Curling, hra gentlemanů

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
16. února 2004, 00:00

ZDÁNLIVĚ POKLIDNÝ SPORT PRO STARŠÍ PÁNY ZVANÝ CURLING NABÍZÍ NEJEN ZDRAVÝ POHYB, ALE TAKÉ SPOUSTU ADRENALINU V KRVI.

  

Není jen záležitostí profíků, zahrát si můžete i s přáteli na zamrzlém rybníku ZDÁNLIVĚ POKLIDNÝ SPORT PRO STARŠÍ PÁNY ZVANÝ CURLING NABÍZÍ NEJEN ZDRAVÝ POHYB, ALE TAKÉ SPOUSTU ADRENALINU V KRVI. Stranu připravil JAKUB TUREK, www.horydoly.cz Curling se pravidly podobá letní hře koule, kterou hraje na návsích celý francouzský venkov, a gentlemanským chováním původně anglickému squashi, kde své chyby hlásí sami sportovci. Tato hra na ledě totiž pochází ze stejné anglosaské oblasti. Hrávali ji Skotové již někdy v 16. století. V roce 1838 sjednotili pravidla a založili první sportovní klub The Royal Caledonia Curling Club. V minulém století vyvezli curling do Kanady, odkud se rozšířil do celého světa. Skotsko a zvláště Kanada jsou dnes curlingovými velmocemi. Pokud jde spíše o zábavu, hrává se pod širým nebem, například na rybníku. Seriózní sportovci se téměř bez výjimky přestěhovali pod střechu. Obsluha speciálních curlingových hal dokáže vyrobit led hladký jako sklo. O CO JDE? Hra je založená na jednoduchém pravidlu: poslat kameny po ledě tak, aby se zastavily co nejblíže středu kruhu. Jenže soupeř, který má k dispozici stejný počet kamenů, se vám v tom snaží bránit a naopak dostat své kameny tam, kam vy. Hra obsahuje prvky dovednosti (jak správně poslat kámen po ledě, jak měnit jeho rychlost a směr pomocí zametání), strategie (jak vyrazit soupeřovy kameny od středu a dostat tam své) a taktiky (odhadnout příští soupeřův krok). PRAVIDLA

V utkání proti sobě nastupují dvě čtyřčlenná družstva. Kapitánovi, který řídí své lidi, se říká skip. Každý tým má k dispozici osm kruhových hladkých žulových kamenů vážících dvacet kilogramů. Při jejich odhazování (pro laika je přesnější slovo klouzání) se družstva střídají. Snaží se zasáhnout kruh zvaný dům. Kameny se mohou navzájem vyrážet. Proto často rozhoduje až poslední odhoz. Odhazující hráč posílá svůj kámen ve směru, který mu ukazuje skip stojící u cílových kruhů. Dva spoluhráči se pohybují podél jedoucího kamene a pokud dostanou pokyn , začnou před kamenem zametat. S košťátky dokážou bez dotyku jedoucího kamene zrychlit nebo zpomalit jeho jízdu a dokonce i mírně změnit směr pohybu. Během hry se využívají tři hlavní taktické možnosti: vyrážet lépe umístěné kameny soupeře, dobře umísťovat své kameny do domu a před své dobře umístěné kameny stavět kameny, zabraňující soupeři jejich vyražení.

VÝSLEDKY

Po ukončení kola zvaného end se stanoví výsledek. Určí se kámen nejblíže ke středu kruhu. Dále se určí celkový počet kamenů stejného týmu, které jsou blíže ke středu, než je nejbližší kámen soupeře. Počet těchto lepších kamenů určuje počet bodů, které získá družstvo, jež vyhrálo. V následujícím endu, kterých se hraje celkem osm až dvanáct, toto družstvo odhazuje jako první.

DVĚ STOVKY ČECHŮ

V Česku existuje jedna speciální curlingová hala v Praze-Roztylech a oficiální soutěž Českého svazu curlingu hrají v jedenácti klubech 223 registrovaní hráči. Mnohem více lidí si ovšem vyrazí zahrát jen pro zábavu a odpočinek od denních starostí. Od roku 1998 se curling po mnoha desetiletích vrátil na zimní olympiádu a zůstane na programu natrvalo. Češi se na olympijský turnaj zatím neprobojovali.

LEDNÍ METANÁ KONTRA CURLING

Metaná je příbuzným sportem curlingu. Vládne mezi nimi podobný sourozenecký vztah jako vmezinárodní a české házené. Na rozdíl od curlingu se v metané nehraje na pevný kruhový terč, ale na terč pohyblivý. Je jím gumový kroužek o průměru 12 cm a cílové pole není kruhové, ale obdélníkové o rozměru 3×6 metrů. V soutěži družstev je úkolem čtyřčlenného družstva umístit kotouče svého družstva pokud možno co nejblíže gumovému kroužku, jehož výchozí poloha je ve středu cílového pole. Během hry se však může kroužek přemístit herním zásahem ze středu pole do kteréhokoliv jeho místa a je stále (i na změněném místě) středem hry.

INTERNET

Informace: http://www.sweb.cz/metana

Český svaz curlingu: www.curling.cz

Animovaná pravidla: www.curlingbasics.com

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ

* sada žulových kamenů

* boty (jedna klouzavá, druhá neklouzavá)

* dvě speciální košťátka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít