Čtvrtina zaměstnanců by upřednostnila na manažerských pozicích ženy

15. prosince 2011, 16:01 - Dalibor Dostál
15. prosince 2011, 16:01

Šéf, rovná se muž. Tato rovnice platí ve třech čtvrtinách firem. A to i přes to, že se již léta mluví o vyrovnanějším zastoupení obou pohlaví ve vedení firem.  

Foto: Profimedia.cz

 Vyplývá to z průzkumu Randstad Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad, který mapuje mínění zaměstnanců ve 29 zemích světa včetně České republiky. Ten také ukázal, že téměř čtvrtina českých zaměstnanců by jako svou nadřízenou preferovala ženu. Lidé podle něj zároveň nejraději spolupracují s kolegy opačného pohlaví a práci na částečný úvazek nevnímáme jako velkou překážku v budování kariéry.

 V České republice muži představují 67 procent všech přímých nadřízených. Téměř pětina respondentů průzkumu Randstad Workmonitor zastává názor, že by se výsledky jejich firmy zlepšily, pokud by funkce ve vyšším vedení zastávalo více žen. Skoro čtvrtina pak udává, že by jako svého nadřízeného ženu upřednostňovala. Zajímavé je, že tento názor zastávají více muži.

„Žen na manažerských pozicích postupně přibývá. Zejména v oblastech jako jsou služby, obchod nebo bankovnictví. Naopak v technologicky zaměřených oborech, například u velkých strojírenských firem, se tento trend téměř neprojevuje,“ říká Erik Švarcbach, branch manager pobočky Randstad Praha a dodává: „Jsou i odvětví, kde ženy - manažerky výrazně převládají, typicky například v personalistice.“

Mezi země, ve kterých je poměr mužů a žen na manažerských postech více vyrovnaný než u nás, patří například Maďarsko, Británie nebo USA. Naopak třeba v Japonsku nebo Turecku pracuje ve vedoucích funkcích jen velmi málo žen.

Na 35 procent pracovníků se domnívá, že se jejich organizaci daří nejlépe, když je poměr žen a mužů v pracovních týmech vyrovnaný. Mezi muži se tento názor prosazuje více. Také o něco častěji preferují spolupracovat s ženskými kolegyněmi; dámy zase dávají přednost spolupracovníkům – mužům. V celkovém měřítku ale obě pohlaví uváděla, že raději spolupracují s muži.  

 Podle průzkumu Randstad Workmonitor se 67 procent českých zaměstnanců domnívá, že práce na částečný úvazek nemá negativní dopad na budování kariéry. 41 procent je přesvědčeno, že je možné pracovat na částečný úvazek i ve vedoucí pozici.

 To potvrzuje i Lenka Nováčková, HR a Marketingová ředitelka společnosti Randstad: „Pracovat v manažerské pozici na zkrácený úvazek je v dnešní době možné, i když to na danou osobu samozřejmě klade vyšší nároky. Pro skloubení práce a rodiny je pro mě více než samotné zkrácení úvazku důležitá flexibilita, například možnost v případě potřeby pracovat z domova, odejít dříve z práce s tím, že ji dokončím večer nebo o víkendu. Nutnou podmínkou je možnost využít vzdáleného připojení do firemního systému, nezbytností je i nápomocné zázemí a pravidelná nebo ad hoc výpomoc např. s vyzvedáváním dětí ze školy nebo kroužků.“

Ve světě zaměstnanci práci na částečný úvazek jako překážku pro svou profesní dráhu vnímají výrazněji. Týká se to obzvláště Řecka, Belgie, Lucemburska, Dánska, Švédska a Itálie. I toto může být jedním z důvodů, proč je počet lidí pracujících na částečný úvazek, méně než 32 hodin týdně, nízký: na celém světě se jedná jen o 15 procent zaměstnanců. V České republice, Slovensku, Maďarsku, Belgii a Švédsku využívá částečný úvazek dokonce méně než jeden z deseti pracovníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít