ČSÚ: Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 1,3 procenta

15. března 2012, 13:19 - MediaFax
15. března 2012, 13:19

Maloobchodní tržby v ČR se v lednu meziročně zvýšily o 1,3 procenta, ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Výsledek zhruba odpovídá tržnímu konsenzu agentury Reuters (+1,0 %).

Foto: Profimedia

Po očištění o sezonní vlivy a pracovní dny tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v lednu reálně meziměsíčně stagnovaly a meziročně očištěné pouze o pracovní dny klesly o 0,5 procenta. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 1,3 procenta přispěl při vyšším počtu pracovních dní (+1) zejména prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot a motorových vozidel, opačně působil pokles prodeje potravin.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,6 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,5 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,3 procenta a za opravy o 2,6 procenta.

Letošní leden byl oproti loňskému úspěšnější v prodeji elektroniky, oblečení i dalšího nepotravinářského zboží. Přispěl k tomu nejenom jeden pracovní den navíc, ale i intenzivnější lednové slevy a výprodeje, což ovšem není zárukou dlouhodobě úspěšného obchodního modelu. Proto se obchodníci stále častěji snaží přilákat zákazníky novými technologiemi prodeje. Hlavní trendy, které dnes pozorujeme mezi nejvýznamnějšími maloobchodními řetězci, jsou věrnostní programy a širší využívání internetu, včetně sociálních sítí či vlastního eshopu.  Vývoj maloobchodu v letošním roce by mohl být o něco příznivější než loni, půjde zřejmě o růst v řádu několika málo jednotek procent. Lednová čísla za český průmysl naznačují, že na tom nejsme špatně, a průzkum PwC mezi stovkou generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že by se letos měla v českých firmách zaměstnanost spíše zvyšovat,“  říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny stagnovaly. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,2 procenta, v tom za prodej pohonných hmot o 4,8 procenta a nepotravinářské zboží o 3,4 procenta, za prodej potravin naopak klesly o 3,2 procenta.

Předpokládáme, že i letos zůstane spotřebitelská poptávka utlumená, takže spotřeba nebude mít rozhodně sílu táhnout ekonomiku vzhůru. Reálné mzdy nejspíše klesají, nezaměstnanost roste a nálada spotřebitelů zůstává mizerná,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Slabá spotřeba brzdí inflaci, kterou naopak pohání vzhůru především administrativní zásahy do cen v podobě deregulací a daňových změn. Poptávková inflace nám tedy ani letos nehrozí, a tak úrokové sazby ČNB mohou zůstat i nadále na svých minimech,“ očekává Dufek.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v lednu 2012 sezonně očištěné tržby v maloobchodě v EU zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,7 procenta. Nejrychleji rostly tržby v Litvě (o 17,0 %), v Lotyšsku (o 16,6 %) a v Rumunsku (o 10,2 %), nejvíce se naopak snížily v Portugalsku (o 8,7 %), na Maltě (o 5,7 %) a v Bulharsku (o 2,6 %).

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít