ČSÚ: Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 1,3 procenta

15. března 2012, 13:19 - MediaFax
15. března 2012, 13:19

Maloobchodní tržby v ČR se v lednu meziročně zvýšily o 1,3 procenta, ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Výsledek zhruba odpovídá tržnímu konsenzu agentury Reuters (+1,0 %).

Foto: Profimedia

Po očištění o sezonní vlivy a pracovní dny tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v lednu reálně meziměsíčně stagnovaly a meziročně očištěné pouze o pracovní dny klesly o 0,5 procenta. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 1,3 procenta přispěl při vyšším počtu pracovních dní (+1) zejména prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot a motorových vozidel, opačně působil pokles prodeje potravin.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,6 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,5 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,3 procenta a za opravy o 2,6 procenta.

Letošní leden byl oproti loňskému úspěšnější v prodeji elektroniky, oblečení i dalšího nepotravinářského zboží. Přispěl k tomu nejenom jeden pracovní den navíc, ale i intenzivnější lednové slevy a výprodeje, což ovšem není zárukou dlouhodobě úspěšného obchodního modelu. Proto se obchodníci stále častěji snaží přilákat zákazníky novými technologiemi prodeje. Hlavní trendy, které dnes pozorujeme mezi nejvýznamnějšími maloobchodními řetězci, jsou věrnostní programy a širší využívání internetu, včetně sociálních sítí či vlastního eshopu.  Vývoj maloobchodu v letošním roce by mohl být o něco příznivější než loni, půjde zřejmě o růst v řádu několika málo jednotek procent. Lednová čísla za český průmysl naznačují, že na tom nejsme špatně, a průzkum PwC mezi stovkou generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že by se letos měla v českých firmách zaměstnanost spíše zvyšovat,“  říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny stagnovaly. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,2 procenta, v tom za prodej pohonných hmot o 4,8 procenta a nepotravinářské zboží o 3,4 procenta, za prodej potravin naopak klesly o 3,2 procenta.

Předpokládáme, že i letos zůstane spotřebitelská poptávka utlumená, takže spotřeba nebude mít rozhodně sílu táhnout ekonomiku vzhůru. Reálné mzdy nejspíše klesají, nezaměstnanost roste a nálada spotřebitelů zůstává mizerná,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Slabá spotřeba brzdí inflaci, kterou naopak pohání vzhůru především administrativní zásahy do cen v podobě deregulací a daňových změn. Poptávková inflace nám tedy ani letos nehrozí, a tak úrokové sazby ČNB mohou zůstat i nadále na svých minimech,“ očekává Dufek.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v lednu 2012 sezonně očištěné tržby v maloobchodě v EU zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,7 procenta. Nejrychleji rostly tržby v Litvě (o 17,0 %), v Lotyšsku (o 16,6 %) a v Rumunsku (o 10,2 %), nejvíce se naopak snížily v Portugalsku (o 8,7 %), na Maltě (o 5,7 %) a v Bulharsku (o 2,6 %).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít