ČSÚ: Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 1,3 procenta

15. března 2012, 13:19 - MediaFax
15. března 2012, 13:19

Maloobchodní tržby v ČR se v lednu meziročně zvýšily o 1,3 procenta, ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Výsledek zhruba odpovídá tržnímu konsenzu agentury Reuters (+1,0 %).

Foto: Profimedia

Po očištění o sezonní vlivy a pracovní dny tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v lednu reálně meziměsíčně stagnovaly a meziročně očištěné pouze o pracovní dny klesly o 0,5 procenta. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 1,3 procenta přispěl při vyšším počtu pracovních dní (+1) zejména prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot a motorových vozidel, opačně působil pokles prodeje potravin.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,6 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,5 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,3 procenta a za opravy o 2,6 procenta.

Letošní leden byl oproti loňskému úspěšnější v prodeji elektroniky, oblečení i dalšího nepotravinářského zboží. Přispěl k tomu nejenom jeden pracovní den navíc, ale i intenzivnější lednové slevy a výprodeje, což ovšem není zárukou dlouhodobě úspěšného obchodního modelu. Proto se obchodníci stále častěji snaží přilákat zákazníky novými technologiemi prodeje. Hlavní trendy, které dnes pozorujeme mezi nejvýznamnějšími maloobchodními řetězci, jsou věrnostní programy a širší využívání internetu, včetně sociálních sítí či vlastního eshopu.  Vývoj maloobchodu v letošním roce by mohl být o něco příznivější než loni, půjde zřejmě o růst v řádu několika málo jednotek procent. Lednová čísla za český průmysl naznačují, že na tom nejsme špatně, a průzkum PwC mezi stovkou generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že by se letos měla v českých firmách zaměstnanost spíše zvyšovat,“  říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny stagnovaly. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,2 procenta, v tom za prodej pohonných hmot o 4,8 procenta a nepotravinářské zboží o 3,4 procenta, za prodej potravin naopak klesly o 3,2 procenta.

Předpokládáme, že i letos zůstane spotřebitelská poptávka utlumená, takže spotřeba nebude mít rozhodně sílu táhnout ekonomiku vzhůru. Reálné mzdy nejspíše klesají, nezaměstnanost roste a nálada spotřebitelů zůstává mizerná,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Slabá spotřeba brzdí inflaci, kterou naopak pohání vzhůru především administrativní zásahy do cen v podobě deregulací a daňových změn. Poptávková inflace nám tedy ani letos nehrozí, a tak úrokové sazby ČNB mohou zůstat i nadále na svých minimech,“ očekává Dufek.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v lednu 2012 sezonně očištěné tržby v maloobchodě v EU zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,7 procenta. Nejrychleji rostly tržby v Litvě (o 17,0 %), v Lotyšsku (o 16,6 %) a v Rumunsku (o 10,2 %), nejvíce se naopak snížily v Portugalsku (o 8,7 %), na Maltě (o 5,7 %) a v Bulharsku (o 2,6 %).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít