Ve které zemi má váš výrobek největší šanci na úspěch? To by měl na základě podrobnějších statistických dat než dříve umět vytipovat systém, který v současnosti testuje proexportní agentura CzechTrade. Pokud se systém osvědčí, mohl by se stát další součástí veřejné podpory exportérům.

Foto: Linet

Česká firma, která vyrábí například mikroskopy, chce zkusit své zboží vyvážet. Rozhodne se vydat do Asie. Požádá o pomoc proexportní agenturu CzechTrade, jež na základě podrobných statistických dat vytipuje, které asijské země jsou právě pro vývoz mikroskopů nejvhodnější, například kvůli očekávané poptávce či díky malé konkurenci. Tak má – zjednodušeně řečeno – vypadat využití nového systému, který v současnosti CzechTrade testuje.

Screening zahraničních trhů již nějakou dobu vývozcům nabízíme. Nový systém, který v současnosti zkoušíme, ale vychází ještě z daleko podrobnějších statistických dat,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechTrade Ivan Jukl. Obrovská databáze čísel má zahrnovat statistiky o 287 zemích za sedm předešlých let. Mezi zdroje údajů patří statistiky OSN a Eurostatu. Pouhé stažení údajů o jediné zemi do systému trvá den.

Vývozce získá komplexní pomoc. Díky objemné databázi mu CzechTrade pomůže detailně vytipovat perspektivní trhy a prostřednictvím svých zahraničních kanceláří mu pomůže na tyto trhy i vstoupit.

Proexportní agentura už zkusila v rámci testu zmapovat například šance v různých státech pro společnost Linet, která je předním českým vývozcem nemocničních lůžek. Testovací fáze ukázala, že důležité je správně interpretovat data. Například to, zda velký růst dovozu určitého výrobku do země znamená, že po něm bude poptávka i v budoucnosti, nebo naopak že se už příslušný trh pomalu nasycuje. Při vyhodnocení čísel je potřeba brát v úvahu také to, že způsob vedení statistik se v mnoha zemích liší, takže je náročné čísla sjednotit.

Vedle pomoci jednotlivým vývozcům by mohla nová hlubší analýza trhů být základem i pro celkovou státní strategii zahraničního obchodu. „CzechTrade odvedl na tomto systému velmi dobrou práci. Mohl by být dobrým zdrojem informací i pro budoucí rozhodování státu,“ potvrzuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

CzechTrade zatím obhospodařuje systém prostřednictvím stávajících zaměstnanců. „Například v Brazílii má státní útvar, který pracuje s podobným systémem, na 20 lidí. Tito analytici pak pomáhají vybrat třeba to, ve kterých zemích bude mít Brazílie oficiální zastoupení na veletrzích,“ dodává Ivan Jukl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít