ČSÚ: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vzrostly

11. ledna 2011, 10:24 - ČTK
11. ledna 2011, 10:24

Maloobchodní tržby v listopadu bez sezonního očistění meziročně vzrostly o pět procent po říjnovém poklesu o 0,7 procenta. Výsledek byl ovlivněn zejména růstem tržeb v motoristickém segmentu a vyšším počtem pracovních dní. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Foto: archív Profit

Po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v listopadu snížily reálně meziměsíčně o 0,3 procenta, ale meziročně se naopak zvýšily o 3,4 procenta.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 12 procent. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 15,2 procenta, z toho za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 16,3 procenta.

Třetí nejvyšší růst v roce 2010 byl ovlivněn kromě vyššího počtu pracovních dní také zvýšeným prodejem nákladních automobilů a pokračujícím zvýšeným prodejem pneumatik. S tím souvisel i růst tržeb za opravy o 9,6 procenta, který byl nejvyšší od července 2008,“ uvedl ČSÚ.

Za listopadovým nárůstem, který byl větší než se čekalo, nestálo vánoční nadšení, ale zejména motoristé, kteří využívali výhodných cen aut, nakupovali více vozů ve vyšších kategoriích a také více zimních pneumatik. Dárky se kupovaly zejména přes internet, kde pokračují významné nárůsty v porovnání s předchozím předvánočním obdobím. I když prosincová kalamita zkomplikovala řadě zákazníků cestu do obchodů, všichni se do nich nakonec dostali a první výsledky prodejců ukazují, že tam utratili mnohem více než před rokem. Zdá se, že zlepšující se ekonomická situace se projevila na vyšších útratách zákazníků, byť mimo svátky očekáváme, že většina spotřebitelů, zejména těch, kteří pracují ve veřejném sektoru, pojede nadále v úsporném režimu,“ říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze

společnosti PwC Audit.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o půl procenta a meziročně se zvýšily o 0,2 procenta. Sezonně neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,2 procenta, v tom za nepotravinářské zboží o 2,6 procenta a za potraviny o 1,3 procenta. Za pohonné hmoty naopak klesly o 4,9 procenta.

Rostl zejména prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 24 procent, textilu a obuvi o 8,7 procenta, počítačového a komunikačního zařízení o 6,8 procenta, výrobků pro kulturu a rekreaci o 5,3 procenta, v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,4 procenta a potravin ve specializovaných prodejnách o 0,6 procenta.

Naopak klesly tržby za pohonné hmoty o 4,9 procenta, v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží o 4,3 procenta, za smíšený sortiment ve stáncích a na trzích o 3,8 procenta, za sortiment prodávaný mimo prodejny, stánky a trhy o 2,6 procenta a za výrobky pro domácnost o 1,6 procenta.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 100,3 procenta. Podle statistiků dále rostly ceny pohonných hmot o 11,3 procenta. Podstatně méně se pak zvýšily ceny za zboží prodávané v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o procento a ve stáncích a na trzích o 0,9 procenta. Nejvýrazněji se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení o 7,3 procenta, použitého zboží o 5,3 procenta, textilu a obuvi o 4,3 procenta a zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 4,2 procenta.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v listopadu 2010 sezonně očištěné tržby v maloobchodě v evropské sedmadvacítce snížily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta. Meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,8 procenta. Nejrychleji rostly tržby v Polsku o 11,8 procenta, v Lotyšsku o 8,1 procenta a Estonsku o 7,5 procenta. Naopak nejvíce se snížily v Rumunsku o 8,9 procenta, v Bulharsku o 5,2 procenta a v Portugalsku, kde klesly o 4,7 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít