Czech Pointy dostaly od vlády zelenou

05. března 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
05. března 2007, 00:00

KONTAKTNÍ MÍSTA PRO PODNIKATELEOd dubna budou mít lidé možnost získat výpisy z evidencí a rejstříků na jednotném kontaktním místě - Czech Pointu. V budoucnu zde bude možné uskutečňovat také úřední ověřování dokumentů nebo elektronická podání státní správě.

KONTAKTNÍ MÍSTA PRO PODNIKATELE Od dubna budou mít lidé možnost získat výpisy z evidencí a rejstříků na jednotném kontaktním místě - Czech Pointu. V budoucnu zde bude možné uskutečňovat také úřední ověřování dokumentů nebo elektronická podání státní správě.

Jednotná kontaktní místa pro komunikaci se státní správou pod názvem Czech začnou fungovat v pilotním provozu od dubna 2007. Má to umožnit novela zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, kterou 21. února schválila vláda.

Novelu ještě čeká projednávání na březnové schůzi sněmovny. Ministerstvo informatiky ale předpokládá, že vzhledem k zaměření zákona by s jejím přijetím neměly být problémy. „Cílem novely je usnadnit co nejvíce styk a jednání občanů s úřady. Proto jsme přesvědčeni, že najde podporu u většiny poslanců všech politických stran,“ tvrdí Jan Ferenc z oddělení komunikace ministerstva informatiky, které projekt zaštiťuje.

CZECH POINT: VLAJKOVÁ LOĎ IVANA LANGERA

Nápad na realizaci sítě Czech Pointů (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) pochází z dílny „think-tanku“ eStát. Za svůj přijal projekt také současný ministr informatiky Ivan Langer, který jej představil už na loňském veletrhu Invex jako vlajkovou loď plánů na ministerstvu informatiky. Podle Langera mají Czech Pointy pomoci zmenšit přebujelou byrokracii, zlepšit otevřenost a transparentnost veřejné správy a v neposlední řadě pomoci v boji proti korupci. Především však mají občanům zajistit co nejjednodušší komunikaci a jednání s úřady veřejné správy.

Síť Czech Pointů bude v budoucnu tvořit až 4000 kontaktních míst a podatelen na obecních a městských úřadech, magistrátech, krajských úřadech a pobočkách České pošty. Kromě toho budou moci Czech Pointy provozovat také notáři a instituce, které obdrží licenci - například Hospodářská komora (podrobnosti na straně 61).

Občané budou mít možnost v první fázi projektu na jednom místě získat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku a z rejstříku trestů. V dalších fázích pak mají Czech Pointy nabízet úřední ověřování podpisů a dokumentů a jejich převod do elektronické podoby. K dalším plánovaným službám pak patří uskutečňování elektronických podání vůči kterémukoliv úřadu státní správy. Základní ideou je tedy možnost získat maximální množství informací, údajů a služeb na jednom místě, bez nutnosti obíhání několika úřadů.

PILOTNÍ PROVOZ

Ověřování dokumentů, převod do elektronické podoby a elektronická podání úřadům na Czech Pointu jsou však zatím hudbou budoucnosti. Podle Jana Ference totiž projekt vstoupí letos v dubnu pouze do pilotního provozu, během něhož bude možné jednotná kontaktní místa využívat prozatím k získání právně platných výpisů z evidencí a rejstříků. Ceny se přitom budou řídit zákonem o správních poplatcích - za jednu stranu A4 ověřeného výpisu v tištěné podobě občané zaplatí padesát korun. Zahájení ostrého provozu Czech Pointů, zvýšení počtu podatelen a rozšíření nabízených služeb je plánováno až na počátek příštího roku.

Přesto je už nyní možné některé výpisy na řadě kontaktních míst získat. Poslední únorový den oznámila Hospodářská komora, že v devatenácti kancelářích v krajských a dalších větších městech začne občanům vydávat ověřené výpisy z obchodního rejstříku. V brzké době začne vydávat také výpisy z živnostenského rejstříku, katastru nemovitostí i rejstříku trestů. Podle Jana Ference sice vydávání výpisů v kancelářích komory s projektem Czech Point souvisí, není však zatím jeho oficiální součástí.

Rozvinutí projektu do dalších fází s širší nabídkou služeb závisí především na přijetí nové legislativy, a sice zcela nového zákona o eGovernmentu. Návrh zákona je podle Ference už hotový a nyní prochází mezirezortním připomínkovým řízením. „Kromě zákona o eGovernmentu bude muset být přijat také obecný zákon o registrech, který umožní jejich vzájemné propojení a vstup občanů do nich. Samozřejmě bude třeba také vyřešit otázku spolehlivě zabezpečeného autorizovaného přístupu,“ dodává Ferenc. V návaznosti pak čekají změny řadu dalších norem a předpisů, například zákon o archivnictví.

VIRTUÁLNÍ CZECH POINT

Nejambicióznějším, ale zároveň nejvzdálenějším cílem projektu je umožnit využívání služeb eGovernmentu uživatelům informačních technologií prostřednictvím takzvaných osobních, virtuálních Czech Pointů. Po zaregistrování do systému budou občané moci samostatně, z vlastního počítače připojeného k internetu, získávat některá data z centrálních registrů včetně jejich ověření. Virtuální jednotné kontaktní místo bude také sloužit k uskutečňování elektronických podání vůči úřadům státní správy.

Termín spuštění virtuálních Czech Pointů zatím ministerstvo informatiky nechce předjímat. „V každém případě ale platí, že vytvoření virtuálního Czech Pointu z domova závisí na přijetí výše zmíněného zákona o e-Governmentu,“ vysvětluje Ferenc. Stejně tak je podle Ference nutné dokonalé zabezpečení systému. Jednou z variant má být autorizace přístupu k virtuálnímu Czech Pointu pomocí ověřeného elektronického podpisu. Mimo to budou podle něj pro ochranu před zneužitím osobních údajů využívány ještě další, blíže nespecifikované bezpečnostní prvky.

CO UMOŽNÍ CZECH POINT od dubna 2007

  • výpis z katastru nemovitostí
  • výpis z obchodního rejstříku
  • výpis z živnostenského rejstříku
  • výpis z rejstříku trestů
  • další opisy a výpisy od roku 2008
  • úřední ověřování podpisů
  • úřední ověřování dokumentů
  • převod úředních dokumentů do ověřené elektronické podoby blíže neurčeno
  • elektronická podání státní správě
  • samostatné získávání výpisů prostřednictvím virtuálních Czech Pointů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít