Čtyřsetletá tradice na březích Rhôny

17. června 2008, 14:38 - Karel Růžička
17. června 2008, 14:38

Domaine Chapoton - Côtes du Rhône Villages Rochegude 2007

Ve středu vinařské oblasti Côtes du Rhône Villages leží na levém břehu řeky Rhôny malebná vesnice Rochegude. Její bohatá vinařská historie se začala psát již v době vlády Ludvíka XIV.

Producent
Sídlí v ní také velmi úspěšné vinařství Domaine Chapoton (www.domaine-chapoton.com), jehož současnými majiteli jsou manželé Annika a Serge Remusanovi. Hospodaří na 60 hektarech vinic osázených převážně odrůdami Grenache, Syrah a Carignan. Vinice leží v blízkém okolí vesnice převážně na jihovýchodních svazích a vyznačují se značně kamenitými půdami, které však mají schopnost zadržovat vláhu a akumulovat sluneční energii. To se velmi příznivě odráží ve kvalitě pěstovaných hroznů. Ošetřování vinic s minimálním použitím chemických přípravků, organické hnojení, stejně jako ruční sběr hroznů s probírkou jsou typickými znaky tohoto i mnoha obdobných francouzských vinařství, jejichž produkce je kvalitativně velmi vzdálená běžným produktům vinařské velkovýroby, a to i při prakticky srovnatelné cenové úrovni.
Ve vinařství Domaine Chapoton je zpracování hroznů a vytváření finálních produktů věnována velká pozornost. Vedle klasického kvašení v nerezových a betonových tancích se využívá také metoda karbonické macerace, při níž kvasný proces probíhá přímo v jednotlivých bobulích, a která je spíše typická pro oblast Beaujolais. Konečné produkty jsou po skončení kvasného procesu pečlivě scelovány z jednotlivých odrůdových vín pod dohledem renomovaného enologa Yanna Rohela a plní se bez filtrace do lahví. Vinařství poskytuje poměrně pestrý výběr vín od základního veselého růžového vína Côtes du Rhône Rosé z odrůd Cinsault a Grenache, přes robustní a velmi ovocité bílé cuvée Geodaisia vystavěné na bázi odrůd Roussanne, Marsanne a Viognier, až po velmi kvalitní červené Côtes du Rhône a Côtes du Rhône Village Rochegude, které jsou vynikající kompozicí odrůd Grenache, Syrah a Mourvedre. Rozhodně lze vinařství Domaine Chapoton označit za jedinečné, a to nejen z hlediska historie, ale i s ohledem na současnou integrovanou produkci plně odpovídající zdejšímu terroiru. Vytváří nádherná, plná komplexní vína s vysokou známkou kvality a umu.

Náš tip
Po nelehkém rozhodování jsme do našeho hodnocení vybrali červené víno Domaine Chapoton - Côtes du Rhône Villages Rochegude 2007. Naše sympatie si získalo zejména výraznou a elegantní ovocitou a svěží chutí s jemnými tóny ostružin a borůvek, doprovázenou korespondujícími vůněmi lesního bobulového ovoce a lékořice. Víno má vysokou pitelnost a přítomné třísloviny působí sametově, nasládle a prodlužují tak příjemnou a harmonickou dochuť.

Tabulka:
Hodnocení Vzhled vína (max. 15) – 11 bodů
Vůně vína (max. 30) – 27 bodů
Chuť vína (max. 44) – 42 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 9 bodů Celkem (max. 100) - 89 bodů
Box
Stupnice časopisu The Wine Spectator:
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno 89-80 bodů velmi dobré víno 79-70 bodů průměrné víno 69-60 bodů podprůměrné víno

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít