CzechTrade posílí své působení v regionech

23. srpna 2004, 00:00 - JOSEF NĚMEČEK tiskový mluvčí CzechTrade
23. srpna 2004, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export.

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export. Zejména v odlehlejších částech ČR musí firmy čelit řadě bariér a nedostatku rozvojových příležitostí, majících svůj původ ve slabé síti profesionálních podpůrných služeb a drahém přístupu ke službám pro podporu podnikání. Boj s těmito omezeními je úlohou pro veřejný sektor. Jednou z perspektivních a dlouhodobě účinných cest za zvýšením životní úrovně je silný export. CzechTrade pro jeho rozvoj vedle vlastních zdrojů využije i prostředky strukturálních fondů Evropské unie. BLÍŽE FIRMÁM Filozofie regionálních aktivit Czech-Trade vychází z potřeby být blíže exportně připraveným firmám v regionech. „Chceme využít zkušenosti, které jsme získali z pilotního projektu realizovaného ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou v Českých Budějovicích a z výsledků několikaleté spolupráce v rámci naplňování vlastní strategie budování Regionálních informačních míst (RIM),“ říká Jitka Hanzlíčková, pověřená řízením agentury CzechTrade. Proto CzechTrade připravil projekt regionálních manažerů. Vybraný regionální manažer působí v daném regionu a přímo oslovuje firmy s nabídkou služeb CzechTrade, které mohou zvýšit export dané firmy. Je pomocnou rukou konzultantů v centrále, kteří pro firmy sestavují exportní plány či sjednávají obchodních jednání. „Zatímco doposud Czech-Trade v regionech převážně organizoval vzdělávací akce a konzultace s řediteli zahraničních kanceláří, regionální manažeři znamenají přímou dostupnost všech služeb agentury v místě,“ upřesňuje Jitka Hanzlíčková. V úvodní fázi bude spolupráce z Jihočeského kraje rozšířena do kraje Jihomoravského (Brno), Moravskoslezského (Ostrava) a Olomouckého (Přerov). „První čtyři regiony jsme vybrali na základě výsledků předchozí spolupráce,“ vysvětluje Jitka Hanzlíčková. V regionech proběhne výběrové řízení na konkrétního partnera. PŘÍKLAD Z PŘEROVA**

V roce 2003 proběhlo v regionech 137 společných akcí s účastí 1090 firem. Ve srovnání s předcházejícími léty to znamená výrazné posílení regionální spolupráce. Příkladem dosavadní spolupráce v regionech byl například pilotní projekt „Podpora inovací a síťování malého a středního podnikání“. Ten je reakcí na trendy hospodářské politiky v zemích EU, potřebu čelit globalizaci i na fakt, že v ČR přestavují malé a střední podniky přes 99 procent všech podniků, ale pouze 37 procent vývozu. Na projektu spolupracovali CzechTrade a jeho zahraniční kancelář v Rotterdamu, Krajské zastupitelstvo Olomouckého kraje a Hospodářská komora Přerov. Jeho cílem bylo ukázat firmám výhody vytváření inovačních sítí a posunout technologický vývoj malých a středních podniků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít