Cyklisté jako z jiného světa

22. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Jakub Turek, www.horydoly.cz
22. dubna 2003, 00:00

Chcete pořádnou adrenalinovou bombu? Zkuste sjezd na horském kole.Prudký sráz, sjezdovka, stovka na tachometru, jedna zatáčka za druhou, dlouhé skoky, svah ubíhající jako o závod. Ne, to nejsou pocity sjezdaře na lyžích, ale na horském kole.Jezdci ovšem nevypadají jako normální cyklisté v dresu a lehké přilbě.

Chcete pořádnou adrenalinovou bombu? Zkuste sjezd na horském kole.

Prudký sráz, sjezdovka, stovka na tachometru, jedna zatáčka za druhou, dlouhé skoky, svah ubíhající jako o závod. Ne, to nejsou pocity sjezdaře na lyžích, ale na horském kole.

Jezdci ovšem nevypadají jako normální cyklisté v dresu a lehké přilbě. Hlavu si chrání integrální motocyklistickou přilbou, pod kombinézou nosí chrániče na ramena, kolena, lokty i páteř. Rukavice a kalhoty mají vycpané tlustými vrstvami umělé hmoty. Boty si nazouvají kotníkové. Brýle vypadají jako od Hermanna Mayera. A kolo? To už není jednoduchý bicykl, ale strojovna. Mohutný rám odpružuje vidlice nad předním kolem a tlumiče před zadním. Někdy jsou další tlumiče umístěné ještě pod sedlem a pod řídítky. Brzdy jsou kotoučové a hydraulické, jako na silné motorce. Blatníky a pneumatiky připomínají své motokrosové vzory. „Je jedno, jestli se řítíš na motorce po silnici stopadesátkou, nebo padesátkou v lese na kole,“ varuje pětatřicetiletý muž z Prahy, který zkouší oboje. Odmítá se ovšem představit, protože pracuje pro rakouskou firmu na místě seriózního obchodníka. „Jestli v těchto rychlostech vezmu patník nebo strom, je jedno. Páteř si přerazím stejně.“ Co z toho ti šílenci mají? Zní častá otázka na závodech nebo setkáních downhillerů, jak si sami po anglicku říkají. Odpověď je stejná jako u všech adrenalinových sportů. Při rychlém a prudkém sjezdu se dostanou až na samu mez svých schopností.

Nejen v terénu

Adrenalinový sjezd nemusí být nutně výsadou terénních drapáků. Stačí silnice s dobrým asfaltem a spolehlivé sportovní kolo na galuskách. Na trasách plných zatáček předhánějí cyklisté auta například v Dolomitech nebo v rakouských Alpách. Populární je prudký sjezd od jezera Fedaia, který končí několikakilometrovým přímým úsekem. Tady jezdí i rekreační cyklisté hodně přes sto kilometrů za hodinu, profesionálové se prý dostanou až ke stotřicítce. Pozor ovšem na střet s místními policisty. Na vysokou rychlost doplatil i slavný cyklista Mario Cipollini. Na dálnici u Livorna „pustil“ kolo devadesátkou, když se vracel s kolegou Mariem Scireou z tréninku. Ačkoliv jsou Italové největšími cyklistickými fanoušky na světě, tehdejšímu mistru světa prohřešek neprošel - za nedovolenou jízdu musel zaplatit pokutu 63 eur.

Posilujte a cvičte gymnastiku

Kolo na závodní sjezdy stojí nejméně sto tisíc korun, ale profesionálové „sedlají“ až čtvrtmilionové kousky. Amatéři jezdící pro radost si mohou užít na tzv. freeridových modelech, jejichž ceny začínají na pětadvaceti tisících. Chrániče a přilba je přijdou na dalších deset tisíc korun. V závodech se nejvíce uplatňují přeběhlíci z jiných disciplín, jako je motokros, bikros nebo dokonce skateboarding a snowboarding. V amatérském pojetí není na škodu zvládnout trochu gymnastické průpravy, najet co nejvíce kilometrů na obyčejném kole v terénu a posilovat ruce a záda. A na závěr jedno doporučení. Nejezděte nikdy sami. Kdyby se vám něco stalo, alespoň někdo přivolá sanitku.

Kam za dobrodružstvím

* Špindlerův Mlýn

Krkonošské středisko je zaslíbenou zemí pro cyklisty, kteří se raději spouštějí z kopce, než by šlapali nahoru. Lanovky na Medvědín i na Pláně berou bicykly. Smí se jezdit jen po vyznačených cyklistických trasách nebo po speciální sjezdové trati. Ta vede po modré sjezdovce od nájezdové věže na Pláních dolů do Svatého Petra. Jedná se o bývalou trať mistrovství Evropy, a tak to není nic jednoduchého.

* Jáchymov

Sjezdová trať, na které se jelo mistrovství republiky, vede po červené sjezdovce z Klínovce dolů do Jáchymova. Nahoru se vyvezete autem nebo starou rozhrkanou lanovkou. Trať má pověst nebezpečného sjezdu, kde cyklistu může potkat všechno - stromy, vývraty, kořeny, brod a kluzký asfalt.

* Všenory

Úzká lesní pěšina a několik skoků nad hotelem Zdeňka na závěr charakterizují technickou trať, která sice nemá příliš velké převýšení, ale dobře se na ní piluje technika. Stačí malá chybička a jezdec končí v kotrmelcích na stráni.

* Beroun

Jezdí se z městského vrchu Děd a trasa má klasické české parametry: střídá se na ní lesní cesta, úvoz a louka.

Co je…

DH (downhill) - sjezd na horských kolech

XC (cross country) - okruhové závody na horských kolech

BMX (bicross) - kombinace krátkého sjezdu a skoků na speciální dráze, ve které startuje mnoho závodníků najednou

Dual - závodní disciplína, kde na dvou stejných slalomových tratích vedle sebe bojují vyřazovacím způsobem dva jezdci

4cross - sjezd více závodníků najednou

Freeride - jízda pro radost, kombinující sjezdy a překonávání překážek

Bikepark - speciálně upravený terén, podobně jako snowpark pro snowboardisty

Trail - nezávodní sjezdová trať s mnoha umělými nebo přírodními překážkami

Dirt bike - akrobatické jízdy na speciálních kolech ve městě, které připomínají triky na skateboardu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít