Article, show

ČSÚ: Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 1,3 procenta

15. března 2012, 13:19 - MediaFax
15. března 2012, 13:19

Maloobchodní tržby v ČR se v lednu meziročně zvýšily o 1,3 procenta, ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Výsledek zhruba odpovídá tržnímu konsenzu agentury Reuters (+1,0 %).

Foto: Profimedia

Po očištění o sezonní vlivy a pracovní dny tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v lednu reálně meziměsíčně stagnovaly a meziročně očištěné pouze o pracovní dny klesly o 0,5 procenta. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 1,3 procenta přispěl při vyšším počtu pracovních dní (+1) zejména prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot a motorových vozidel, opačně působil pokles prodeje potravin.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,6 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,5 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,3 procenta a za opravy o 2,6 procenta.

Letošní leden byl oproti loňskému úspěšnější v prodeji elektroniky, oblečení i dalšího nepotravinářského zboží. Přispěl k tomu nejenom jeden pracovní den navíc, ale i intenzivnější lednové slevy a výprodeje, což ovšem není zárukou dlouhodobě úspěšného obchodního modelu. Proto se obchodníci stále častěji snaží přilákat zákazníky novými technologiemi prodeje. Hlavní trendy, které dnes pozorujeme mezi nejvýznamnějšími maloobchodními řetězci, jsou věrnostní programy a širší využívání internetu, včetně sociálních sítí či vlastního eshopu.  Vývoj maloobchodu v letošním roce by mohl být o něco příznivější než loni, půjde zřejmě o růst v řádu několika málo jednotek procent. Lednová čísla za český průmysl naznačují, že na tom nejsme špatně, a průzkum PwC mezi stovkou generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že by se letos měla v českých firmách zaměstnanost spíše zvyšovat,“  říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny stagnovaly. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,2 procenta, v tom za prodej pohonných hmot o 4,8 procenta a nepotravinářské zboží o 3,4 procenta, za prodej potravin naopak klesly o 3,2 procenta.

Předpokládáme, že i letos zůstane spotřebitelská poptávka utlumená, takže spotřeba nebude mít rozhodně sílu táhnout ekonomiku vzhůru. Reálné mzdy nejspíše klesají, nezaměstnanost roste a nálada spotřebitelů zůstává mizerná,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Slabá spotřeba brzdí inflaci, kterou naopak pohání vzhůru především administrativní zásahy do cen v podobě deregulací a daňových změn. Poptávková inflace nám tedy ani letos nehrozí, a tak úrokové sazby ČNB mohou zůstat i nadále na svých minimech,“ očekává Dufek.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v lednu 2012 sezonně očištěné tržby v maloobchodě v EU zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,7 procenta. Nejrychleji rostly tržby v Litvě (o 17,0 %), v Lotyšsku (o 16,6 %) a v Rumunsku (o 10,2 %), nejvíce se naopak snížily v Portugalsku (o 8,7 %), na Maltě (o 5,7 %) a v Bulharsku (o 2,6 %).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít