ČSÚ: Říjnová obchodní bilance ČR vykázala rekordně vysoký přebytek 25,5 miliardy korun

07. prosince 2011, 14:07 - MediaFax
07. prosince 2011, 14:07

V říjnu se v ČR meziročně zvýšil vývoz o 9,6 procenta a dovoz o 4,9 procenta, obchodní bilance vykázala rekordně vysoký přebytek 25,5 miliardy korun, ve středu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Tržní konsenzus agentury Reuters přitom počítal s kladným saldem 17,5 miliardy korun.

Foto: Profimedia.cz

Meziročně se v běžných cenách zvýšil vývoz o 9,6 procenta (22,5 mld. Kč) a dovoz o 4,9 procenta (10,7 mld. Kč). Obrat zahraničního obchodu v porovnání s říjnem 2010 vzrostl o 33,2 miliardy korun na 488,4 mld. Kč, což je druhá nejvyšší hodnota obratu v letošním roce (po 495,5 mld. Kč v březnu).

Už v září vykázal zahraniční obchod vysoký přebytek 21,6 miliardy korun. V říjnu však dokázal tento výsledek ještě překonat,“ připomněl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. „Data z Německa ukázala za říjen silný růst průmyslových objednávek, což naznačuje lepší podmínky pro český vývoz. Na druhou stranu průmysl si za říjen připsal jen velmi mírný růst, zřejmě tedy došlo jen k poklesu zásob v očekávání, že se situace v eurozóně i Německu bude zhoršovat. Mírné zrychlení na straně dovozu je vítané, přesto nevěříme, že se sestupný trend růstu nějak podstatně změní,“ míní analytik. I s podporou překvapivě dobrých výsledků v posledních dvou měsících podle něj vykáže letos obchodní bilance větší přebytek než loni. „Po přičtení listopadového a prosincového výsledku by měl činit kolem 170 miliard korun,“ odhaduje Patria Finance.

Z pohledu zahraničního obchodu je alarmující, jak prudce klesá tempo růstu vývozu i dovozu. Dovoz rostl ještě v srpnu o 11 procent, nyní už roste jen o 4,9 procenta. Export rostl v srpnu o 12,3 procenta a nyní roste jen o 9,6 procenta. Před rokem přitom export rostl ještě o 18,6 procenta. Svět už prostě narazil. Globální poptávka už neroste tak rychle a v samotné Evropě nejspíš už padá,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora s tím, že za ohromný přebytek zahraničního obchodu vděčíme tomu, že ceny surovin už mírně klesají.

Růst vývozu není překvapivý. Opět se hlavně vyváží auta. Od začátku roku vzrostl vývoz o 14 procent a dovoz o 12,3 procenta. Kumulovaný přebytek bilance tak činí 159,8 miliardy korun. To je o 48,5 miliardy korun více než před rokem, což by teoreticky měla být pro korunu velmi dobrá zpráva. Nicméně nezapomínejme, že v poslední krizi jsme také měli ohromný přebytek. Přebytek nesignalizuje nic jiného, než že krize tu už je a vláda i centrální banka ji opět zaspaly a na jaře budou z vývoje ekonomiky zaskočeny jak silničáři z prvního sněhu,“ dodal Pikora.

Podle Pikory v budoucnu dovoz do České republiky poklesne. „Dovážet budeme méně a navíc ceny budou ještě nižší. Exporty ovšem také poklesnou. Pokles ale nebude tak razantní jako u cen komodit. Zpomalí tedy jak dovozy, tak vývozy. Zkušenost z roku 2009 ukazuje, že přebytek zahraničního obchodu i přesto dál poroste. Celkový přebytek obchodu za rok 2011 by se měl podle nás pohybovat kolem 178 miliard korun. To je ohromný přebytek. V roce 2012 by však měl být ještě větší a překročit neuvěřitelných 230 miliard korun. Zjednodušeně řečeno – krizové roky nesou české ekonomice vysoké přebytky zahraničního obchodu,“ uzavřel Pikora.

Bilance zahraničního obchodu skončila nejvyšším přebytkem v historii České republiky ve výši 25,5 miliardy korun, kdy meziroční přírůstek kladného salda činil 11,8 miliardy korun. K jeho navýšení přispěl hlavně přírůstek aktiva u strojů a dopravních prostředků (o 14,5 mld. Kč) a průmyslového spotřebního zboží (o 0,9 mld. Kč) a zlepšení bilance obchodu s polotovary a materiály o 1,1 mld. Kč přechodem z pasiva do aktiva. Záporně ovlivnilo celkovou bilanci prohloubení schodku u bilance obchodu s chemickými výrobky (o 3,4 mld. Kč), minerálními palivy (o 1,0 mld. Kč) a potravinami a živými zvířaty (o 0,1 mld. Kč). Přebytek obchodu klesl u surovin, a to o 0,1 mld. Kč a bilance obchodu s nápoji a tabákem zůstala téměř vyrovnaná, stejně jako v říjnu 2010.

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 9,8 procenta (12,7 mld. Kč). Nejvyšší přírůstky vývozu byly zaznamenány u silničních vozidel (o 6,0 mld. Kč), výpočetní techniky (o 3,1 mld. Kč) a strojů a zařízení všeobecně užívaných průmyslu (o 2,3 mld. Kč). Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 1,9 procenta (1,8 mld. Kč). Snížil se zejména dovoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 8,1 mld. Kč). Naopak vzrostl dovoz strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu o 2,6 miliardy korun a silničních vozidel o 2,4 miliardy korun. Dovoz minerálních paliv meziročně stoupl o 4,4 procenta (0,8 mld. Kč), hlavně vlivem vyššího dovozu zemního plynu (o 25,3 % hodnotově a o 10,4 % naturálně). Dovoz ropy meziročně klesl (o 38,4 % hodnotově a o 57,8 % naturálně).

Se státy EU se přebytek obchodní bilance meziročně snížil o 1,6 miliardy na 56,9 miliardy korun a se státy mimo EU skončila bilance deficitem ve výši 31,4 miliardy korun, který byl v porovnání s říjnem 2010 o 13,4 miliardy korun menší. Aktivum vzrostlo v obchodě s Francií (o 2,3 mld. Kč) a Slovenskem (o 0,4 mld. Kč). Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Ruskem o 8,8 mld. Kč, Ukrajinou (o 1,4 mld. Kč) a Spojenými státy (o 1,0 mld. Kč). Klesl deficit obchodu s Čínou (o 2,8 mld. Kč) a Japonskem (o 1,1 mld. Kč). Ke zhoršení salda došlo naopak v obchodě s Norskem (o 1,7 mld. Kč) a Polskem (o 1,0 mld. Kč) přechodem z aktiva do pasiva. Prohloubil se schodek obchodu s Ázerbájdžánem (o 1,3 mld. Kč) a Koreou (o 1,1 mld. Kč) a pokles přebytku zaznamenal obchod s Nizozemskem (o 1,4 mld. Kč), Rumunskem (o 1,0 mld. Kč) a Německem (o 0,7 mld. Kč).

V lednu až říjnu vzrostl vývoz o 14,0 procenta a dovoz o 12,3 procenta. Obchodní bilance skončila aktivem 159,8 miliardy korun, které bylo meziročně o 48,5 miliardy korun vyšší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít