Čtvrtá dodávka na plyn

10. září 2007, 00:00 - ERICH HANDL
10. září 2007, 00:00

TEST - VW CADDY LIFE CNG S překvapením pro řemeslníky přišel se začátkem podzimu Volkswagen. Začal v Česku prodávat dodávku Caddy s pohonem na zemní plyn. Dvoumístný vůz se skříní vyjde na 300 tisíc korun, pětimístný kombík na více než půl milionu.

TEST - VW CADDY LIFE CNG S překvapením pro řemeslníky přišel se začátkem podzimu Volkswagen. Začal v Česku prodávat dodávku Caddy s pohonem na zemní plyn. Dvoumístný vůz se skříní vyjde na 300 tisíc korun, pětimístný kombík na více než půl milionu.

Koncern Volkswagen se zatím soustředil spíše na propagaci benzinových technologií TSI, vozy s alternativním pohonem prozatím v tuzemsku nenabízel. V oblasti stlačeného zemního plynu (CNG) tak dosud byly k dostání jen dodávky od Fiatu, Citroenu a Opelu. Nyní tedy přichází s tímto ekologickým palivem čtvrtá značka. Co nabízí?

Základem vozu nazvaného EcoFuel je dvoulitrový benzinový čtyřválec o výkonu 80 kilowattů, který čerpá ze zásobníku v zadní části vozu zemní plyn. Ten je podobně levný jako konkurenční LPG, litr vyjde asi na dvacet korun, což je se započtením spotřeby asi poloviční cena oproti klasickým palivům. A proti benzinu i propan-butanu má CNG ještě jednu výhodu - není výbušný. Dokáže ale pohánět auto dostatečným výkonem?

Profit otestoval model ve verzi Life, což je pětimístný kombík s postranními posuvnými dveřmi. Při první prohlídce auta nás zaujala skutečnost, že plynová nádrž není na korbě vůbec vidět. Například Citroen Berlingo má ve skříni jakousi velikou bednu, která ukrývá zásobník. U Caddyho jsou čtyři zásobníky na 26 kilogramů plynu schovány pod podlahou místo tradiční nádrže, nezmenšují tedy nákladový prostor.

Startování i jízda s plynem ve válcích byly v testu bezproblémové, prakticky nerozeznatelné od běžné jízdy na benzin. Jenom při akceleraci se musí hodně šlapat na pedál, CNG je přeci jen o něco línější. Z nuly na sto kilometrech je auto až za více než 13 sekund. V otáčkách je pak už stroj výkonný a dokáže dodávku pohánět až rychlostí 169 kilometrů v hodině.

Na jedno tankování CNG lze ujet solidních 400 kilometrů. Když plyn dojde, pohon se automaticky přepne na benzin. Odkud ale teče, když místo nádrže jsou plynové tanky? Pomocná nádrž je instalována v místě prolisu pro rezervní kolo v zadní části zavazadelníku, a má objem 13 litrů. Je to tedy malý zásobník koncipovaný jako nouzové řešení pro případ, že dojde plyn. Na jeho obsah lze dojet asi 150 kilometrů.

Plynový Caddy poskytuje dostatek místa na korbě a příjemnou jízdu za poloviční cenu. Na jedno tankování do obou nádrží ujede asi 550 kilometrů. Přitom produkuje o mnoho méně zplodin než klasické motory.

Dodávka je praktická, má bohatou výbavu už ve standardu, umožňuje odpočet daně a je využitelná i jako rodinné auto. Ale má dvě nevýhody. Čerpadel CNG je v České republice jen asi dvacítka, z toho v hlavním městě jen dvě. Druhým minusem je nepříliš kulantní cena nového Volkswagenu, ve verzi kombi je o sto tisíc korun dražší než někteří konkurenti.

JAK SE HODÍ K PODNIKÁNÍ

Plynový Caddy je ve dvoumístné verzi se skříní už homologován ve verzi N1. V případě kombíku je třeba pro odpočet daně přikoupit za 19 tisíc korun montážní přepážku. Dodávka je určena primárně pro řemeslníky a rozvážku zboží, ale je využitelná také jako taxi nebo rodinné auto.

 TECHNICKÉ ÚDAJE model VW Caddy Life CNG typ vozu pětidveřová dodávka motor benzinový, plynový objem válců 2 litry max. výkon 80 kilowattů max. rychlost 169 km/hod zrychlení 0-100 13,1 sekundy spotřeba cca 7,5 kg plynu/100 km kufr (základ) 750 litrů cena 545 767 Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít