CzechTrade posílí své působení v regionech

23. srpna 2004, 00:00 - JOSEF NĚMEČEK tiskový mluvčí CzechTrade
23. srpna 2004, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export.

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export. Zejména v odlehlejších částech ČR musí firmy čelit řadě bariér a nedostatku rozvojových příležitostí, majících svůj původ ve slabé síti profesionálních podpůrných služeb a drahém přístupu ke službám pro podporu podnikání. Boj s těmito omezeními je úlohou pro veřejný sektor. Jednou z perspektivních a dlouhodobě účinných cest za zvýšením životní úrovně je silný export. CzechTrade pro jeho rozvoj vedle vlastních zdrojů využije i prostředky strukturálních fondů Evropské unie. BLÍŽE FIRMÁM Filozofie regionálních aktivit Czech-Trade vychází z potřeby být blíže exportně připraveným firmám v regionech. „Chceme využít zkušenosti, které jsme získali z pilotního projektu realizovaného ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou v Českých Budějovicích a z výsledků několikaleté spolupráce v rámci naplňování vlastní strategie budování Regionálních informačních míst (RIM),“ říká Jitka Hanzlíčková, pověřená řízením agentury CzechTrade. Proto CzechTrade připravil projekt regionálních manažerů. Vybraný regionální manažer působí v daném regionu a přímo oslovuje firmy s nabídkou služeb CzechTrade, které mohou zvýšit export dané firmy. Je pomocnou rukou konzultantů v centrále, kteří pro firmy sestavují exportní plány či sjednávají obchodních jednání. „Zatímco doposud Czech-Trade v regionech převážně organizoval vzdělávací akce a konzultace s řediteli zahraničních kanceláří, regionální manažeři znamenají přímou dostupnost všech služeb agentury v místě,“ upřesňuje Jitka Hanzlíčková. V úvodní fázi bude spolupráce z Jihočeského kraje rozšířena do kraje Jihomoravského (Brno), Moravskoslezského (Ostrava) a Olomouckého (Přerov). „První čtyři regiony jsme vybrali na základě výsledků předchozí spolupráce,“ vysvětluje Jitka Hanzlíčková. V regionech proběhne výběrové řízení na konkrétního partnera. PŘÍKLAD Z PŘEROVA**

V roce 2003 proběhlo v regionech 137 společných akcí s účastí 1090 firem. Ve srovnání s předcházejícími léty to znamená výrazné posílení regionální spolupráce. Příkladem dosavadní spolupráce v regionech byl například pilotní projekt „Podpora inovací a síťování malého a středního podnikání“. Ten je reakcí na trendy hospodářské politiky v zemích EU, potřebu čelit globalizaci i na fakt, že v ČR přestavují malé a střední podniky přes 99 procent všech podniků, ale pouze 37 procent vývozu. Na projektu spolupracovali CzechTrade a jeho zahraniční kancelář v Rotterdamu, Krajské zastupitelstvo Olomouckého kraje a Hospodářská komora Přerov. Jeho cílem bylo ukázat firmám výhody vytváření inovačních sítí a posunout technologický vývoj malých a středních podniků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít