Czech Pointy zahajují provoz

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

KOMUNIKACE S ÚŘADYMinulý týden zahájilo provoz první kontaktní místo pro komunikaci se státními úředníky. Do konce roku by pak takzvaných Czech Pointů mělo být více než 200.Radnice Prahy 13 minulý týden za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka slavnostně otevřela první Czech Point.

KOMUNIKACE S ÚŘADY Minulý týden zahájilo provoz první kontaktní místo pro komunikaci se státními úředníky. Do konce roku by pak takzvaných Czech Pointů mělo být více než 200.

Radnice Prahy 13 minulý týden za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka slavnostně otevřela první Czech Point. Byl tak zahájen pilotní provoz projektu, který má umožnit lidem komunikaci se státní správou prostřednictvím jediného kontaktního místa.

Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka bude pilotní provoz probíhat tři měsíce, tedy do června. Během nich budou otevřeny další Czech Pointy v celkem 35 obcích. V průběhu srpna pak má být dosavadní průběh pilotního provozu vyhodnocen. V další fázi, která bude trvat do konce listopadu, pak otevře „své“ Czech Pointy dalších 205 pověřených obcí.

„Pilotní provoz projektu probíhá stále na základě staré legislativy,“ připomíná Zajíček. „Novela zákona o informačních systémech veřejné správy ale v březnu v Poslanecké sněmovně prošla do druhého čtení. Doufáme proto, že bude brzo schválena, projde i Senátem a podepíše ji prezident,“ dodává.

Zajíček uvedl, že náklady na spuštění prvních 35 Czech Pointů odhaduje ministerstvo na 6 až 10 milionů korun. Obce přitom na zřízení kontaktních míst a vybudování potřebné komunikační infrastruktury obdrží státní dotace. Ministr Ivan Langer dodal, že vzhledem ke schválenému zrušení ministerstva informatiky bude agenda kolem Czech Pointů kompletně spadat do kompetencí ministerstva vnitra.

Během pilotní fáze budou Czech Pointy vydávat prozatím pouze ověřené výpisy z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Nejpozději do konce letošního roku by měly přibýt také výpisy z rejstříku trestů.

Zajíček upozorňuje, že rejstřík trestů je na rozdíl od tří výše zmiňovaných rejstříků neveřejný, a proto je potřeba zajistit větší ochranu osobních údajů při vydávání výpisů. Právě tím je podle něj způsobeno zpoždění.

Do budoucna pak projekt počítá s dalším rozšířením působnosti Czech Pointů a vytvořením celkem až 3000 kontaktních míst na obecních a městských úřadech, matričních úřadech a pobočkách České pošty a Hospodářské komory. Mělo by být možné na nich úředně ověřovat dokumenty, převádět „papírové“ dokumenty do ověřené elektronické podoby i uskutečňovat elektronická podání úřadům. *

CO JE CZECH POINT* Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál - jednotné místo pro komunikaci se státní správou.* V první fázi (duben - září 2007) budou Czech Pointy v 35 městech vydávat ověřené výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a živnostenského resjtříku* Během druhé fáze (od podzimu 2007) by mělo vzniknout dalších 205 Czech Pointů v pověřených obcích. Budou již vydávat také výpisy z rejstříku trestů.* V budoucnu má být možné na Czech Pointech úřední ověřování dokumentů, převod papírových dokumentů do elektronické podoby a elektronická podání úřadům.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít