ČSÚ: Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla

07. října 2011, 12:58 - MediaFax, Miloslav Hamřík
07. října 2011, 12:58

Průmyslová produkce v ČR v srpnu meziročně vzrostla o 5,9 procenta,  informoval o tom Český statistický úřad. Výsledek je o něco horší, než tržní konsenzus agentury Bloomberg (+7,7 %), v červenci si průmysl polepšil o 4,4 procenta.

Foto: Profimedia.cz

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová výroba o 3,5 procenta. Letošní srpen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Po očištění od sezonních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,6 procenta.

Kdybychom data očistili o vliv počtu pracovních dnů, průmyslová produkce by rostla meziročně pouze o 3,5 %. Ve srovnání s posledním srpnem měl tento srpen o jeden pracovní den víc. Trhy ale očekávaly 7,7% růst průmyslové produkce. Výsledek je tak pro trhy studenou sprchou,“ okomentovala výsledky analytička Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance a dodala: “I když oproti minulému měsíci došlo ke zvýšení tempa růstu průmyslové produkce, nic to nemění na tom, že vyhlídky pro průmysl jsou stále velice chatrné. To dokládá i hodnota nových zakázek, která meziročně klesla o 3,4 %. Pokud bychom se podívali na geografickou strukturu, odkud zakázky pro český průmysl plynou, zjistíme, že nové průmyslové objednávky ze zahraničí vzrostly o 3,4 %, zatímco české objednávky klesly o 14,4 %! Alarmující je právě fakt, že došlo k razantnímu zpomalení v růstu objednávek ze zahraničí.“

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,2 procentního bodu, růst o 7,2 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,0 p.b., růst o 12,7 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,6 p.b., růst o 6,5 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,3 p.b., pokles o 8,3 %), výroba potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 2,5 %) a výroba farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 9,0 %).

Výsledky českého průmyslu za letošní rok jsou dobré. Kdo si stěžuje nyní, měl by si uvědomit, že teprve přichází hubená léta. Česká ekonomika je z 80 % závislá na Německu. Pokud bude tamní hospodářství stagnovat, ani my na tom nemůžeme být lépe. A německá ekonomika je výrazně navázána na poptávku z Číny a i ta zpomaluje,“ říká Petr Smutný,

partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, PwC Česká republika.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o šest procent. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16 procent. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,1 procenta. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 3,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 3,3 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky o 14,1 procenta klesly.

Srpnové výsledky průmyslu zapadají do celkové mozaiky vývoje ekonomiky. Ta již několik měsíců vykazuje známky ochlazování, ale výrobní sektor, těžící zejména ze zahraniční poptávky, si udržuje solidní tempo. Příznivý zůstává vývoj v klíčovém automobilovém průmyslu, kterému se daří nejen v Evropě, ale zejména na rozvíjejících se trzích Číny, Indie a Ruska. Negativním signálem do budoucna je propad nových zakázek,“ komentuje výsledky ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu meziročně zvýšil o tři procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,8 procenta na 25 036 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít