Cukrovkou bude ve stáří trpět každý pátý Čech

07. července 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
07. července 2003, 00:00

zdravíDiabetes má v České republice přes 650 tisíc lidí, tedy víc než 6 % populace. Počet diabetiků i nadále stoupá. I proto je nemoc označována za epidemii 21. století.Ještě nedávno bylo v České republice kolem 3 % diabetiků, dnes je to víc než dvojnásobek. Ročně přibývá dalších více než 20 tisíc nemocných.

zdraví

Diabetes má v České republice přes 650 tisíc lidí, tedy víc než 6 % populace. Počet diabetiků i nadále stoupá. I proto je nemoc označována za epidemii 21. století.

Ještě nedávno bylo v České republice kolem 3 % diabetiků, dnes je to víc než dvojnásobek. Ročně přibývá dalších více než 20 tisíc nemocných. Nárůst cukrovky je celosvětový. Zatímco v rozvojových zemích se vyskytuje minimálně - nemocných jsou 2 % - u některých menšin v USA dosahuje až 10 %. Může za to částečně genetická výbava, ale především vlivy prostředí - omezení fyzické aktivity, přejídání a obezita. Ještě víc alarmující je genetická zátěž populace, která u nás dosahuje 20-25 %. Znamená to, že ve stáří bude mít cukrovku každý 4.-5. obyvatel. Tento nárůst se týká cukrovky 2. typu, která bývala nemocí stáří. Dnes se ale vyskytuje u neaktivních lidí sedících u televizorů a počítačů už od dospívání. V současnosti má cukrovku 2. typu zhruba 90 % diabetiků, nejčastěji lidé nad 50 let. Cukrovka 1. typu je naproti tomu především nemoc mladších lidí, která ihned od počátku vyžaduje léčbu inzulinem.

Léčba cukrovky

Diabetes není vidět a neukázněnost nemocného nevyvolá okamžité následky. Závažné komplikace se objeví až později. Onemocnění cukrovkou je totiž velmi častou příčinou selhání ledvin, riziko infarktu a mozkové mrtvice zvyšuje více než dvojnásobně. Je také hlavní příčinou mužské impotence, v evropských zemích je nejčastější příčinou oslepnutí a bohužel i příčinou více než poloviny všech amputací nohou. Tomu všemu můžeme předejít prevencí vzniku cukrovky a její vhodnou léčbou. Přibližně 50 % pacientů by se mohlo cukrovky vyvarovat pouze správnou životosprávou.

Omezit tuky, vyloučit jednoduché cukry

Hlavní zásadou je snížit denní příjem energie, hlavně prostřednictvím tuků. Je třeba je omezovat a živočišné tuky nahrazovat rostlinnými. Energie přijímaná z tuků by měla tvořit maximálně 30 %, z toho rostlinných tuků by měly být dvě třetiny. Snížení příjmu energie znamená také vyloučit jednoduché cukry (cukr, džem, med, čokoládu, cukrovinky, zmrzlinu) ze stravy a omezit příjem složitých cukrů na určité povolené množství (sem patří například mouka, pečivo, chléb, těstoviny, ovoce, rýže). Nesmíme zapomenout také na cukr obsažený v mléce a mléčných výrobcích. Sladíme pouze umělými sladidly. Bílkoviny a jejich výběr se neliší od běžné stravy. Pozor ale musíme dát na tuky obsažené v bílkovinných potravinách živočišného původu. Je lepší jíst bílkoviny rostlinné (například sóju, sójové maso, luštěniny). Velmi důležitý je i správný pitný režim.

Pravidelná strava a pohyb

Podstatnou součástí stravy diabetika je vláknina. Má příznivý vliv na metabolizmus cukrů i tuků i na vyprazdňování žaludku a střev. Vlákninu obsahují například luštěniny, zelenina, ovoce, celozrnné obilninové výrobky. Preferujte zeleninu, z ovoce jezte méně sladké druhy (například se vyhněte banánům). Důležitou zásadou je pravidelnost v jídle a jeho rozdělení v průběhu dne. Nejčastější je rozdělení do pěti až šesti dávek. Pauza mezi nimi by měla být asi tři hodiny. Důležitou součástí životosprávy je i pohybová aktivita, s přiměřenou fyzickou zátěží (plavání, turistika). Alkohol pijte jen mimořádně a s mírou! Obsahuje značné množství energie, ale i sacharidů. Pokud kouříte, pokuste se přestat.

Když jsou na řadě léky

Dnešní medicína má k dispozici moderní léky pro léčbu cukrovky, nové typy inzulinu a nové technologie - například glukometry, inzulinová pera či pumpy. Stejně důležité jako životospráva nebo léky jsou k léčbě cukrovky potřebné informace. Lékař potřebuje znát jak hodnotu hladiny krevního cukru (glykemie), tak i řadu laboratorních a dalších parametrů onemocnění. Velmi důležité je také zbytečně neopakovat vyšetření, která už pacient absolvoval a naopak provádět ta, která posunou léčbu dál. Pokud lékař váš zdravotní stav dobře zná, bude vás léčit efektivněji. Problémem je, že na léčbě cukrovky se vedle diabetologů podílí i mnoho dalších odborníků. Právě tady dochází k opakování stejných vyšetření. Adekvátní komunikace mezi odborníky není možná bez využití počítačových sítí a internetu. Staré papírové průkazky totiž rychle zaostávají. Ideálním řešením je mít zdravotní knížku přímo na internetu - tedy dostupnou všem lékařům. Přesně pro tento účel byl vyvinut systém IZIP.

IZIP - zdravotní knížka na internetu

IZIP (internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta). Je to projekt zdravotní dokumentace, vedené na internetu. Pacient je informován o svém zdravotním stavu a lékař získává kompletní přehled o všech vyšetřeních, lécích i postupech léčby. Internetová zdravotní knížka může obsahovat kompletní zdravotní přehled, od laboratorních vyšetření až po zprávy ambulantních specialistů. Čtení ve zdravotní knížce umožní lékaři sám pacient, zapisovat informace naopak může jen lékař. Informace jsou profesionálně chráněny (jsou plně v souladu se zákonem č. 101/2000, o ochraně osobních údajů). Přístup ke zdravotní knížce je snadný, její aktuální podobu si můžete kdykoli vytisknout. Vyhnete se zbytečnému opakování odběrů, testů a dalších vyšetření. Budete mít přehled o výsledcích vyšetření a o léčbě. Pro víc informací se podívejte na www.izip.cz nebo volejte na bezplatnou linku 800 11 4947 (800 11 IZIP).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít