Article, show

Čtyři a půl tisíce hodin práce za 24 hodin

14. října 2002, 00:00 - (jak)
14. října 2002, 00:00

Smluvní vztah s firmou, která pro Centra vyrobila internetové stránky, má vskutku "půvab". Firma Solution si internetovou adresu Zdravotnických center zaregistrovala 24. srpna 2000, tedy čtyři dny před vyhlášením výběrového řízení. Poté, co začala adresa fungovat, umístil na ni její tvůrce reklamní banner.

To, kdo za reklamu platil a kdo bral peníze, se ve smlouvě ani nikde jinde vůbec neřešilo. Programátoři firmy Solution pracovali nesmírně rychle - dokázali takřka nemožné - po pouhém jediném dni od oficiálního oznámení výsledků výběrového řízení už odevzdávali spolu s grafiky firmy práci v celkovém počtu 4575 (!!!) hodin a Centrum převzalo a schválilo internetové stránky v rozsahu 1985 (!!!) stran. Navíc to bylo pouhé dva dny po termínu předání nabídek do soutěže. Takovýto výkon by znamenal, že firma Solution zaměstnala výrobou stránek na 24 hodin celkem 190 lidí nebo přes 500 lidí, kdyby je nechala pracovat jen zákonných 8,5 hodiny. Za tři faktury vystavené a splatné v den podpisu smlouvy vyplatilo Centrum celkem 4 282 950 korun. Přitom podle smlouvy byla sjednána celková cena za práci 3 600 000, která tak byla již v první den překročena o téměř sedm set tisíc korun. Za Centrum podepisoval převzetí zakázky jeho bývalý náměstek Tomáš Tesař. Ten si na dobu před dvěma lety už nevzpomíná. „Byl jsem náměstkem jen asi dva měsíce. Pak jsem se rozhodl odejít. Jako náměstek jsem ale žádné smlouvy nepodepisoval, ani nenesu žádnou právní odpovědnost za hospodaření a smlouvy, které Centra uzavřela,“ říká Tomáš Tesař, který sice přiznává, že se znal s Karlem Srbou, ale ten ho prý z ministerstva zdravotnictví na tzv. „zamini“ nepřivedl. „Myslím, že se z komára dělá pořádný velbloud,“ uzavírá Tesař, který se o své minulosti nechce s novináři bavit. Firma Solution měla do dvou dnů od podepsání smlouvy se Zdravotnickým centrem na účtě přes čtyři miliony korun za vytvoření internetových stránek. Další státní peníze přitékaly firmě do loňského podzimu, kdy byl k 30. září ukončen jeden z mnoha vypečených smluvních vztahů Centra. Zdravotnická centra si na tuto kauzu objednala znalecký posudek. Podle výpočtů soudních znalců Michala Kočana a Jiřího Potočného vychází, že Centra měla za stránky zaplatit zhruba 7 milionů korun, tedy 86 % skutečně vydané sumy. Paradoxní je, že u jiné smlouvy s jiným dodavatelem došli k naprosto stejnému číslu výpočty jim ukázaly, že zakázka měla správně stát rovněž 86 % skutečně vyplacené sumy. Generální sekretář Ministerstva zahraničních věcí Vladimír Zavázal si na tyto znalecké posudky stěžuje. „Soudní posudky jsou všeobecně vnímány jako něco, co by mělo být pravdivé, ale často tomu tak není. Posudky třeba na jednu a tu samou věc se diametrálně liší. Mimochodem, ptal jsem se jednoho kolegy, za kolik by stránky Center udělal. Řekl mi, že za 150 000 korun,“ zlobí se Zavázal.

Firma Solution pracovala zázračně rychle. Pouhý den poté, co vyhrála soutěž, vyfakturovala práci za 4575 hodin v rozsahu 1985 internetových stran.

O „kvalitě“ stránek svědčí i to, že v rubrice aktuálně jsou informace o BSE z loňska.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít