ČSÚ: Průmyslová výroba v lednu vzrostla o 16,9 procenta

11. března 2011, 10:59 - ČTK
11. března 2011, 10:59

Průmyslová výroba v lednu meziročně vzrostla o 16,9 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 12 procent. Kladně se na tom podepsala hlavně výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Foto: Martin Siebert

V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 3,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 19,2 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů český průmysl proti loňskému lednu vzrostl o 14,1 procenta. Letošní leden měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den více.

Automobilová výroba, která nejvíce přispěla k meziročnímu růstu průmyslu, se zvýšila o 34,3 procenta. Statistici zaznamenali i růst výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, a to o 26,4 procenta, a výroby elektrických zařízení o 33,1 procenta. Naopak pokles byl ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 5,9 procenta), v dřevozpracovatelském průmyslu (o 2,7 procenta) a výrobě usní a souvisejících výrobků (o 4,9 procenta).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v lednu meziročně vyšší o 18,1 procenta a z přímého vývozu podniků o 20,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o 16,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Nových zakázek ze zahraničí přibylo 25,5 procenta, zatímco tuzemských nových zakázek bylo více jen o 9,2 procenta. K meziročnímu růstu zakázek podle ČSÚ přispěla hlavně kovovýroba a slévárenství, výroba strojů a zařízení a elektrovýroba. Naopak nových zakázek ubylo ve výrobě ostatních dopravních prostředků.

Letošní rok ukáže, zda se český průmysl skutečně dostal z krize. V současné době již vidíme podniky, které se vezou na vlně hospodářského oživení, jiné ale dále zápasí o přežití. Nejen ekonomický růst u našich sousedů v Německu se stará o rostoucí poptávku. Tlak na marže však stále přetrvává, stejně jako těžko předvídatelný vývoj cen surovin. Přestože se na straně bank obnovuje důvěra, pro velkou část českých podniků zůstává úvěr nadále nedostupný. S postupujícím oživením si také podniky stále více uvědomují nedostatek kvalifikované pracovní síly, zejména v technických oborech,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací společnosti PwC ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít