Cukrovkou bude ve stáří trpět každý pátý Čech

07. července 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
07. července 2003, 00:00

zdravíDiabetes má v České republice přes 650 tisíc lidí, tedy víc než 6 % populace. Počet diabetiků i nadále stoupá. I proto je nemoc označována za epidemii 21. století.Ještě nedávno bylo v České republice kolem 3 % diabetiků, dnes je to víc než dvojnásobek. Ročně přibývá dalších více než 20 tisíc nemocných.

zdraví

Diabetes má v České republice přes 650 tisíc lidí, tedy víc než 6 % populace. Počet diabetiků i nadále stoupá. I proto je nemoc označována za epidemii 21. století.

Ještě nedávno bylo v České republice kolem 3 % diabetiků, dnes je to víc než dvojnásobek. Ročně přibývá dalších více než 20 tisíc nemocných. Nárůst cukrovky je celosvětový. Zatímco v rozvojových zemích se vyskytuje minimálně - nemocných jsou 2 % - u některých menšin v USA dosahuje až 10 %. Může za to částečně genetická výbava, ale především vlivy prostředí - omezení fyzické aktivity, přejídání a obezita. Ještě víc alarmující je genetická zátěž populace, která u nás dosahuje 20-25 %. Znamená to, že ve stáří bude mít cukrovku každý 4.-5. obyvatel. Tento nárůst se týká cukrovky 2. typu, která bývala nemocí stáří. Dnes se ale vyskytuje u neaktivních lidí sedících u televizorů a počítačů už od dospívání. V současnosti má cukrovku 2. typu zhruba 90 % diabetiků, nejčastěji lidé nad 50 let. Cukrovka 1. typu je naproti tomu především nemoc mladších lidí, která ihned od počátku vyžaduje léčbu inzulinem.

Léčba cukrovky

Diabetes není vidět a neukázněnost nemocného nevyvolá okamžité následky. Závažné komplikace se objeví až později. Onemocnění cukrovkou je totiž velmi častou příčinou selhání ledvin, riziko infarktu a mozkové mrtvice zvyšuje více než dvojnásobně. Je také hlavní příčinou mužské impotence, v evropských zemích je nejčastější příčinou oslepnutí a bohužel i příčinou více než poloviny všech amputací nohou. Tomu všemu můžeme předejít prevencí vzniku cukrovky a její vhodnou léčbou. Přibližně 50 % pacientů by se mohlo cukrovky vyvarovat pouze správnou životosprávou.

Omezit tuky, vyloučit jednoduché cukry

Hlavní zásadou je snížit denní příjem energie, hlavně prostřednictvím tuků. Je třeba je omezovat a živočišné tuky nahrazovat rostlinnými. Energie přijímaná z tuků by měla tvořit maximálně 30 %, z toho rostlinných tuků by měly být dvě třetiny. Snížení příjmu energie znamená také vyloučit jednoduché cukry (cukr, džem, med, čokoládu, cukrovinky, zmrzlinu) ze stravy a omezit příjem složitých cukrů na určité povolené množství (sem patří například mouka, pečivo, chléb, těstoviny, ovoce, rýže). Nesmíme zapomenout také na cukr obsažený v mléce a mléčných výrobcích. Sladíme pouze umělými sladidly. Bílkoviny a jejich výběr se neliší od běžné stravy. Pozor ale musíme dát na tuky obsažené v bílkovinných potravinách živočišného původu. Je lepší jíst bílkoviny rostlinné (například sóju, sójové maso, luštěniny). Velmi důležitý je i správný pitný režim.

Pravidelná strava a pohyb

Podstatnou součástí stravy diabetika je vláknina. Má příznivý vliv na metabolizmus cukrů i tuků i na vyprazdňování žaludku a střev. Vlákninu obsahují například luštěniny, zelenina, ovoce, celozrnné obilninové výrobky. Preferujte zeleninu, z ovoce jezte méně sladké druhy (například se vyhněte banánům). Důležitou zásadou je pravidelnost v jídle a jeho rozdělení v průběhu dne. Nejčastější je rozdělení do pěti až šesti dávek. Pauza mezi nimi by měla být asi tři hodiny. Důležitou součástí životosprávy je i pohybová aktivita, s přiměřenou fyzickou zátěží (plavání, turistika). Alkohol pijte jen mimořádně a s mírou! Obsahuje značné množství energie, ale i sacharidů. Pokud kouříte, pokuste se přestat.

Když jsou na řadě léky

Dnešní medicína má k dispozici moderní léky pro léčbu cukrovky, nové typy inzulinu a nové technologie - například glukometry, inzulinová pera či pumpy. Stejně důležité jako životospráva nebo léky jsou k léčbě cukrovky potřebné informace. Lékař potřebuje znát jak hodnotu hladiny krevního cukru (glykemie), tak i řadu laboratorních a dalších parametrů onemocnění. Velmi důležité je také zbytečně neopakovat vyšetření, která už pacient absolvoval a naopak provádět ta, která posunou léčbu dál. Pokud lékař váš zdravotní stav dobře zná, bude vás léčit efektivněji. Problémem je, že na léčbě cukrovky se vedle diabetologů podílí i mnoho dalších odborníků. Právě tady dochází k opakování stejných vyšetření. Adekvátní komunikace mezi odborníky není možná bez využití počítačových sítí a internetu. Staré papírové průkazky totiž rychle zaostávají. Ideálním řešením je mít zdravotní knížku přímo na internetu - tedy dostupnou všem lékařům. Přesně pro tento účel byl vyvinut systém IZIP.

IZIP - zdravotní knížka na internetu

IZIP (internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta). Je to projekt zdravotní dokumentace, vedené na internetu. Pacient je informován o svém zdravotním stavu a lékař získává kompletní přehled o všech vyšetřeních, lécích i postupech léčby. Internetová zdravotní knížka může obsahovat kompletní zdravotní přehled, od laboratorních vyšetření až po zprávy ambulantních specialistů. Čtení ve zdravotní knížce umožní lékaři sám pacient, zapisovat informace naopak může jen lékař. Informace jsou profesionálně chráněny (jsou plně v souladu se zákonem č. 101/2000, o ochraně osobních údajů). Přístup ke zdravotní knížce je snadný, její aktuální podobu si můžete kdykoli vytisknout. Vyhnete se zbytečnému opakování odběrů, testů a dalších vyšetření. Budete mít přehled o výsledcích vyšetření a o léčbě. Pro víc informací se podívejte na www.izip.cz nebo volejte na bezplatnou linku 800 11 4947 (800 11 IZIP).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít