Čunkova odsávačka

27. dubna 2009, 11:22 - Vadim Fojtík
27. dubna 2009, 11:22

xxx

Šéf lidovců Jiří Čunek má vlastní plán, jak zachránit Česko před ekonomickou krizí. Na rozdíl od většiny „akčních“ scénářů, nad kterými již měsíce sedí renomovaní vládní i nevládní ekonomové, ten jeho státní pokladnu nebude stát ani korunu. Naopak, nějaké miliardy do rozpočtu ještě přitečou.
Čunkův plán má několik fází. V té první navrhuje šéf lidovců, aby ČEZ okamžitě snížil ceny elektřiny až o 30 procent. Zlevnění by mělo platit do konce roku a prosadit jej chce za pomoci zákona o cenách. Ve zvláštních případech, za něž lze považovat i ekonomickou krizi, je prý možné zmíněnou legislativu použít, alespoň to tvrdí Čunek. Jen škoda, že další podrobnosti neuvedl. S těmi údajně seznámil pouze nastupujícího premiéra úřednické vlády Jana Fischera. Nápad na první pohled skvělý. V době krize, kdy se firmy snaží stlačit výrobní náklady na minimum a domácnosti ušetřit každou korunu, by se až třicetiprocentní zlevnění elektřiny hodilo. Jenže Čunkův plán je nerealizovatelný. Ceny elektřiny, již několik let deregulované, určuje trh na základě nabídky a poptávky. Jakákoli snaha o opětovné zavedení regulace by jen znamenala porušení závazků, ke kterým se Česko zavázalo vůči Evropské unii. Což Čunek musí moc dobře vědět. V době, kdy ještě seděl ve vládě, Topolánkův kabinet hledal řešení jak alespoň přibrzdit růst cen elektřiny a projednával i možnosti případné regulace. Tuhle variantu nakonec kabinet jako nereálnou zavrhl. Současný Čunkův plán srazit ceny elektřiny až o 30 procent je tak nutné zařadit do kategorie populistických návrhů, v tom až donedávna vynikali spíše politici ČSSD. Jenže, volby nového stranického vedení KDU–ČSL se blíží a šance, že Čunek ve straně svůj post obhájí, se každým dnem citelně snižuje, stejně tak i volební preference jeho strany. A s tím je nutné něco rychle udělat. Je přeci jedno, že navrhujeme blbosti, hlavně že se o nás zase hodně píše v novinách. Za zmínku ale stojí i další návrhy lidoveckého předsedy, kterým někteří spolustraníci říkají Čunkova odsávačka. V další fázi navrhuje zrušit motivační program pro manažery ČEZ, kteří na odměnách v uplynulých letech získali celkem několik set milionů korun. S podobným nápadem přišel i ministr financí Miroslav Kalousek.
Současně chce ale Čunek polostátní firmě zakázat v době krize investovat do akvizic v zahraničí a místo toho požaduje vyplacení 100 procent jejího loňského zisku na dividendách. V průměru rozdělí ČEZ 56 procent zisku. Stát jako vlastník 70 procent akcií by při vyplacení sta procent čistého výdělku kasíroval zhruba 19 miliard korun. Tyto prostředky navrhuje předseda Čunek investovat třeba do dopravní infrastruktury. Vedení polostátního podniku považuje okamžité zlevnění elektřiny a stopstav pro zahraniční investice za nesmyslný, stejně tak i většina politiků. Určitě si ale manažeři energetické firmy museli oddechnout, že za současného rozložení sil na politické scéně nemá Čunkovo slovo takřka žádný vliv.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít