CzechTrade posílí své působení v regionech

23. srpna 2004, 00:00 - JOSEF NĚMEČEK tiskový mluvčí CzechTrade
23. srpna 2004, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export.

PODPORA PODNIKÁNÍ Prostřednictvím regionálních manažerů bude CzechTrade blíže firmám v regionech. Manažer mimo jiné seznámí tamní firmy s nabídkou služeb agentury, které mohou zvýšit export. Zejména v odlehlejších částech ČR musí firmy čelit řadě bariér a nedostatku rozvojových příležitostí, majících svůj původ ve slabé síti profesionálních podpůrných služeb a drahém přístupu ke službám pro podporu podnikání. Boj s těmito omezeními je úlohou pro veřejný sektor. Jednou z perspektivních a dlouhodobě účinných cest za zvýšením životní úrovně je silný export. CzechTrade pro jeho rozvoj vedle vlastních zdrojů využije i prostředky strukturálních fondů Evropské unie. BLÍŽE FIRMÁM Filozofie regionálních aktivit Czech-Trade vychází z potřeby být blíže exportně připraveným firmám v regionech. „Chceme využít zkušenosti, které jsme získali z pilotního projektu realizovaného ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou v Českých Budějovicích a z výsledků několikaleté spolupráce v rámci naplňování vlastní strategie budování Regionálních informačních míst (RIM),“ říká Jitka Hanzlíčková, pověřená řízením agentury CzechTrade. Proto CzechTrade připravil projekt regionálních manažerů. Vybraný regionální manažer působí v daném regionu a přímo oslovuje firmy s nabídkou služeb CzechTrade, které mohou zvýšit export dané firmy. Je pomocnou rukou konzultantů v centrále, kteří pro firmy sestavují exportní plány či sjednávají obchodních jednání. „Zatímco doposud Czech-Trade v regionech převážně organizoval vzdělávací akce a konzultace s řediteli zahraničních kanceláří, regionální manažeři znamenají přímou dostupnost všech služeb agentury v místě,“ upřesňuje Jitka Hanzlíčková. V úvodní fázi bude spolupráce z Jihočeského kraje rozšířena do kraje Jihomoravského (Brno), Moravskoslezského (Ostrava) a Olomouckého (Přerov). „První čtyři regiony jsme vybrali na základě výsledků předchozí spolupráce,“ vysvětluje Jitka Hanzlíčková. V regionech proběhne výběrové řízení na konkrétního partnera. PŘÍKLAD Z PŘEROVA**

V roce 2003 proběhlo v regionech 137 společných akcí s účastí 1090 firem. Ve srovnání s předcházejícími léty to znamená výrazné posílení regionální spolupráce. Příkladem dosavadní spolupráce v regionech byl například pilotní projekt „Podpora inovací a síťování malého a středního podnikání“. Ten je reakcí na trendy hospodářské politiky v zemích EU, potřebu čelit globalizaci i na fakt, že v ČR přestavují malé a střední podniky přes 99 procent všech podniků, ale pouze 37 procent vývozu. Na projektu spolupracovali CzechTrade a jeho zahraniční kancelář v Rotterdamu, Krajské zastupitelstvo Olomouckého kraje a Hospodářská komora Přerov. Jeho cílem bylo ukázat firmám výhody vytváření inovačních sítí a posunout technologický vývoj malých a středních podniků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít